Kedysi dávno žil v ďalekom kráľovstve predavač, ktorý cestoval krajinou a predával svoj tovar. Všetci ľudia jeho výrobky milovali, až na zlého kráľa, ktorý ich chcel odstrániť. Jedného dňa kráľ prehlásil: „Tento produkt ničí moje kráľovstvo a preto ho chcem zrušiť. Ak niekto nájde dôvod prečo ho ponechať nech príde sem a prehovorí.“ Zo zástupu sa ozval hlas. „Myslím, že ten produkt je skvelý a viem to dokázať,“ povedal hrdý obchodník. „Tak príď do môjho paláca zajtra ráno a dokáž, že je to naozaj tak,“ povedal kráľ. A tak obchodník išiel domov a pripravil si PowerPointovú prezentáciu plnú nekonečných štatistík a závratných obchodných grafov.
( Toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )
Na ďalší deň prišiel obchodník do paláca. „ Ukáž mi prečo by som mal ušetriť tvoj úbohý produkt,“ povedal kráľ. Obchodník otvoril spoľahlivý laptop a začal prechádzať cez hromadný balíček slideov. Začal s firemným zázemím, pokračoval s ukazovaním obchodných grafov, zákazníckymi štúdiami a potom analistickými výrokmi. Kráľ sa začal vrtieť na svojom tróne. Keď sa v investičných tabuľkách dostal na slide 47, kráľ mal naozaj dosť. „Nech je o hlavu kratší“ povedal. „Pôvodne som len chcel zničiť tvoj produkt, no tvoja prezentácia je skutočný zločin.“
Zábavný príbeh, ale dostávame sa k veci. Podstata je vyjadrená prostredníctvom príbehu, nie štatistickými alebo analistickými podkladmi.
Veľa bolo nedávno napísané o efektívnom rozprávaní na pracovisku. Väčšina je založená na všeobecnom cítení, že príbeh funguje. „Presvedčivosť je ozdoba obchodnej aktivity,“ povedal scenárista Robert McKee v článku HBR nazvanom „Rozprávanie, ktoré funguje.“ Presvedčiť ľudí je ťažké z dvoch príčin. Prvý je, že sa s tebou hádajú v ich hlave kým sa im ty snažíš dať argument. Druhý spočíva v tom, že ich chceš presvedčiť na racionálnom základe. To nie je dosť pretože ľudia nie sú naučený činiť rozhodnutia sami.
Ale je veľa príkladov, že rozprávanie príbehov je efektívnejšie ako anekdotická evidencia. Napríklad štúdia prevedené Melanie C. Green a Timothym C. Brook z Ohájskej univerzity, ktorý skúsenostne poukazuje, že ľudská viera môže byť ovplyvnená lepšie cez rozprávanie príbehov ako cez logické argumenty. Prieskum dokázal, že ste presvedčivejší, keď ľudí v príbehu prenesiete na iné miesta.
Nedávno som mal možnosť sedieť a diskutovať so Susan Fisher, ktorá je strategickou komunikačnou expertkou a riaditeľkou First Class. „ Ľudia stále hovoria príbehy. Prečo to nerobiť aj v práci ? “ opýtala sa Fisherová. „Je to preto lebo sme boli naučení v práci používať logické štatistiky. Vyzerá to viac profesionálne. Hovoriť príbehy je dosť emotívne a možno aj manipulatívne. A tak sa ľudia držia faktov a čísel. Ale zostáva pravdou, že skutočné emócie vždy pracujú lepšie, preto lebo sa dostanú do srdca a mysle. A taktiež ľudia zvyknú pozerať na to, aký v skutočnosti ste. To je jedinečné.“
Vlastne všetci sme intuitívne rozprávačmi. Preto som sa poprosil Fisherovú o nejaká rady, kde sa profesionáli často chybujú, keď hovoria príbeh na pracovisku. Tu je Fisherovej Top 10 tipov ako sa stať efektívny v práci:
1, Plánuj aby tvoj príbeh odovzdal určité posolstvo. Rozmýšľaj, čo je podstatné pre poslucháča. A skonči v najpodstatnejšom bode príbehu. Toto posolstvo chceš odovzdať a to jediné ťa bude spájať s tvojimi poslucháčmi.
2, Udržuj svoj príbeh krátky. Tri až päť minút je dosť dlhá doba na zhrnutie.
3, Dobrý príbeh je o výzvach a konfliktoch. Bez týchto elementov nie je príbeh zaujímavý. Najpôsobivejšia časť je ako ľudia riešia svoj konflikt. Takže začína to človekom a konfliktom.
4, Rozmýšľaj, že príbeh je ako film. Predstav si seba ako producenta s úlohou dostať príbeh všade naokolo. Príbeh musí mať začiatok, prostriedok a koniec.
5, Začni s človekom a jeho výzvou. Zintenzívni ľudský záujem pridaním opisov miesta, času, ľudí a ich emócii.
6, Buď kreatívny. Vytvor scenár a vytiahni ho, keď budeš počúvať hudbu alebo čítať niečo pre inšpiráciu. Dobrý príbeh ma pády a výstupy, taký oblúkový vzor. Priťahuj ľudí a stupňuj napätie ako v rozprávke. (Odnikiaľ, Vlk poskakoval na cestičke…)
7, Zintenzívni príbeh so sviežim jazykom a intonáciou. Poťukaj prostredníctvom jazyka po ľudských emóciach. Použi metafory, idiómy, prirovnania, ktoré majú emocionálny náboj. (Poznámka: viac o tom sa dozviete v článku Lea Wildricha nazvanom Ktoré slová vadia najviac, keď hovoríte a štúdia intonácie vykonané Ingrid Johnsurde z Cambridge University).
8, Keď používaš Power Pointovú prezentáciu tak používaj príslušné grafy/ obrázky na vyjadrenie svojho posolstva. Drž sa ďalej od textov a zložitých grafov. Jednoduchý obrázok s emóciami medzi snímkami s sa dostane ďalej a odovzdá tvoj odkaz.
9, Väčšina z nás nehovorila príbeh pred poslucháčmi od strednej školy. Tak začnite trénovať. Povedzte svoj príbeh pred priateľskými poslucháčmi a dostaňte odozvu. Meraj svoj pokrok, rob si poznámku s dĺžky príbehu a použitého jazyka. To bude trochu ťažké na začiatok, ale nakoniec sa všetci staneme rodenými rozprávačmi.
10, Najpodstatnejší bod je príbeh obmeniť, lebo raz zistíš, že dnešná „ľavá myseľ“ ako komunikačný prostriedok nefunguje dosť dobre a začneš objavovať, že príbeh je o tom ako ľudia skutočne komunikujú, keď to zistíš budeš ľahšie napredovať…pretože je to jedinečné. A to je to, čo je veľmi presvedčivé.
Preložil: Štefan Smolko
( Ak by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Fastcompany
Facebook komentár