Rebríček bohatých, demokratických národov s najhonejšou korupciou
Každoročne globálna protikorupčná koalícia, Transparency International, vydáva Rebríček vnímania korupcie (Corruption Perception Index), prieskum krajín, ktoré ľudia vnímajú ako najskorumpovanejšie.
Ako Transparency International poznamenáva, neexistuje žiadny rýchly spôsob na „absolútne posúdenie korupcie v krajinách alebo oblastiach založené na empirických faktoch.“ Toto je spôsobené tým, že korupcia je už vo svojej podstate zväčša skrývaná pred verejnosťou.
Súvisiace: Čína ukazuje vládnym úradníkom život vo väzniciach, ako “varovanie” proti korupcii
Aj tak je ale táto koalícia schopná vytvoriť rebríček z viacerých štúdií o korupciu, a hodnotí 168 krajín bodmi do 100, kde 100 je najnižší level korupcie a 0 najvyšší. To pomáha predstaviť si, kde na svete korupcia prekvitá najviac.
Krajiny s najvyššou mierou korupcie zvyknú byť v Afrike a na Strednom Východe, v spoločnostiach so slabými legálnymi a vládnymi systémami a rozšírenou chudobou. V tohtoročnom rebríčku vedie Somálsko, so Severnou Kóreou a Afganistanom tesne za ním.
Business Insider sa rozhodol pozrieť na bohaté demokratické krajiny, kde je korupcia najrozšírenejšia. Aby to mohlo byť uskutočnené, pozreli sa na národy, ktoré sú súčasťou Organizácie pre ekonomickú kooperáciu a vývin (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD) a vybralo tie s najvyššou mierou korupcie.
18) Írsko – S celkovo 75 bodmi, Írsko je jednou z krajín s menšou korupciou. V roku 2015 ale TV stanica RTE uviedla, že politici na rôznych úrovniach po celej krajine klamlivo prehlasovali svoje záujmy, keď určití kancelári brali hotovostné platby na oplátku za svoje služby.
17) Japonsko – Zatiaľ čo Japonsko má relatívne malú mieru korupcie podľa globálnych štandardov, podľa antikorupčného portálu GAN Integrity je v Japonsku tradíciou, známou ako amakudari, priradenie vládnych úradníkov v dôchodku na vysoké pozície v japonských firmách, napriek tomu že často nemajú potrebné skúsenosti.
16) Čile – Napriek tomu, že Čile je jednou z najskorumpovanejších krajín v OECD, v rámci Latinskej Ameriky patrí medzi tie s lepšou mierou korupcie, v porovnaní s krajinami ako Brazília, Venezuela alebo Paraguaj, kde podvody a úplatky sú na dennom poriadku. Celkovo Čile získalo 70 bodov, o 3 menej ako v rebríčku v minulom roku, to znamená že miera korupcie za posledných 12 mesiacov trocha vzrástla.
15) Estónsko – V roku 2012 Estónsky prezident Toomas Hendrik Ilves pomohol implementovať antikorupčný zákon, aby bola priehľadnosť verejného sektoru trocha zvýšená. To pomohlo zlepšiť skóre v rebríčku zo 69 na 70.
14) Francúzsko – Korupcia vo Francúzsku sa za posledný rok trochu znížila, krajina získala v rebríčku bod s výsledkom 70 bodov zo 100. Korupcia nie je masívne rozšírená. GAN pripomína, že trestný zákonník kriminalizuje aktívne alebo pasívne podplácanie a taktiež podplácanie štátnych alebo zahraničných úradníkov.
13) Portugalsko – V prieskume od Ernst & Young v júni 2015, 83% občanov Portugalska tvrdilo že korupcia a podplácanie je rozšírené v krajine. V roku 2014 bol bývalý premiér krajiny Jose Socrates zadržaný z podozrenia o podvodoch na daniach a prania peňazí. Portugalsko v rebríčku Transparency Index získalo 63 bodov.
12) Poľsko – So 62 bodmi Poľsko sa iba tesne neumiestnilo v TOP 10 krajín v OECD s najvyššou korupciou.
Podľa GAN Integrity: „Politická korupcia vytvára výzvu pre férové spoločnosti, pretože politici využívajú svoje pozície na získavanie benefitov, a praktiky protekcie, rodinkárstva a bratríčkovania sú rozšírené.“
11) Izrael – Najchudobnejšia krajina spomedzi OECD je taktiež jednou z jej najskorumpovanejších, so skóre 61 zo 100. V máji 2015, bývalý premiér Ehud Olmert bol odsúdený za nelegálne prevzatie viac ako 150 tisíc dolárov od amerického magnáta.
Súvisiace: 75% európskych firiem uvádza, že vo svojej krajine čelia korupcií
10) Slovinsko – Za posledné roky prebehlo v Slovinsku viacero korupčných škandálov na vysokých úrovniach. Napríklad v roku 2013 a 2014 prebehli masové prostesty proti premiérovi Janezovi Janšovi a lídrovi opozície Zoranovi Jankovičovi, pretože boli obvinení z klamlivého priznania osobných majetkov.
9) Španielsko – Španielsky premiér Mariano Rajoy bol pred svojim nedávnym znovuzvolením obvinený z korupcie promentnými osobnosťami z opozície. Pár týždňov dozadu zasiahol vládnucu Ľudovú stranu ďalší škandál, keď 24 ľudí bolo zatknutých kvôli obvineniam z podplácania. Celkovo Španielsko získalo v rebríčku 58 bodov.
8) Česká Republika – V poslednom rebríčku získalo Česko 56 bodov, o 5 viac ako minulý rok. Skóre odráža koniec veľkých politických korupčných škandálov, kvôli ktorým bol v roku 2013 vtedajší premiér Petr Nečas nútený odstúpiť z funkcie.
7) Južná Kórea – Korupcia bola veľkým problémom v Južnej Kórei v roku 2015, keď premiér Lee Wan-koo nútene odstúpil v apríli po obvineniach z brania úplatkov v rozlúčkovom liste prominentného biznismena, ktorý spáchal samovraždu. Južná Kórea v rebríčku korupcie získala 56 zo 100 bodov.
6) Maďarsko – Korupcia sa v Maďarsku zvýšila od roku 2014 a odzrkadlilo sa to aj na skóre 51 bodov, prepad o 3 body z 54. Praktika podplácania doktorov a chirurgov malými úplatkami je rozšírená po celej krajine, jeden prieskum tvrdí, že 92% Maďarov si myslí, že je to vhodná vec na vykonanie.
Súvisiace: Najskorumpovanejšie oblasti priemyslov sveta
5) SLOVENSKO – Taktiež so skóre 51, Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou korupciou v Európe. V posledných rokoch bola najväčším škandálom takzvaná Gorila, kde politici, štátni úradníci a vysokí úradníci súkromných firiem boli obvinení z brania a dávania úplatkov na zabezpečenie veľkých kontraktov.
4) Grécko – Miera korupcie sa v Grécku znížila, z minuloročných 43 bodov stúplo hodnotenie na 46. Praktika známa ako „fakelaki“, miestny termín na označenie úplatkov na získanie lepších služieb, je rozšírený po celej krajine.
3) Taliansko – Korupcia v krajine s treťou najsilnejšou ekonomikou v Eurozóne je často spájaná s bývalým premiérom Silviom Berlusconim, ktorý bol viackrát z korupcie obvinený, bol odsúdený za daňové podvody v roku 2013 a uznaný vinným z podplácania senátorov v roku 2015. Taliansko v rebríčku korupcie získalo 44 bodov.
2) Turecko – Turecko sa umiestnilo v rebríčku so 42 bodmi ako krajina s najvyššou mierou korupcie v Európe. V roku 2013, krajina sa otriasala masívnym škandálom, ktorý zahŕňal šéfa štátnej banky a veľa ďalších vysokopostavených biznismenov, ktorí sa údajne dopustili brania úplatkov, podvodov, pašovania a prania peňazí.
1) Mexiko – Jendoznačne najskorumpovanejšia krajina v rámci OECD je Mexiko, ktoré dostalo v rebríčku len 35 bodov. To pravdepodobne nie je prekvapenie, keďže Mexiko je v centre obchodu s drogami medzi Latinskou Amerikou a USA. Preslávený drogový boss Joaquin „El Chapo“ Guzman zvládol utiecť z väznice dvakrát, k čomu si pomohol vysokými úplatkami pre väzenských úradníkov.
Preložil: Michal Mráz
Zdroj: Transparency International, TheGuardian
Facebook komentár