Je mnoho kníh o tom ako zbohatnúť, že by sme si mohli myslieť že najrýchlejší spôsob ako to dosiahnúť je napísať knihu o tom ako zbohatnúť investovaním. Ale sú to bizarne úzko zamerané knihy „ako na to“ alebo nadčasové knihy o investovaní ako z veľkej učebnice, ktoré vysvetľujú vzťahy zručnosti, šťastia, sily veľkých čísel a povahu rizika. Prinášame vám 10 kníh o ktorých si myslíme že vám niečo prinesú (poradie je podľa vydania, nie podľa preferencií).

 

Inteligentný Investor (The Intelligent Investor)
Benjamin Graham (1949)

Graham je považovaný za otca hodnotového investovania. Tento prístup si osvojil jeho študent Warren Buffet, ktorí považuje knihu za najlepšiu knihu o investovaní, ktorá bola kedy napísaná. Podstata hodnotového investovania je nájsť akcie spoločnosti, ktoré sú  podhodnotené a držať ich kým trh nevyrovná tento rozdiel.

 

 

 

 

 

Veľký pád (The Great Crash)
John Kenneth Galbraith (1954)

Kniha vysvetľuje obchodnú mániu v rokoch okolo 1920 a jej nevyhnutnú implóziu. Ale zmente čísla a mená a kniha opisuje ktorúkoľvek bublinu na trhu. Z nejakého podivného dôvodu je opäť populárna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bežné akcie neobvyklý zisk (Common Stocks and Uncommon Profits)
Philip Fisher (1958)

Šlabikár na vyhodnotenie potenciálu zisku akcií spoločností, ktorý mal tiež obrovský vplyv na investora Warena Buffeta. Jeden z Buffetových výrokov bol že on sám je z 85% Graham a z 15% Fisher.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhodná prechádzka po Wall Street (A Random Walk Down Wall Street)
Burton G. Malkiel (1973)

Možno konečný dôkaz hypotézy efektívnosti trhov tj. Trh sa riadi náhodnosťou „prechod na mysli“ (čo znamená, priemery prevažujú v dlhodobom horizonte) takže nie je mnoho dôvodov na to poraziť ho. Warren Buffet by možno nesúhlasil, ale keďže nie každý z nás je Buffetom mali by sme skôr nasledovať radu Malkiela.

 

 

 

 

 

 

Akcie na dlhý beh (Stocks For The Long Run)

Jeremy Siegel (1994)

Niektorí ju nazývajú bibliou nakúp a podrž. Profesor na Whartonskej škole poukázal na to že v posledných dvoch storočiach akcie priniesli svojim investorom 6,6% po odrátaní Inflácie čo sa neskôr nazvalo ako Sieglova konštanta.

 

 

 

 

 

 

 

Zdravý rozum pri podielovom fonde (Common Sense On Mutual Funds)
John Bogle (1999)

Bogle je zakladateľom spoločnosti Vanguard Group Zakladateľom indexového fondu v roku 1970, a hlučním ktitikom aktívneho spravovania fondov, ktorý opísal v  US news ako priemysel, ktorý účtuje poplatky za výkony, ktorý nemôže dodať.  Pred tým ako nakúpite aktívny podielový fond, zoznámte sa s pánom Boglom.


 

 

 

 

 

Eseje Warrena Buffeta: Lekcia pre korporátnu Ameriku (The Essays Of Warren Buffett: Lessons For Corporate America)
Warren Buffett and Lawrence Cunningham (2001)

Buffet je vtipný tak ako je chytrý. Celé roky bol výročný list akcionárom Berkshire Hathaway najlepším čítaním široko ďaleko. V tejto knihe je upravený zoznam listov a novšie listy je možné nájsť na webstránke spoločnosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Iracionálna hojnosť (Irrational Exuberance)
Robert J. Shiller (2000)

Radi by sme vnímali trh ako racionálny a efektívny stroj. Ako je to možné v dlhodobom horizonte. Ekonóm z Yale však ukazuje že v krátkodobom horizonte môže byť trh hysterický a Keynes skvele poznamenal že trh môže pretrvať v iracionalite dlhšie ako vaša solventnosť. Vydanie prvej knihy bolo načasované perfektne, práve v čase vrcholu dot.com bubliny.

 

 

 

 

 

Čierna labuť (The Black Swan)
Nicholas Nassim Taleb (2007)

Tento titul nesie v sebe drobným písmom „Vplyv vysoko nepravdepodobného“. Čierna labuť je metaforou niečoho vysoko nepravdepodobného ako kedysi keď si ľudia mysleli že neexistuje iná labuť ako biela. Taleb tvrdí že ľudia, zvlášť dobre platený zamestnanci finančného sektora bežne podceňujú riziká. Pochopenie rozdielu medzi „mediocristan a extremistan“ (Talebove pojmy) je dobrý pre pochopenie riziku na trhoch.

 

 

 

Ako zlyhávajú trhy (How Markets Fail)

John Cassidy (2009)

Cassidy je redaktor finančných správ v denníku New Yorker, ktorý v knihe vysvetľuje psychológiu za stádovitým správaním a trhov a rovnako ako Shiller a Galbraith že racionalita je to posledné čo na trhoch je. Jeho použitie prirovnania Londýnskeho Milenium mostu ako modelu sebaposilňovania stojí za prečítanie.

 

 

 

Preložil: Peter Valko 

Zdroj: UsNews.com

Facebook komentár