Najbohatší ľudia sveta v prvých týždňoch roku 2022 videli, ako ich čistý objem majetku bol razantne zasiahnutý, avšak s výnimkou Warrena Buffetta.
Nedávny prepad technologických akcií znížil majetok najbohatšieho človeka na svete, ktorým je generálny riaditeľ spoločnosti Tesla – Elona Musk, čím v tomto roku prišiel o 54 miliárd dolárov. Zakladateľ skupiny Amazon – Jeff Bezos stratil 27,8 miliardy dolárov, zakladatelia spoločnosti Google – Larry Page a Sergey Brin prišli o viac ako 12 miliárd dolárov a vedúci predstaviteľ Facebooku – Mark Zuckerberg sa nachádza v strate 15,2 miliardy dolárov.
Z 10 najbohatších ľudí sveta iba jeden sledoval, ako sa jeho čistý majetok rozširoval: Buffett, ktorý získal zhruba 2,4 miliardy dolárov, čím sa jeho celková hodnota majetku zvýšila na 111 miliárd dolárov. Tento týždeň predseda a generálny riaditeľ Berkshire Hathaway prekonal Zuckerberga a poskočil späť na 6. miesto v celosvetovom rebríčku majetku najväčších miliardárov, známom ako Bloomberg Billionaires Index.
Ide o zmenu ich pozície v priebehu štyroch rokov: Zuckerberg v roku 2018 v rebríčku miliardárov preskočil Buffetta.
Analytik spoločnosti Wedbush Securities – Dan Ives poznamenal: „Dekády po desaťročia bude mať “veštec z Omahy“ aj naďalej zlatý nádych,“ … “To je dôvod, prečo bude Buffett bude v historických knihách po stáročia – je to kvôli jeho pevnej viere v hodnotové investovanie.”
Hodnotoví investori si vyberajú akcie, ktoré sa zdajú byť podhodnotené a obchodujú za menej, ako by sa mali obchodovať. A na rozdiel od ostatných generálnych riaditeľov, ktorých čisté majetky sú do značnej miery viazané na ich technologické firmy, Buffettova skupina – Berkshire Hathaway má široko diverzifikované portfólio, ktoré mu umožnilo prekonať výpredaje v technologickom sektore.
Buffett už naozaj dlho odporúča, aby investori vkladali svoje peniaze do indexových fondov, ktoré držia všetky akcie v indexoch, čím ich aktíva sú automaticky diverzifikované. Napríklad všeobecný americký akciový index S&P 500 zahŕňa veľké spoločnosti ako Apple, Coca-Cola a Google.
V roku 2017 Buffett pre agentúru CNBC povedal, že pre ľudí, ktorí si chcú vybudovať svoje dôchodkové úspory, dávajú diverzifikované indexové fondy „najväčší zmysel prakticky neustále“.
Buffett poznamenal: “Dôsledne kupujte nízko-nákladový indexový fond S&P 500,” … “Neustále či už počas nárastov, ale najmä počas poklesov.”
Napriek výpredaju technologického sektoru, Muskov majetok v objeme 216 miliárd dolárov stále z neho robí najbohatšieho človeka na svete, ktorý je takmer dvojnásobný ako hodnota Buffettovho majetku. Buffett zároveň dlhí čas v rebríčku top 10 miliardárov nemusí zostať: Minulý rok investor poznamenal, že polovicu svojho majetku rozdáva na filantropické účely a tak skoro s tým neplánuje prestať.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj. CNBC
Facebook komentár