Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Čím sa veci viac menia, tým viac ostávajú rovnaké – iba počítače sú rýchlejšie

Október 1929. Pád burzy. Vysoko zadlžením investorom sa v minúte roztopil všetok majetok. Pád v októbri 1987 vyvolal obavy z ďalšej Veľkej krízy, namiesto toho sa však spamätali akcie.

San Francisco – pred 25 rokmi, 19. 10. 1987, sa index Dow Jones Industrial Average potopil takmer o 23%, čo bol jeho najväčší denný pokles v histórii. Aj keď to nebola predzvesť ďalšej Veľkej krízy, ukázal investorom novú éru volatility na akciových trhoch.

Aj keď sú  na trhu ovládacie prvky, ktoré sú navrhnuté tak, aby predišli takým pádom, akým bol Čierny pondelok, trhy sú  stále citlivé na závažné a dlhodobé útlmy.

Ceny amerických akcií  sú blízko svojich maxím z pred 5 rokov, predtým ako ich zdecimovala finančná kríza. Index Dow je blízko svojho maxima 14 164,53. Podobne aj S&P 500 sa k nemu blíži – 1565,15. Výstup k potenciálne vyšším vrcholom však príde s volatilitou, ktorá je očakávaná po novembrových voľbách, „fiškálnym útesom“ vládnych výdajov a zvyšovaním daní v januári.

MarketWatch pre vás získal rady niekoľkých manažérov, ktorí boli svedkami Čierneho pondelku v roku 1987.

 

1. Ostaňte objektívni, keď sú ostatní emotívni

Na to, aby ostali investori pokojní, aj vtedy, keď sa celý svet rozpadá, musia mať dôveru vo svoje portfólio, pretože úspech závisí na prežití toho najhoršieho na trhu, povedal Peter Langerman, prezident a manažér Franklin Templeton fondov.

Langerman, ktorý  začal v roku 1986 u Heine Securities Corp., predchodcu Franklin Templeton Advisers povedal, že dnešné vysokofrekvenčné obchodné algoritmy nie sú príliš odlišné od stádovej mentality, ktorá vystrašila investorov v roku 1987.

„Jednou zo základných vecí je to, že nie vždy budete mať pravdu a veci sa môžu pokaziť, takže musíte mať istotu, že vaše investičné portfólio zostane aj počas nelogických čias bezo zmeny,“ povedal Langerman.


2. Buďte ako Buffett: kupujte v strachu, predávajte pri chamtivosti

Zatiaľ čo sa Čierny pondelok zapísal do knihy rekordov, pády sú dosť  bežnou vecou, povedal Charles Rotblut, viceprezident Americkej asociácie individuálnych investorov. Pozrite sa na slideshow 10 najväčších trhových pádov.

„Jednou z veľkých vecí, ktoré keď si uvedomíte budete v poriadku je to, že sa treba držať dlhodobého plánu portfólia,“ povedal Rotblut a upozorňuje, že po 1987 akcie stúpli o 12% v 1988 a asi o 27% v 1989.

Investori, ktorí  využili krach ako nákupnú možnosť, plne využili príležitosť, povedal Rotblut.

3. Pri krachu si urobte nákupný zoznam

Na využitie svojej príležitosti pri prepade nečakajte, kým trh spraví, čo chcete.

Spravte si zoznam spoločností, ktoré by ste radi vlastnili a nie sú drahé, povedal Marty Leclerc, riaditeľ Barrack Yard Advisors, ktorý bol pred 25 rokmi manažérom brokerskej spoločnosti Dean Witter.

„Využite tú extrémnu volatilitu vo svoj prospech,“ povedal Leclerc. Spomenul Nike Inc. ako priamy príklad. V dvoch obchodných dňoch sa akcie Nike prepadli o 94 centov z 1,27 USD, čo bol celkový prepad o 26%. Akcia sa zotavila do predkrachových hodnôt koncom januára 1988 a o 25 rokov neskôr sa obchoduje 100 USD za akciu.

Akcie na jeho zozname dnes zahŕňajú finančných operátorov a globálnych agrikultúrnych zástupcov, producentov hnojív až po biosemená.

4. Čo ide hore rýchlo, ide dole rýchlejšie

„Hocijaký model, vyvinutý na tvorbu veľa peňazí v akciách je odsúdený na zánik,“ povedal ekonóm Gary Shilling, prezident A. Gary Shilling & Co.

Pád v roku 1987 bola obrovská denná korekcia akciového trhu, ktorý prvú polku roku naberal na obrátkach, povedal Shilling.

Ako uviedlo mnoho dotazovaných manažérov, jednou z veľkých príčin krachu bola stratégia s názvom „poistenie portfólia,“ ktorá bola navrhnutá na limitovanie strát nákupom futures akciového indexu na stúpajúcom trhu a predajom na klesajúcom.

Problémom takýchto schém bolo, ako vysvetlil Shilling, keď sa rozšírili, viac už nereflektovali fundamenty, na ktorých boli pôvodne postavené.  Keď sa zapojili do naprogramovaných obchodov, systém sa zaplavil a podliehal pádu.

5. Neexistuje nič také, ako „to sa nikdy nestane“

Jeden štatistik povedal Tedovi Aronsonovi, ktorý v roku 1984 založil investičnú firmu AJO, že krach v roku 1987 bol udalosťou „25-sigma.“ Inými slovami, prakticky nemožné.

Problémom v jeho zmýšľaní bolo, že prakticky nemožné sa deje po celý čas. Pozrime sa na stĺpček Mark Hulberta ohľadom nevyhnutnosti ďalšieho krachu.

„Myslíme ako ľudia, identifikujeme vzory a trendy, keď je na trhu úplne bláznovstvo,“ povedal Aronson.

Jeho najlepšou radou pre investorov je, aby sa nestratili v tom, čo práve „fičí,“ držali si nízke náklady a diverzifikovali svoje aktíva.

6. Nalaďte sa na denný hluk

10% korekcie sú  bežné a zvyčajne sa dejú 3 krát do roka, povedal Bob Pavlik, vedúci trhový stratég v Banyan Partners.

Pavlik, ktorý  začal ako asistent portfólio manažéra spolu s Laidlawom, Adamsom a Peckom v roku 1987 povedal, že si nemyslí, že by sa akcionári za posledných 25 rokov niečo naučili. Investori stále počas korekcií panikária a zabúdajú, že sú súčasťou trhu v jeho kontrakčnom či expanznom cykle. Dozviete sa viac na: Jack Bogle: zabudnite na obchodovanie, začnite investovať.

„Ak sa sústredíte na detaily, môže vám ujsť veľký obraz,“ povedal Pavlik.

7. Neručte

Po Čiernom pondelku varovala armáda ekonómov, že finančný svet sa chýli ku koncu, povedal William Braman, hlavný investičný manažér u Ballentine Partners. Tí investori, ktorí im uverili prišli o veľa.

Braman, ktorý  sa v 1987 sústredil na portfólia s veľkou kapitalizáciou domáceho rastu v Baring Asset Management povedal investorom, že si potrebujú vziať na ramená dennú a týždennú volatilitu.

„Musíte sa sústrediť na dlhodobé investície, nenechať sa zmiasť krátkodobým hlukom,“ povedal Braman.

Roy Diliberto, ktorý  v roku 1983 založil RTD Financial Advisors opakoval.

„Problém s ručením je ten, že nikdy neviete kedy skonči,“ povedal Diliberto.

8. Na rebalanc vášho portfólia nepoužívajte kalendár

Ak svoje portfólio rebalancujete štvrťročne alebo ročne, mali by ste si to ešte raz premyslieť.

Diliberto povedal, že software na riadenie portfólia dovoľuje investorom rebalancovať  ich portfólia podľa udalostí na trhu, volá to „oportunistické  rebalancovanie.“

„V roku 2009 sme boli preplnení dlhopismi a prešli do tried aktív, kde tomu bolo naopak a tak sme sa dostali k rozpadu ešte pred ľuďmi, ktorí si držali kurz,“ povedal.

9. Používajte hlavu

Podľa manažérov, do ohňa októbra roku 1987 priložili margin cally.

A aj keď boli odvtedy požiadavky na páku stesnené, individuálni investori by sa jej mali vyhnúť, povedal Rotblut.

Jediný margin call, o ktorý by sme sa mali zaujímať je ten oportunistický – ako keď musia hedge fondy lacno predať, aby pokryli svoje stávky, čím tlačia cenu dole, povedal Leclerc.

10. Investori dnes čelia väčšiemu riziku

V roku 1987 ohrozovali riadne fungovanie finančných trhov najmä poistky portfólií a programové obchodovanie. Dnes vysokofrekvenčné trhové algoritmy hýbu masívnym objemom v mikrosekundách a pridávajú na volatilite.

Podľa Jeffa Applegatea, vedúceho investičného manažéra v Morgan Stanley Wealth Management, takýto risk, ako to dosvedčujú trhové výkyvy od roku 2000, porušil apetít retailových investorov po akciách.

Takisto technologický  rast a celosvetové online obchodovanie urobili individuálnych investorov náchylnejších na rýchlejšie obchodovanie bez benefitu diskusie s brokerom, povedal Rotblut.

Aj keď je teraz pre investorov obchodovať jednoduchšie, volatilita vytvára úzkosť  a robí investorov náchylnejších na pobláznenie a platenie vyšších poplatkov.

„Investori sú teraz viac vystavení riziku,“ povedal Aronson. „Je viac možností na uplatnenie investičných nápadov, ale aj viac možností na vaše ošklbanie.“

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár