Hedžové fondy predstavujú finančné prostriedky sravované mimoriadne bohatými ľuďmi, ktoré sa neustále rozširujú. Tieto fondy nie sú len investíciou pre veľmi bohatých a vplyvných ľudí, no začínajú taktiež ponúkať služby aj pre priemerného investora.
Dobrým príkladom je príspevok od manažéra hedžového fondu Billa Ackmana, ktorý sa už preslávil na Wall Street, no verejnosť ho ešte nepozná. Bill chce založiť malý fond pre verejnosť z nahromadených peňažných prostriedkov, ktoré sa potom môžu investovať. Tento fond sám o sebe nie je hedžovým fondom no Ackman sa dobre vyzná v obore hedžových fondov a tak môže pritiahnuť bežných investorov, ktorí nemajú skúsenosti v tejto oblasti.
Súvisiace: Supy hedžových fondov hodujú na mŕtvole banky Lehman Brothers
Hedžové fondy = tyrani
Poďme si to ujasniť: priemerný investor by nemal byť príliš nadšený. Hedžové fondy sú samozrejme výkonné, ale nie je jasné, či si tú silu zaslúžia a používajú ju správne – teraz nehovoríme o imidži. Pred niekoľkými rokmi, keď som bol obchodníkom vo veľkej banke, dozvedel som sa o moci hedžových fondov. V jednom šťastnom momente som zarobil 1 milión $ za 10 sekúnd obchodovaním s veľkým hedžovým fondu. Urobili zlé rozhodnutie – nakúpili odo mňa dlhopisy, ktorých cena o pár sekúnd klesla. Bol som tak v zisku 1 milión $ a oni v strate. Avšak nejako im to nesedelo a pár hodín po obchode ma potľapkal po ramene môj nadriadený a požiadal ma, aby som prepísal obchod a vrátil polovicu svojho zisku späť do hedžového fondu.
Naša banka im tak spravila láskavosť, keďže fond bol dôležitý a ucelený klient a ten obchod ich poriadne strápnil. Toto strápnenie by mohlo ohroziť budúcu spoluprácu a hrozili miliónovými poplatkami. Napriek mojim námietkam banka znovu prerokovala obchodné podmienky a dala hedžovému fondu lepšie ceny. Bol to úplne legálny, no neobvyklý ústupok. A pre mňa to bola lekcia, že hedžové fondy môžu šikanovať dokonca aj najväčšie banky v krajine.
Súvisiace: Hedžové fondy majú dlh vo výške 1 bilión, ale aktíva vo výške 1,47 biliónov amerických dolárov
V prípade, že skutočná moc klame
Hedžové fondy, pre bežných občanov nejasné a čudné spoločnosti. Super utajené, absurdne platené, masívne investičné spoločnosti, ktoré spravujú celkový majetok v hodnote 2,2 bilióna $. Kto sú títo ľudia a prečo si zaslúžia také kráľovské zaobchádzanie a obrovský plat? Sú to zlí finanční chlapci s množstvom peňazí. Manažéri hedžových fondov sú často idealizovaní ako veľmi bohatí frajeri so špeciálnym náhľadom ako investovať. Sú taktiež všeobecne bohatí a majú záľubu vo filantropii moderného umenia. V minulom roku, celková mzda 10 najlepších správcov hedžových fondov bola 15 miliárd $. Jeden pán, David Tepper, zarobil 3,5 miliardy $. Vďaka ich reputácii a povesti si môžu manažéri hedžových fondov vyberať peniaze kdekoľvek, od niekoľkých miliónov až po niekoľko miliárd – od bohatých ľudí a veľkých inštitúcií, ako sú dôchodkové fondy, či univerzitné dotácií. Dopyt je stále rastúci a v posledných 20 rokoch hedžové fondy kolektívne vzrástli 1000 krát.
Sofistikovaní investori
Hedžové fondy majú takmer úplnú slobodu a to z jediného dôvodu: vláda im umožňuje obchodovať len s bohatými t.j. aktíva v hodnote aspoň 1 milión $ no zvyčajne to je10 miliónov $. Jedná sa o tzv. “sofistikovaných investorov”. Predpokladá sa, že veľa peňazí vám dáva dostatok investičných znalosti stratiť ich kedy budete chcieť. Vzhľadom k tomu, že hedžové fondy spolupracujú iba so sofistikovanými investormi, nemajú takmer žiadne obmedzenia na to, do čoho môžu investovať alebo ako môžu investovať, či kedy môže nakrátko porušiť zákon. Môžu investovať všetky svoje peniaze z akciového trhu do poľnohospodárskej pôdy na zlatých baniach. Za túto výsadu exkluzivity sa účtujú sofistikovaných investorom veľké poplatky. Všeobecným pravidlom je “2 a 20”. Hedžové fondy musia zaplatiť 2% zo všetkých aktív, na ktoré dohliadajú a 20% všetkých výnosov v danom roku. Pri tom množstve peňazí môžete očakávať, že to splnia.
Súvisiace: Investičné banky upriamujú svoju pozornosť na hedžové fondy pre drobných investorov
Prečo bohatí obľubujú hedžové fondy? Kvôli ich ich sídle
Vykonávajú títo sofistikovaní investori sofistikované investície? Je ťažké nájsť dôkaz, že áno.
Mnoho skúmaní, ktoré sa ťažko realizujú tvrdia, že výnosy hedžových fondov sú do značnej miery len priemerné. Mnoho ekonómov však mätie, že ako si môžu hedžové fondy účtovať také vysoké poplatky z takých priemerných výnosov? Nie je to rozumné, no teória prekypovania funguje. Ľudia môžu investovať do hedžových fondov z mnohých dôvodov, ale je tu najjednoduchšie pochopenie: predstava, že by ste boli radšej spojený s hedžovými fondmi, ako byť proti nim. Sofistikovaní investori predpokladajú, že hedžové fondy majú informačnú výhodu, či už legálne alebo nelegálne. Sú tak dobré prepojené a informované, že musia niečo vedieť, čo my nie. A to nie je zlý predpoklad, pokiaľ ide o dohady.
Informácie pri obchodovaní hedžových fondov
Informácie sú pri obchodovaní nad zlato. Vedieť viac, vedieť to rýchlejšie alebo byť jediný, ktorý niečo viete vám zarobí peniaze. Je to často jediný zaručený spôsob, ako sa pokúsiť prekabátiť trhy. Hedžové fondy sa snažia legálne využívať túto stratégiu. Každý obchodník to robí, aj keď s menšou reguláciou a menším pozorovaním. Hedžové fondy to môžu robiť oveľa agresívnejším spôsobom. Robia to najímaním najlepších pracovníkov z najlepších. Niektorí z nich majú viac titulov ako vysokoškolskí učitelia matematiky či pracovníci ekonomických úsekov. Snažia sa vedieť všetko, čo sa týka obchodovania.
Krajina má určité zákony a poruší ich kvôli spusteniu prieskumu týždeň pred voľbami? V poriadku. No hedžové fondy si najmú vlastných respondentov, aby odpovedali na súkromné prieskumy verejnej mienky. Najatých pracovníkov platia veľmi dobre. Počet bývalých úradníkov a súčasných úradníkov, ktorí majú väzby na hedžové fondy je ohromujúci. Ale teraz je považované za normálne. Chcete odísť zo sektora verejných služieb týkajúcich sa politiky a financií? Choďte priamo do hedžového fondu. Dostanete za to pekne zaplatené.
Súvisiace: TOP 10 najlepšie platených správcov hedžových fondov roka 2013
Larry Summers, po obmedzení jeho funkcie pre ministerstvo financií a pred jeho prácou hlavného ekonomického poradcu prezidenta Obamu, strávil dva roky pracujúc pre jedného z najväčších a najviac neprehliadnuteľných hedžových fondov DE Shaw. Za túto prácu dostal takmer 5 miliónov dolárov.
Wall Street je o zbieraní a obchodovaní s informáciami. Avšak pravidlá týkajúce sa obchodovania s informácií sú legálne, nelegálne alebo ako každý vie šedé. Hedžové fondy si najímajú tímy právnikov a občas ich tlačia priamo do “šedého” obchodovania. Niekedy hedžové fondy operujú v oblasti šedej ekonomiky a len údajne porušujú zákon. Tento rok hedžový fond SAC Capital zaplatil 1,8 mld $ pokutu vyplývajúcu z obvinenia ôsmich svojich zamestnancov pre obchodovanie so zasvätenými osobami. Dva roky predtým, však zakladateľ firmy, Steve Cohen, zarobil dosť na to, aby si dal vyplatiť šek v hodnote 1,4 mld $.
Main Street nie je pripravený na hedžové fondy
Hedžové fondy sa snažia rozšíriť svoje služby, v nádeji, že ich povesť osloví tiež investorov, ktorí nie sú ultra-bohatí. K dispozícii je aj televízny kanál o hedžových fondoch na spropagovanie ich finančných služieb. Pred vložením peňazí by mal byť priemerný investor opatrný. Hedžové fondy sú nepriepustné a preto nikdy nevkladajte žiadne peniaze, ktoré si nemôžete dovoliť stratiť.
Súvisiace: Najbohatší Američania v histórií: Zoznam Top 20
Najväčší varovný príbeh – Bernie Madoff
Po formálnej stránke Madoff nebol manažérom hedžového fondu, ale správal sa ako jeden z nich. Záhadne konzistentný a silný výkon jeho fondu a jeho povesť investičného esa prilákala veľa peňazí a mnoho investorov, ktorí boli presvedčení o Madoffovom príbehu. Jeho výnosy tiež priťahovali pochybnosť, že jeho fond robí niečo nelegálne. Pochybnosti boli oprávnené. Madoff rozbehol 17 miliardovú $ Ponziho schému. Podľa viacerých správ, niektorí z tých, ktorí vložili dôveru v pána Madoffa mali podozrenie, že sa dopustil zločinu, ale nie je to ten typ, ktorý by ohrozil ich peniaze. Mnohé z týchto strát pochádzali z investorov, ktorí však nemali podozrenie, aby Madoff robil niečo nezákonného. Aj keď mal peniaze, neboli dostatočne sofistikované. Na konci schémy totižto nikto nebol.
To však neznamená, že všetky hedžové fondy sú zlé. Ani náhodou. Existujú tisícky hedžových fondov a Bernie Madoff bol len jeden.
Hlavné ponaučenie: je dobré vedieť čo najviac o tom, kde vaše peniaze idú a nenechajte sa zmiasť kúzlom tajomstva. V podielovom fonde môžete vidieť každú akciu. V hedžovom fonde vám často ponúknu len “čiernu skrinku” vybudovanú niekým s dobrým menom.
Súvisiace: Päť vecí, ktoré ste nevedeli o podvode Bernieho Madoffa
Záver: investori, či už sofistikovaní alebo nie, nemôžu vedieť podrobne to, čo mnohé hedžové fondy robia. Ale tak dlho, ako mystika existuje, možno ju mnohí z nás nechcú poznať.
Preložil: Miroslav Lukáč
Zdroj: Guardian.co.uk
Facebook komentár