- Poradenská spoločnosť Brand Finance vydala rebríček najhodnotnejších značiek sveta za rok 2018
- Spoločnosť Brand Finance sa zameriava na marketingové investície, investície zainteresovaných strán a výkonnosť, aby mohla zmerať, ako každá značka prispieva k spoločnosti
- Amazon sa tento rok umiestnil na prvom mieste
- V zozname dominovali technologické spoločnosti ako Apple, Google či Facebook, ktoré sa umiestnili v TOP 10
Podľa poradenskej spoločnosti Brand Finance, Amazon oficiálne nahradil Google na poste najhodnotnejšej firmy sveta.
Ich rebríček 500 firiem poukazuje, v akej ohromujúcej dobe digitalizácie žijeme, keďže technologický sektor má rovnakú hodnotu ako telekomunikácie, maloobchod a automobilový priemysel dohromady. Veď väčšina z desiatky najhodnotnejších firiem sveta je súčasťou technologického sektora.
Prinášame vám 10 najhodnotnejších značiek:
10. ICBC
Percentuálna zmena oproti minulému roku : +24%
Umiestnenie v minulom roku : 10
Od roku 2008 sa podiel Číny na celosvetovej hodnote značky zvýšil z 3% na 15% s ICBC (Industrial and Commercial Bank of China), ktorá si udržala svoje minuloročné 10. miesto najhodnotnejšej značky na svete.
9. Walmart
Hodnota značky : $ 61,5 mld.
Percentuálna zmena oproti minulému roku : -1%
Umiestnenie v minulom roku : 8
Walmart oproti roku 2017 stratil časť svojej hodnoty a jeho budúcnosť je neistá, keďže značka začala rok 2018 zatvorením viac ako 60 svojich predajní Sam’s Club.
8. Verizon
Hodnota značky : $ 62,8 mld.
Percentuálna zmena oproti minulému roku : -5%
Umiestnenie v minulom roku : 7
Hodnota značky Verizon oproti minulému roku klesla o 5% a veľký podiel na tom má strata zákazníkov v prospech menších spoločností, ako napríklad T-mobile.
7. Microsoft
Hodnota značky : $ 81,2 mld.
Percentuálna zmena oproti minulému roku : +6%
Umiestnenie v minulom roku : 5
Microsoft zaznamenal silný štart do roku 2018, z veľkej časti vďaka cloudovej službe, ktorá je na druhom mieste za cloudovou službou firmy Amazon. Napriek tomu, svojou hodnotou stále výrazne zaostáva za najväčšími konkurentmi ako Apple či Google.
6. AT&T
Hodnota značky : $ 82,4 mld.
Percentuálna zmena oproti minulému roku : -5%
Umiestnenie v minulom roku : 4
Rovnako ako Verizon, aj hodnota AT&T oproti roku 2017 klesla o 5%. Navyše to vyzerá tak, že aj z rovnakého dôvodu. Avšak na rozdiel od Verizon-u, AT&T expanduje v sektore zábavy.
5. Facebook
Hodnota značky : $ 89,7 mld.
Percentuálna zmena oproti minulému roku : +45%
Umiestnenie v minulom roku : 9
Hodnota Facebooku sa oproti minulému roku zvýšila o 45%, keď sa v rebríčku najhodnotnejších firiem nachádzal na 9. mieste. Podľa posledného hlásenia táto značka benefituje z dominancie digitálneho obsahu.
4. Samsung
Hodnota značky : $ 92,3 mld.
Percentuálna zmena oproti minulému roku : +39%
Umiestnenie v minulom roku : 6
Samsung si udržal 6. miesto, ktoré zastával aj minulý rok a šplhá na miesta, vďaka ktorým by sa stal najhodnotnejšou technologickou firmou sveta. Samsung ponúka nielen smartfóny Galaxy, ale aj tablety, televízie, domáce spotrebiče, domácu ochranu a mnoho ďalších služieb.
3. Google
Hodnota značky : $ 120,9 mld.
Percentuálna zmena oproti minulému roku : +10%
Umiestnenie v minulom roku : 1
Google sa prepadol z 1. miesta na 3. aj napriek lepšiemu výkonu ako v roku 2017. Príčinou pádu Google je podľa posledných hlásení nezainteresovanosť v iných sektoroch ako je ich cloudová technológia a internetový vyhľadávač.
2. Apple
Hodnota značky : $ 146,3 mld.
Percentuálna zmena oproti minulému roku : +37%
Umiestnenie v minulom roku : 2
Apple si uchránil 2. pozíciu najhodnotnejšej značky na svete, aj napriek 27%-nému poklesu z roku 2017. Takmer dve tretiny príjmov sú produkované z Iphonov, čo znamená, že predaje týchto zariadení sa stávajú nevyhnutnosťou, ak si chce firma udržať túto priečku aj naďalej.
1. Amazon
Hodnota značky : $ 150,8 mld.
Percentuálna zmena oproti minulému roku : +47%
Umiestnenie v minulom roku : 3
Z roku 2017 to predstavuje nárast v hodnote 47%. Amazon je podľa burzovej hodnoty a príjmov najväčším online obchodom. Okrem toho, že Amazon je online predajcom, poskytuje aj cloudovú infraštruktúru a elektroniku. Je však prítomný aj v hudobnom priemysle a video streamingu. Navyše akvizícia firmy Whole Foods v roku 2017 za $ 13,7 mld. preniesla Amazon z virtuálneho prostredia aj do fyzického.
Preložil: Jakub Harman
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Brand Finance, Yahoo
Facebook komentár