Moje neustále hľadanie takých častí burzy, ktoré je možné zobchodovať lacno a ktoré navyše ponúkajú možnosť zisku, ma priviedli k pomerne kontroverznej časti trhu: k akciám bánk.
Ak sa pozrieme na „Veľkú štvorku“ v bankovom sektore USA, je ľahké dospieť k záveru, že tento sektor je podhodnotený…
Takýto záver však môže byť trochu zavádzajúci.
Neurobte chybu – podľa tradičných meraní vyzerajú banky lacno a ich akcie by mohli byť v poriadku, až do ďalšej finančnej krízy.
Ale práve v tom spočíva problém. Pozeranie sa na banky touto optikou ignoruje „slona“ v ich hospodárení a teda aj potenciálnu hrozbu pre naše portfólio.
Nižšie je popísané to, vďaka čomu sa tento podstatný ekonomický sektor radí do investičnej kategórie zvanej „kupujúci, maj sa na pozore“…
Dajte si pozor na túto finančnú „zbraň hromadného ničenia“
Neuspokojivé štatistiky ziskov za štvrtý kvartál viedli doposiaľ, v roku 2015, k prudkým predajom akcií veľkých bánk.
Súvisiace: 4 bezpečné investície, ktoré nahrádzajú švajčiarsky frank a zlato
K 17. januáru, poklesla skupina bánk oproti rovnakému dátumu minulého roka o 11%, v porovnaní s 3% poklesom v indexe S&P 500. Jedná sa o štyri veľké americké banky – Bank of America Corp., Citigroup, Inc., JPMorgan Chase & Co., a Wells Fargo & Co.
Akcie týchto bánk sú však lacné z určitého dôvodu. Banky sa odlišujú od bežných podnikov – ich súvahy sú príliš špekulatívne, komplexné, neprehľadné a obsahujú veľké množstvo skrytých nášľapných mín.
A keď náhodou na takúto nášľapnú mínu stúpite, dôsledky môžu byť katastrofálne.
Len pre ukážku – skúste si spomenúť na krátky príbeh o hedgeovom fonde – Everest Capital’s Global Fund, ktorý vyletel pred nedávnom do vzduchu.
Podľa agentpry Bloomberg, po zisku 14,1% v roku 2014, mal tento fond ku koncu minulého roka 830 miliónov dolárov v aktívach. Tieto aktíva sa nedávno doslova vyparili po tom, čo Švajčiarska Národná Banka prekvapila trhy zrušením väzby franku na euro.
Fond stratil 100% svojich peňazí, pretože všetky svoje aktíva stavil na jeden finančný nástroj a bol príliš špekulatívny. Rovnakému riziku čelia aj veľké banky z USA – spoliehajú sa na jednotlivé finančné deriváty v takých množstvách, ktoré môžu vybieliť ich majetok za jednu noc.
Je to príbeh a varovanie, ktorý stojí za to povedať: najviac znepokojujúci fakt týkajúci sa súvah veľkých bánk, sú bilióny – áno, bilióny s veľkým „B“ – finančných derivátov, zaúčtované v ich účtovných knihách.
Pri najbližšej finančnej kríze, tieto zbrane hromadného ničenia, môžu zničiť akcionárov skôr, ako stihnú žmurknúť očami…
Absolútna hodnota rizika je príliš vysoká na to, aby ste ju ignorovali
V skutočnosti, najväčším dôvodom prečo neinvestovať do bánk je dôvod, o ktorom nikto nechce hovoriť.
JPMorgan Chase, Citigroup, a Bank of America sedia na účtovných knihách plných derivátov, ktoré však majú malú kapitálovú základňu.
V júni 2014, k poslednému dátumu, ktorý bol k dispozícii, mali JPMorgan Chase, Citigroup, and Bank of America, presne v tomto poradí, 68, 61 a 37 biliónov dolárov derivátov vo svojich súvahách, v porovnaní s majetkom akcionárov 227.3 miliárd dolárov v JPM, 213 miliárd dolárov v C a 237.4 miliárd v BAC (toto sú miliardy iba s malým „m“).
Súvisiace: Čo naozaj bolo za rozhodnutím Centrálnej Banky Švajčiarska
Inými slovami, objem derivátov je zhruba 300-krát väčší ako bankový kapitál, ktorý ich má podporovať.
V prípade vzniku ďalšej finančnej krízy a rozhodnutia jednej zo strán o neschopnosti plniť svoje záväzky, tieto banky vymiznú z povrchu zemského, ak ich vláda znovu nezachráni.
Jedinou otázkou teda zostáva, či ich politici budú znovu ochotní zachrániť. Nie je to stávka, ktorú by som chcel zažiť. Bude to drahá záchrana poistených vkladateľov, a to ani nehovorím o 4 biliónoch dolárov nepoistených vkladov, ktoré taktiež nesú riziko.
V decembri Kongres povolil bankám evidovať deriváty v rámci kapitálového majetku pobočiek bánk, ktoré sú poistené FDIC, čím vkladateľov vystavil potenciálnym stratám.
Wall Street sa vďaka tomu snaží predstierať, že vklady nie sú ohrozené žiadnym rizikom.
Navyše, analytici argumentujú tým, že podmienky pre banky sa zlepšia. V určitom ohľade majú pravdu. Regulačný útok, ktorý stál JPM, C a BAC milardy dolárov na právnych službách sa pravdepodobne chýli ku koncu.
Aj keď banky budú platiť desaťmiestne cifry za právne služby najbližších pár rokov, je predpoklad, že to čoskoro skončí.
A čo viac, mali by sme veriť v to, že skôr či neskôr sa ľudia v manažemente bánk začnú učiť zo svojich chýb. Keďže sú tieto monštrá veľmi ťažko zvládnuteľné, je tu stále malá šanca, že JPMorgan prežije ďalšiu London Whale (pri ktorej stratila viac ako 6 miliárd dolárov svojho kapitálu obchodovaní vo vysokovýnosových akciových indexoch), alebo že Bank of America kúpi ďalšiu hypotekárnu spoločnosť ako Countrywide Credit.
Súvisiace: Ako centrálne banky v roku 2014 zachránil svet (akciové trhy)
Regulácia zmenila tieto inštitúcie na kvázi verejno – prospešné inštitúcie, ktorých možnosti nezmyselne riskovať boli podstatne obmedzené.
Avšak, ako je zrejmé z citátu George W. Busha, jeden by nikdy nemal podceniť schopnosť bánk, nájsť alebo spôsobiť ďaľšie pôžičkové nešťastie. Napríklad, práve teraz banky vytvárajú desiatky miliárd dolárov rizikových pôžičiek, ktoré možno nepredstavujú systémové riziko, ale je pravdepodobné, že v najbližších rokoch povedú k vysokým odpisom.
Existujú však aj iné dôvody, prečo akcie bánk zaostávajú za trhom: Zápasia s generovaním top-line rastu; ich čisté úrokové miery sú pod tlakom, obzvlášť pri sploštenej výnosovej krivke; budú mať problémy v oblasti úverových rezerv; rastúca nestálosť makroekonomického prostredia môže ovplyvniť ich výsledky v najbližších rokoch; zahŕňajúc dôsledky nízkych cien ropy; a navyše pokračujú v plnení funkcie „bankomatov“ pre regulátorov s výbermi v miliardách dolárov ročne.
Zatiaľ, čo vládne regulácie výrazne posilnili súvahy a likviditu bánk, schopnosť bánk zarobiť peniaze sa prísne obmedzila. Je dosť pravdepodobné, že banky sa v nasledujúcich rokoch stanú predmetom nových daní a poplatkov, keďže politici stále poľujú po zisku.
Je to hra v bankovom sektore
Čo vedie investorov k tomu, aby kupovali akcie bánk, ktoré sú spojené s veľkým rizikom?
Veľké banky sa po rokoch bojov s regulátormi, či na to vôbec majú právo, snažia o návratnosť kapitálu svojim akcionárom.
Štyri najväčšie banky sú príbehom dvoch miest – JPMorgan a Wells Fargo & Co. (NYSE: WFC) majú vyššie pay-out ratio (vyplatené dividendy v pomere k zisku) ako Bank of America a Citigroup, ktoré mali, aj na verejnosti prepierané, právne problémy a problémy so súvahami.
Bank of America a Citigroup sú stále poznačené chybami, ktorých sa dopustili ešte počas finančnej krízy a faktom, že ich vláda musela zachraňovať. Prvým kolom záťažových testov, ktoré mali odhaliť, či sú tieto banky dostatočne zdravé na to, aby opäť začali vyplácať dividendy, neprešli. Len nedávno dostali súhlas na ich opätovné vyplácanie.
Súvisiace: Poisťujúce bankové vklady, zabezpečujúce insloventnosť
Dôsledkom toho je, že JPMorgan a Wells Fargo majú payout ratio (vyplatené dividendy v pomere k zisku) na úrovni 60% a 95%, presne v tomto poradí, a Bank of America a Citigroup majú oveľa nižšie payout ratio, na úrovni 46% a 40%, presne v uvedenom poradí.
V skutočnosti,sú štvrťročné dividendy oboch bánk – Bank of America a Citigroup stále na úrovni 0.08 dolárov za akciu, čo tvorí 20% payout ratio v prípade Bank of America a maličké 6% payout ratio v prípade Citigroup. Vláda odmietla povoliť týmto dvom bankám vyplácanie väčšieho množstva kapitálu svojim akcionárom, vzhľadom k tomu, že manažment týchto bánk si stále nezískal plnú dôveru regulátorov a politikov.
Dobrou správou však je, že payout ratio sa pravdepodobne zo súčasných nízkych hodnôt bude zvyšovať, a pôjde ruka v ruke s posilňovaním súvah bánk, čo bude mať pozitívny vplyv aj na ceny ich akcií.
JPMorgan a Wells Fargo platia vyššie štvrťročné dividendy, 0.45 dolárov a 0.40 za akciu, pretože obstáli lepšie v záťažových testoch.
Tieto potenciálne dobré správy, môžu spôsobiť rast cien akcií bánk v nasledujúcich rokoch, jediným problémom však je, že sú pomerne irelevantné. Existujú lepšie miesta na investovanie, ako firmy, ktoré vo svojich súvahách skrývajú neutrónové bomby.
Pokiaľ nechcete staviť všetko na to, že už nebude ďalšia finančná kríza, mali by ste obmedziť svoje vklady v bankách iba na vklady zabezpečené vládou. Všetky prostriedky okrem nich, sú totiž vystavené riziku.
Preložila: Adriana Boldišová
Zdroj: MoneyMorning
Facebook komentár