Odľahlé krajiny sveta zažívajú najväčší rast v oblasti cestovných výdavkov
Kirgizsko a Bielorusko sa nemusia zdať ako zaujímavé miesta pre strávenie jarných prázdnin ani ako rekreačná destinácia. Napriek tomu sú však v rebríčku krajín s najrýchlejšie sa rozvíjajúcim turizmom, ktorý zostavil World Travel & Tourism Council (WTTC). Skupina založila výpočet na celkových príjmoch z cestovného ruchu, ako súčasť hrubého domáceho produktu, ktoré v roku 2012 rástli najrýchlejšie. Odborníci v oblasti cestovného ruchu hovoria, že za prekvapenia v zozname môže rastúci záujem spotrebiteľov o cestovanie na miesta, ktoré boli doteraz menej zaujímavé. “Ide o kultúrne a historicky bohaté a rozmanité regióny, ktoré však doteraz pre západným turistov neboli lákavé,” povedal Gab Saglie, vedúci redaktor webu Travelzoo.com. Na spresnenie to, že došlo k percentuálnemu rastu návštevníkov a výdavkov ešte neznamená, že tieto krajiny budú budúci rok destináciami číslo jedna. “Tieto krajiny nepatria medzi najobľúbenejšie destinácie, a preto aj malé zmeny mohli mať vplyv na tento nárast,” povedala Kristin Lamoreux, riaditeľka Medzinárodného inštitútu pre turizmus na Univerzite Goerga Washingtona. Tu je 10 destinácií, ktoré zaznamenali v roku 2012 nárast. – od Kelli B. Grant
Katar
Takmer dve tretiny príjmov z turizmu pochádza z obchodných ciest, ale Katar, ležiaci na severovýchodnom pobreží Arabského polostrova, zaznamenal minulý rok podľa správy WTTC nárast turistov o 29,9% . Výdavky zahraničných návštevníkov vzrástli o 36,7% na 6,4 miliárd amerických dolárov – tretí najväčší skok na svete- a prispeli k nárastu v cestovnom ruchu o 23,6%. “Katar je jednoznačne v očiach ľudí v pozícií, v akej nikdy predtým nebol,” povedal Saglie. Krajina sa prezentuje ako cieľ pre turistov, vychvaľujúc svoje luxusné hotely, rovnako ako rozličné atrakcie vrátane pláži, múzeí a trhovísk.
Azerbajdžan
Ministerstvo cestovného ruchu tejto krajiny sa rozhodlo posilniť snahu zaujať turistov. V roku 2011 ponúkalo viac školení pre miestnych hotelierov a ostatných profesionálov v tejto oblasti, a tiež investovalo viac zdrojov na rozvoj turizmu. Efekt bol viditeľný v roku 2012, pomohla mu aj “politika pokojných morí” v tejto oblasti, hovorí Taylor Cole, hovorca Hotels.com. Výdavky zahraničných turistov pri návštevách bývalého sovietskeho štátu- ktorý lemuje Kaspické more vo východnej Európe a západnej Ázií – v roku 2012 vyskočili o 56,4% na 2,3 miliardy amerických dolárov. Celkovo cestovné a turistické výdavky podľa WTTC vzrástli o 22,8% a tvoria 2,2% HDP – a tento rok sa očakáva ďalší, 9,3% nárast.
Kirgizsko
Minulý rok táto stredoázijská krajina povolila obyvateľom 44 krajín návštevu v rozsahu 60 dní bez potreby získania víz, v snahe pritiahnuť viac turistov k svojim vysokohorským jazerám, na horolezecké túry a iné atrakcie. To malo za účinok: cestovný ruch podľa WTTC vzrástol o 24,8% a výdavky turistov o 34,5% na 694,4 miliónov amerických dolárov. Celkovo cestovné a turistické výdavky podľa WTTC vzrástli v roku 2012 o 21,6%, čo tvorí 3% celkového HDP.
Čierna Hora
Pri postupnej obnove po vojne s Kosovom a rozdelení Juhoslávie, by sa Čierna Hora podľa expertov mohla v priebehu pár rokov stať top destináciou. Juhovýchodná európska krajina sa stáva medzi turistami populárnou hlavne ako dobrodružné a ekologické miesto a mnohé okružné plavby pridali jej pláže na Jadrane ako zastávku pri trasách v Stredomorí. “Ide o veľký návrat,” povedal Matt Walleart, cestovný expert v Bing. V roku 2012 cestovné a turistické výdavky vzrástli o 12,6% na 9,9% HDP. (Na porovnanie, cestovné a turistické výdavky USA tvoria iba 2,8% HDP.) WTTC očakáva ďalší 13,3% nárast v roku 2013.
Uzbekistan
Rastúca ekonomika v oblasti cestovného ruchu v tejto stredoázijskej krajine ťažila z trendu dobrodružného cestovania, hovorí Lamourex. Turizmus podľa WTTC v roku 2012 vzrástol o 11,7% a výdavky návštevníkov o 32,5% – piaty najväčší svetový nárast. “Čoraz viac cestovateľov vyhľadáva nejaký druh menšieho alebo väčšieho dobrodružstva,” povedala. To môže zahŕňať putovanie po bazároch a zahaľovanie sa do jurty, alebo dobrodružnejšie horolezectvo a vysokohorské lyžovanie.
Bielorusko
Ďalšia mladá turistická ekonomika. Táto malá východoeurópska krajina ťaží z regionálnej dopravy (väčšinou Rusi) do svojich lyžiarskych stredísk v zime a rezortov pri jazerách v lete. Cestovanie a turistika podľa WTTC vzrástli v 2012 o 11% na 2,1% HDP. Výdavky turistov vzrástli o 39,7% – druhý najväčší svetový nárast – na 960 miliónov amerických dolárov. Bielorusko je tiež známe ako destinácia hazardu.
Panama
Rastúca ekonomika stimulovala hotely a aerolínie v najjužnejšej krajine strednej Ameriky, s príspevkami na stavby a zariadenia súvisiace s cestovným ruchom, čo malo podľa WTTC za následok 10,5% nárast cestovania a turizmu v Paname, ktorý dnes tvorí 5,2% HDP. “V krajine je veľa rozvoja a výstavby,” povedal Saglie. “Cestovanie bude prirodzene nasledovať na základe tejto činnosti.”Hotelieri a aerolínie ponúkajú množstvo zliav aby naplnili izby a miesta v lietadle s turistami, ktorí sa zaujímajú o turistiku, rafting na divokej vode a samozrejme o prejazd z Karibiku do Pacifiku cez Panamský priplav.
Filipíny
Odborníci hovoria, že národ tohto ostrova v juhovýchodnej Ázií si zaslúži veľa chvály: “Ľudia sú priateľskí, jedlo je úžasné- je to jedno z tých miest, ktoré ešte nebolo prekročené nohami turistov,” povedal Wallaert. Sú to však domáci, ktorí míňajú na cestovanie najviac. Zatiaľ čo cestovanie a turizmus v roku 2012 vzrástli podľa WTTC o 10,4% na 2% HDP, menej než 40% výdavkov pochádzalo od zahraničných turistov. Wallaet tiež hovorí, že niektoré ostrovy sú na cestovanie vhodnejšie ako iné. (Americké ministerstvo zahraničných vecí vydalo začiatkom tohto roka varovanie, ktoré vyzýva občanov, aby sa vyhli neopodstatnenému cestovaniu na filipínske súostrovie Sulu, ktoré je prepojené s teroristami.)
Tunisko
Ešte predtým ako Disney tento rok ohlásil výrobu nového “Star Wars” filmu, bol turizmus v severoafrickej krajine na vzostupe. (Okrem tuniských pláži a archeologických nálezísk je hlavnou atrakciou Tatouine, miesto vymyslenej planéty Tatooine z filmu Star Wars.) Výdavky zahraničných turistov vzrástli o 22,9% – 9.najväčší svetový nárast- na 2,7 miliárd amerických dolárov. Celkovo podľa WTTC cestovanie a turizmus vzrástli o 10,3% na 7,3% HDP. Ceny rástli tiež. Gammarth, prímorské predmestie hlavného mesta Tunis, zaznamenal nárast cien v hoteloch o 59% na 463 dolárov podľa Hotels.com. Ide o štvrtý najväčší rast cien na svete, hovorí Taylor.
Čile
Sedem klimatických zón zahŕňajúcich prírodné rysy ako fjordy, púšte a Andy, pomohli tejto severoamerickej krajine stať sa hlavnou dobrodružnou a ekologickou destináciou, povedal Saglie. Zatiaľ iba 17,7% výdavkov pochádza od zahraničných turistov čo môže byť spôsobené vysokými cenami leteniek a dolárom, ktorý je slabší v porovnaní s čílskym pesom. Je to čílske cestovanie a výdavky, ktoré môžu za väčšinu rastu. Podľa WTTC mala rastúca ekonomika za následok 15% nárast vo výdavkoch domácich na cestovanie do zahraničia v roku 2012. Celkovo cestovné a turistické výdavky vzrástli o 10,3% na 2,9% HDP.
Zdroj: MarketWatch.com
Facebook komentár