12_krajin_na_vrchole_rebricka_konkurencieschopnosti_2017_top

Svetové ekonomické fórum (WEF) v utorok 26. septembra zverejnilo výročnú Správu o svetovej konkurencieschopnosti. V tomto dokumente uvádza rebríček, ktorý hodnotí takmer 140 krajín sveta na základe širokej škály faktorov. Medzi posudzované činitele patria napríklad miera organizovaného zločinu, priemerná výška odstupného, účasť žien na pracovnej sile a ďalšie.

Hodnoteným krajinám sú následne pridelené body v rámci 12 kľúčových kategórií. Radia sa sem oblasti ako infraštruktúra, vzdelanie a zdravotníctvo, výkonnosť trhu práce a inovácie. Na základe výsledkov bodového hodnotenia je zostavené celkové poradie krajín vyjadrujúce ich konkurencieschopnosť vo svete.

Richard Samans, ktorý je riaditeľom oddelenia pre svetové záležitosti v organizácii WEF, napísal: „Vlády, podniky a jednotlivci dnes čelia vysokej miere neistoty. Moderné technológie a geopolitické sily pretvárajú liberálny ekonomický a politický poriadok, ktorý bol počas posledných 25 rokov základom medzinárodných vzťahov a hospodárskej politiky. Je veľmi dôležité neprestajne pozorne sledovať faktory ovplyvňujúce ekonomický rast, ktorý krajinám umožňuje vytvárať viac rovnoprávnych príležitostí a zabezpečovať vyššiu životnú úroveň obyvateľstva.“

Zo zistení správy vyplýva, že rozvíjajúce sa ekonomiky podávajú čoraz lepší výkon v oblasti inovácií. Napriek tomu majú dostatok ďalšie priestoru pre zlepšenie distribúcie výhod plynúcich z pozitívneho stavu ekonomiky. Významnými faktormi pri zvyšovaní konkurencieschopnosti a spoločnej prosperity sú aj flexibilita trhu práce a ochrana zamestnancov. V správe sa udáva: „Vznikajúci konsenzus naznačuje, že ekonomický rast sa musí opäť vo väčšej miere zamerať na blahobyt ľudí.”

Súvisiace: 11 najviac skorumpovaných krajín rozvinutého sveta

Uvádzame 12 krajín, ktoré sa v hodnotení konkurencieschopnosti umiestnili na prvých priečkach rebríčka:

12. Dánsko

Táto škandinávska krajina dosiahla vysokú zamestnanosť a zároveň nízku nerovnosť obyvateľov. Správa WEF tvrdí, že práve táto kombinácia činiteľov potvrdzuje skutočnosť, že práva zamestnancov môžu byť vhodne chránené aj v prostredí flexibilného trhu práce.

HDP na obyvateľa: $53 744

Vyniká v oblasti: Vyššie vzdelanie a odborná spôsobilosť – 5. miesto v rámci 137 krajín

Najväčšie prekážky pri podnikaní: Výška daňových sadzieb

11. Nórsko

Správa WEF uvádza: „Táto krajina dosahuje vysokú úroveň v používaní moderných informačných a komunikačných technológií a pýši sa veľmi dynamickým podnikateľským sektorom. Nachádza sa v pozícii, v ktorej môže efektívne využiť všetky príležitosti digitálnej transformácie.“

HDP na obyvateľa: $ 70 391

Vyniká v oblasti: Makroekonomické prostredie – 1. miesto v rámci 137 krajín

Najväčšie prekážky pri podnikaní: Výška daňových sadzieb

10. Fínsko

V správe WEF sa píše: „Za zmienku stojí úctyhodná snaha tejto krajiny, ktorá zavádza inovatívne vyučovacie postupy a pripravuje mladú generáciu obyvateľstva na výzvy Štvrtej priemyselnej revolúcie.“

HDP na obyvateľa: $43 169

Vyniká v oblasti: Inštitúcie a zdravotníctvo a základné vzdelanie – v oboch sektoroch 1. miesto v rámci 137 krajín

Najväčšie prekážky pri podnikaní: Obmedzujúce regulačné opatrenia na trhu práce

9. Japonsko

Úspech tejto ostrovnej krajiny je poháňaný predovšetkým „vysoko kvalitnou fyzickou a digitálnou infraštruktúrou, zdravou a vzdelanou pracovnou silou a plodným prostredím v rámci inovatívnych projektov“. Problémom sú však „pretrvávajúce ťažkosti v sektore verejných financií“.

HDP na obyvateľa: $38 917

Vyniká v oblasti: Podnikateľská sofistikovanosť – 3. miesto v rámci 137 krajín

Najväčšie prekážky pri podnikaní: Obmedzujúce regulačné opatrenia na trhu práce

8. Veľká Británia

Británia sa v rámci rebríčku konkurencieschopnosti prepadla v porovnaní s minulým rokom o jedno miesto. Organizácia WEF tvrdí, že to nie je dôsledkom Brexitu. V správe sa však píše, že výsledok prebiehajúcich rokovaní pravdepodobne „ešte viac podkope konkurencieschopnosť tejto krajiny“.

HDP na obyvateľa: $40 096

Vyniká v oblasti: Technologická pripravenosť – 4. miesto v rámci 137 krajín

Najväčšie prekážky pri podnikaní: Daňové predpisy

7. Švédsko

Švédsko trpí úpadkom vo vnímaní svojho inštitucionálneho prostredia. Ekonomike krajiny sa však „v rámci základných požiadaviek darí nadpriemerne“.

HDP na obyvateľa: $51 165

Vyniká v oblasti: Makroekonomické prostredie – 4. miesto v rámci 137 krajín

Najväčšie prekážky pri podnikaní: Výška daňových sadzieb

6. Hongkong

12_krajin_na_vrchole_rebricka_konkurencieschopnosti_2017_hong_kong

Hongkong sa na túto pozíciu vyšvihol z 9. miesta, čo v tomto roku predstavuje najvýznamnejšie zlepšenie v rámci 10 najväčších ekonomík sveta. Krajine pomohli stabilné finančné trhy a flexibilný trh práce. Treba však poznamenať, že by mohla lepšie zužitkovať talent svojej pracovnej sily.

HDP na obyvateľa: $43 528

Vyniká v oblasti: Infraštruktúra – 1. miesto v rámci 137 krajín

Najväčšie prekážky pri podnikaní: Nedostatočná kapacita zavádzania inovácií

5. Nemecko

Správa WEF chváli „výborné výkony“ krajiny v oblasti inovácií a tvrdí, že podnikateľské prostredie Nemecka je „obzvlášť úspešné“.

HDP na obyvateľa: $41 902

Vyniká v oblasti: Veľkosť trhu, podnikateľská sofistikovanosť a inovácie – 5. miesto v rámci 137 krajín vo všetkých týchto oblastiach

Najväčšie prekážky pri podnikaní: Výška daňových sadzieb

4. Holandsko

WEF vraví, že dôvodom úspechu tejto krajiny v bodovom hodnotení je vysoká úroveň vzdelávacieho systému a technologickej pripravenosti.

HDP na obyvateľa: $42 283

Vyniká v oblasti: Infraštruktúra a technologická pripravenosť – obe oblasti na 3. mieste v rámci 137 krajín

Najväčšie prekážky pri podnikaní: Obmedzujúce regulačné opatrenia na trhu práce

3. Singapur

Tomuto modernému mestskému štátu sa darí vo všetkých hodnotených oblastiach. Makroekonomické prostredie krajiny však utrpelo narastajúcim štátnym dlhom, ktorý dosahuje z hľadiska pomeru k HDP jednu z najvyšších hodnôt na svete.

HDP na obyvateľa: $52 961

Vyniká v oblasti: Vyššie vzdelanie a odborná spôsobilosť a výkonnosť trhu tovarov – obe oblasti na 1. mieste v rámci 137 krajín

Najväčšie prekážky pri podnikaní: Obmedzujúce regulačné opatrenia na trhu práce

2. Spojené štáty americké

Spojené štáty sa síce v celkovom poradí umiestnili na vysokej pozícií, správa WEF však vyzdvihuje slabý výkon v rámci „základných požiadaviek“. Nedostatočné výsledky boli zaznamenaná predovšetkým v sektore zdravotníctva a základného vzdelania.

HDP na obyvateľa: $57 436

Vynikajú v oblasti: Rozvoj finančného trhu, veľkosť trhu, podnikateľská sofistikovanosť a inovácie – vo všetkých oblastiach na 2. mieste v rámci 137 krajín

Najväčšie prekážky pri podnikaní: Výška daňových sadzieb

1. Švajčiarsko

12_krajin_na_vrchole_rebricka_konkurencieschopnosti_2017

Tento malý európsky národ si sebavedome udržiava prvenstvo už od roku 2012. Vysoké bodové hodnotenie dosahuje vo všetkých skúmaných oblastiach.

HDP na obyvateľa: $79 242

Vyniká v oblasti: Výkonnosť trhu práce, podnikateľská sofistikovanosť a inovácie – vo všetkých troch oblastiach na 1. mieste v rámci 137 krajín

Najväčšie prekážky pri podnikaní: Neefektívna vládna byrokracia

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WEF

Facebook komentár