Vo finančnej tlači majú hedge fondy svoje miesto z viacerých príčin. Niekoľko manažérov hedge fondov, ako sú George Soros a David Einhorn, neustále svojim investorom zarábali návratnosť od 20% hore. Jedny z najväčších finančných „failov“ pochádzajú takisto z priemyslu hedge fondov, či už hovoríme o kolapse Long Term Capital Management alebo o Ascot Partners Bernieho Madoffa. Aj keď sú zvyčajne vnímané ako neregulované, pravda je troška komplikovanejšia. Hedge fond je typ investičného fondu, ktorý je aktívne riadený za účelom dosiahnutia vyšších ziskov, ako sú trhové. Obyčajne sú otvorené pre limitovaný počet investorov a majú čistú hodnotu vyššiu ako 1 milión dolárov. V súčasnosti sa odhaduje, že 200 najväčších hedge fondov sveta má v aktívach spolu 700 miliárd dolárov, pričom niektoré fondy sú pochopiteľne omnoho väčšie ako ostatné. Podávame vám pohľad na to, ako obrovské tieto fondy v skutočnosti sú a ako ich manažéri využívajú množstvo stratégií na porazenie trhu.

 

10. BlueCrest Capital Management

Pôvodne založený  v roku 2000 Billom Reevesom a Michaelom Plattom, tento londýnsky megafond od svojho počiatku ročne spravil 14.92%. Spravuje 25 miliárd USD a zameriava sa na investičné príležitosti v USA a Eurozóne, so záľubou v obchodovaní s menami.

 

9. Highbridge Capital Management

Založený v New Yorku a spravuje 26 miliárd USD. Jeho zakladatelia Glen Dubin a Henry Swieca používajú rozličné taktiky na generovanie pozitívnych výnosov pre svojich investorov, včetne: dlhých/krátkych stratégií, arbitráž úrokových sadzieb a mien.

 

8. Winton Capital Management

Tak ako aj investori na obrázku, Winton Capital využíva obchodovanie s futures ako svoju primárnu investičnú stratégiu. Tento fond s londýnskou adresou bol v roku 1997 založený Davidom Hardingom a spravuje 27 miliárd USD.

 

7. BlackRock Advisors

Tento fond z NYC bol založený Larry Finkom a Robertom Kapitom. Spravuje 27.7 miliárd USD. Po trhových dnách robí priemerne 50.4%. Skutočne sa drží porekadla: buď chamtivý vtedy, keď sa ostatní boja.

 

6. Paulson & Co.

S čistou hodnotou viac ako 12 miliárd USD je John Paulson jedným z najbohatších obchodníkov Ameriky. Zaujímavosťou je, že ide proti prúdu a väčšinu svojich peňazí zarobil shortovaním rizikových hypoték tesne pred kolapsom trhu s nehnuteľnosťami v roku 2007. Jeho fond na Wall Streete spravuje 28 miliárd USD a tiež je sympatizantom fyzického zlata a banských akcií.

 

5. Och-Ziff Capital Management

Ochh-Ziff je globálny hedge fond s operáciami v arbitrážach fúzií a akcií. Zakladateľ Daniel Och je jedným z najviac platených manažérov v tomto biznise, každoročne dostane v čistom takmer 1 miliardu USD. Och-Ziff spravuje 28.1 miliárd USD, ročné výnosy má medzi 10 a 20% a je jediným verejne obchodovaným hedge fondom (NYSE: OZM).

 

4. Brevan Howard Asset Management

Tento londýnsky fond bol založený Alanom Howardom a Jean-Phillippe Blochetom a vo svojej správe má cez 36 miliárd USD. Na hľadanie investičných možností používajú makroekonomické analýzy. Počas finančnej krízy roku 2008 a 2009 preskočili trhy o 44.2%.

 

3. JP Morgan Asset Management

Spravuje 46.6 miliardy USD. Majú prsty vo všetkom, od nehnuteľností až  po trhy private equity. Čo je zaujímavé, pravidelne obchoduje s inými oblasťami vrámci svojej skupiny a z 2 miliardového, tzv. „London Whale fiasco,“ profitovala takmer 400 miliónov USD.

 

2. Man Group

Pôvodne založené  Jamesom Manom v roku 1783, Man Group je jedným z najstarších a najziskovejších hedge fondov na svete. Jeho odresa je v Londýne a špecializuje sa na obchodovanie s futures a na tradičné nákupy akcií a spravuje 64 miliárd USD.

 

1. Bridgewater Associates

Bol založený  Rayom Daliom v roku 1975 v lesoch Connecticutu. Spravuje 77.6 miliárd USD a jeho priemerný ročný výnos je 18%. Využíva makroekonomickú stratégiu konkrétnych udalostí, vyberá si investície, ktoré budú pozitívne reagovať na trhové podmienky, ktoré ich analytici predpovedali.

 

Zdroj: WealthLift

Facebook komentár