Čo je kľúčom k štastiu v práci ?
Ak sa spýtate najlepšie predávanej autorky Sharon Salzberg, ona Vám povie že je to kombinácia toho, vedieť čo robíte v daný moment a pocite ako je Vaša práca naplňujúca.
( Toto je ďalší článok NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )
Salzbergová argumentuje v jej novej knihe s názvom „Naozajstné štastie v práci” – “V momente tzv. priesečníka uvedomenia si a celkového významu je všímavosť,” …“ Ako jedna z Amerických vedúcich meditačných učiteľov, jej kniha je nástrojom pre úplnú všímavosť a teda aj reálneho štastia do naších každodenných pracujúcich životov.
Netrápte sa, „všímavosť“ nepožaduje aby ste sedeli s prekríženými nohami vo Vašej konferenčnej miestnosti. Ako Salzbergová vysvetľuje, je to o tom aby ste mali „ balancovanú uvedomelosť“ čo sa deje práve okolo Vás, tak aby ste to mohli pochopiť ako na to reagovať.
S týmto v mysli, je tu zopár jednoduchých spôsobov ako byť štastnejší v práci za menej ako 10 minúť. Tu je každá z nich:
Súvisiace: 27 tipov k tomu, aby ste boli v hocičom úspešný
1. Zapamätajte si že štastie v práci prichádza s tým že máte zmysel pre význam.
„Ľudia hovoria že najväčším prispievajúcim faktorom pre štastie v práci je zmysel, ktorý niekedy nájdete v popise práce alebo niekedy aj mimo nej ,“ Salzbergová vraví, „a jedným z najväčších zdrojov ( neštastia) je pocit nedocenosti.“
Výskum to potvrdzuje. Harvardská profesorka Teresa Amabile prišla na to že pocit ktorým robíte vzostupne progres vo Vašej kariére vedie k štastiu v práci, hoci experimenty robené profesorom Adamom Grantom ukázali že ľudia sú viac zaviazaný keď cítia ocenenie – a to ich výsledky robí lepšími.
2. Napíšte si na koľkých ľudí sa spoľiehate a koľkí ľudia sa spoliehajú na Vás
Salzbergová uvádza: „Jedno z uvážení ktoré požiadam ľudí aby urobili je: Koľko ľudí je za potreby aby robili svoju prácu dostatočné dobre pre Vás aby ste Vy dokázali robiť svoju dostatočne dobre?“ … Toto Vám pomôže si uvedomiť na koľko ľudí sa musíte spoliehať.
Programátor nevie urobiť daľšiu skvelú appku bez dizajnéra a ten produkt potom nemôže byť predaný bez dobrého predajného tímu. V tomto spôsobe, získate lepší zmysel pre to aby ste zistil ako veľmi je Vaša práca prepojená na ostatných a potom to dáva pocit oveľa väčšieho zmyslu ako výsledný produkt.
3. Pred veľkým stretnutím myslite na výsledok
Pred tým ako máte hlavnú konverzáciu alebo ako máte dôležitý telefonát, Salzbergová vraví , že treba premýšľať o tom čo chcete zo stretnutia získať.
Salzbergová vraví „Stačí sa len spýtať – Chcem byť škodlivý? Chcem byť nápomocný? Chcem druhú osobu položiť na kolená? Chcem nájsť riešenie ?“ … Potom budete mať nápad o výsledku o ktorom dúfate, to urobí Váš deň tým že sa budute cítiť že ho máte viac pod kontrolou.
4. Nájdite spôsob ako „ prelomiť rozmach“ dňa.
Naše pracovné dni sú plné emailov, stretnutí, rozvrhov, prezentácií a veľa daľších vecí ktoré môžu viesť k tomu aby sme sa cítili mimo kontroly. Veľa práce s vkladaním štastia do našich dní stopuje tento rozmach, ktorý by sme mohli urobiť len napr. dať si pauzu a nádych pred telefonátom , alebo posielaním emailu.
Ona píše: „Bez nejakého priestoru na dýchanie pri čelení mnoho dopytom, nebudeme kreativní, kompetentní alebo veselí.“ … „ Nebudeme dobre vychádzať s ostatnými, akceptovať kritiku bez toho aby sme nevybuchli alebo nedokážeme kontrolovať hladinu každodenného stresu.“
Súvisiace: 8 vecí ktoré robia mimoriadne úspešní ľudia
5. Nedvíhajte telefonát na prvý krát.
Salzbergová radí: „Namiesto toho aby ste dvihli telefonát na prvý krát, dýchajte a zdvihnite na tretí krát.“
Čakaním počas tých dvoch zvonení, pridávate viac dýchacieho priestoru do akcie ktora by bola inakšie len reakciou.
Sharon Salzberg
6. Čakajte kým stlačíte tlačítko „poslať“
Ona vraví: „Neklikajte hneď poslať email, nadýchnite a ešte si to raz prečítajte.“ … „Jednoduchým príkladom by mohlo byť to že Vás niečo irituje a posielate niečo s nepriateľskou tvárou. Hoci Gmail Vám dá pár sekúnd, život Vám nedá toľko tlačítok „neposlať“, tak dajte trocha priestoru aby sme videli či konverzácia ktorú sme vytvorili je tá, akú sme chceli.
7. … Alebo pošlite ten mail najpr sebe
Obdržaním Vášho vlastného emailu Vám dáva zážitok že ste príjemca. Namiesto toho aby ste sa dostali do vyčerpávajúceho nepochopenia, si najprv môžete skúsiť v akom zmysle bude Vaša správa prečítaná.
8. Robte len jednu činnosť aspoň raz do dňa
Keď ste na polceste Vašim dňom, dajte si šálku kávy a pite len šálku kávy.
Salzbergová vraví: „Pite len šálku kávy – radšej ako byť na konferenčnom telefonáte, kontrolovaní Vašich emailov,“ … „ Je to daľší spôsob ako zlomiť ten moment kedy ste pod tlakom.“
Aj keď multitasking ( robenie viac činností ) môže vo Vás vyvolať pocit že ste viac efektívní, nieje to tak.
Súvisiace: 19 náročných úloh ktoré Ťa privedú k úspechu!
9. Zapamätajte si že ľudia na Vašich stretnutiach sú tiež ľudia.
Keď si sadnete na stretnutí , rozhliadnite sa. Salzbergová vraví že je to skvelý spôsob ako si zapamätať že každá osoba chce byť štastná, aj vtedy keď majú ostatní odlišné názory.
10. Naplánujte si minútové meditačné posedenie.
Ako Salzbergová hovorí, cvičenie meditácie je len dávanie pozor na fyzické vnemy. A robením meditácie aspoň troška každý deň má veľké dôsledky na úzkostlivosť, stres a depresiu. Ako ju robiť? Tu sú inštrukcie ktoré nám dala:
„ Používajte telo a dýchajte. Nemusíte ani zatvárať oči. Nalaďte sa na aktuálne vnemy Vášho dychu tak aby ste cítili ako vydychujete a vdychujete. Zaznamenávajte pocity a emócie ktoré prichádzajú a skúste čo najlepšie sa do nich vložiť a využiť ako skúsenosť v danom momente. Všímavosť je celá o priateľstve. Nie je to o zastavovaní myšlienok a ich zakrývaní. Je to o ich spájaní a pozorovaní, radšej ako byť nimi „prevzaní“. Potom máme na výber: Nehám tú myšlienku uniknúť alebo na ňu zareagujem.
11. Na konci dňa, zareagujte na pozitívne aj negatívne veci.
Väčšinu času, vyrazením z kancelárie, máme na to aby sme prišli na to čo všetko bolo zlé ten deň. Salzbergová odporúča tiež sa zamerať na to čo bolo dobré. Týmto spôsobom nepopierate že niektoré veci nešli najlepšie, and získavate bohatší obraz o tom čo sa stalo.
12. Počas dňa si nadstavte pripomienku.
Keď začnete s nejakou úlohou, môžete si nastaviť časovač na Vašom telefóne alebo vo Vašom prehliadači aby zvonil každých 25 minút alebo koľko si dáte, taký pripomienkovač ktorý Vás na chvílu rozptýli. Toto Vás donúti byť si trochu vedomý či stále pracujete na úlohe alebo ste sa stratili niekde surfovaním na internete. Týmto spôsobom môžete získať pomoc od Vášho smartfónu aby ste sa sústredili, aby ste boli viac svedomitý a nakoniec štastný.
Salzbergová nakoniec uvádza: „Všímavosť nie je ťažká na splnenie,“ … „ Len zvykne byť tažká na zapamätanie.“
Preložil: Adam Bartánus
( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Linkendin
Facebook komentár