Rozbehnutý vlak oponentov zlata, sa stáva čím ďalej tým viacej preplneným. Analytici Tom Kendall a Ric Deverell z Credit Suisse, vyšli von s výskumom, ktorý nazvali prozaicky : Zlato: Začiatok konca jednej éry.
Článok sa snaží argumentovať tým, že vrchol v roku 2011 (kedy zlato dosiahlo 1921 dolárov) bol posledným dobrým výsledkom a teraz, nečaká tento kultový kov už nič dobré.
Argument sa v podstate dá rozdeliť na dva pod-argumenty, ktoré sú navzájom previazané.
Prvý tvrdí, že sme len svedkami normalizácie sadzieb. Keď sú reálne úrokové sadzby veľmi nízke, zlatu sa darí (z historického uhľa pohľadu).
Druhý tvrdí, že éra kríz skončila a teda impulz zabezpečovať sa proti prípadnému pádu (alebo veľkej nestálosti) sa zmenšuje.
Kendell a Deverell zakotvia ich argument na nasledujúcich grafoch:
Americké úrokové sadzby padli minulý rok na úroveň historického minima. Toto len poukazuje na to, že investori sa snažia hľadať až extrémne bezpečné útočiská.
Avšak, vo veľmi dlhodobom horizonte, sa zlato takmer dostalo na úroveň jeho celkového maxima a je veľmi výrazne nad svojim dlhodobým priemerom.
Po ošetrení o infláciu, zostáva zlato nad historickou úrovňou.
V porovnaní s reálnymi aktívami (nehnuteľnosti) zachádza zlato do doposiaľ nevídaných extrémov.
Veci sa skutočne začali meniť, keď sa Mario Draghi v jeho prejave v lete zaviazal, že zachráni euro-zónu nech sa deje čokoľvek.
A teraz, po dlhom raste, začína zlato klesať pod doposiaľ nevídanú úroveň.
Medzičasom sa skutočná ekonomika pozviechala a začína pomaly rásť.
Veci sa zlepšili ešte viac v januári.
Úrokové sadzby začali rásť a to je zabijak pre zlato.
Ceny nehnuteľnosti v USA rastú.
Celkové vyhliadky pre bývanie môžu byť ešte lepšie, ako si dokážu ľudia predstaviť Ešte viac sa posilní ekonomika a vylepšia sa úrokové sadzby.
Ľudia s býčím prístupom k zlatu si zvyčajne myslia, že inflácia im pomôže. Avšak, na to nieje dostatok štatistických dôkazov.
Preložil: Juraj Vinš, Marián Hockicko
Zdroj: Business.FinancialPost.com
Facebook komentár