Chce to veľa odvahy ísť proti davu.
Či už v investovaní, alebo uznaní, že vaša krajina smeruje k veľkej fiškálnej kríze, nie je ľahké byť sám … zvlášť , keď všetci ostatní vsádzajú na opačnú stranu.
Napríklad: Všimli ste si niekedy , že investori sa často zaujímájú o kúpu nejakej akcie alebo aktíva, ak cena smeruje nahor?
Je to ako keby rast ceny akcie potvrdzoval, že všetci ostatní to taktiež pokladajú za dobrú investíciu.
Samozrejme, že tieto typy situácií sú často najhoršími investíciami. Ak nakupujete, ako všetci ostatní, môže sa vám stať, že do deja vstúpite tesne predtým, než sa hudba skončí.
( Súvisiace: Ďalší klinec do rakvy doláru: Európa a Čína medzi sebou uzavreli veľkú dohodu)
Opak je taktiež pravdou. Ak sa cena investície prepadla až na zem, nikto do nej v skutočnosti nechce vstúpiť.
Reálne by mal byť práve tento opak pravdou. A zlato je toho presne príkladom.
Po viac ako desiatich rokoch pozitívnych výsledkov, mnohí investori opustili svoje pozície v drahých kovoch. Konvenčná múdrosť hovorí , že zlato “skončilo“. Koniec koncov , dolárová cena klesá … tak to musí byť zlá “investícia”.
Iní sa však dívajú na to, kde je zlato práve teraz a ako to s ním asi bude o niekoľko rokov, mysliac si, že je to sakra dobrý obchod.
Azerbajdžanský štátny ropný fond ( Sofaz ) je v tejto skupine. Fond nedávno oznámil, že zvýši držbu zlata o 33 % v priebehu budúceho roka.
( Súvisiace: Bude v tomto roku americký dolár nahradený čínskym juanom? )
To je veľký krok pre 35 miliárd dolárový fond. Pridáva sa k ďalším suverénnym fondom od Kataru po Čínu a centrálnym bankám v Turecku, Rusku, Mongolsku a Kazachstane, ktoré svoje zlaté zásoby stále zvyšujú.
Rozvíja sa nám významný trend.
Nateraz sú Spojené Štáty v privilegovanom postavení, práve kvôli postaveniu dolára ako hlavnej rezervnej meny. Bernanke môže vytlačiť bilióny dolárov a následne exportovať množstvo týchto nových peňazí do zahraničia.
Málokto iný by si to mohol dovoliť. V Argentíne sa napríklad vláda zaoberá podobnou bezohľadnou peňažnou infláciou.
Ale argentínske pesos nie sú prijímané nikde inde na svete. Všetky tieto pesos zostávajú doma … a to vytvorilo infláciu na hranici menovej krízy.
USA môže šíriť svoje doláre po celom svete, a tým spôsobuje negatívne inflačné vplyvy na iné národy. Od Srí Lanky cez Botswanu, Ukrajinu, až po Kambodžu som to videl z prvej ruky na vlastné oči.
Svetové národy dlho dôverovali Spojeným Štátom s udržiavaním zdravého dolára. Avšak v uplynulých desaťročiach, a najmä v posledných niekoľkých rokoch, Amerika zneužila toto privilegované postavenie.
To je dôvod, prečo sa to chýli ku koncu. Je absurdné myslieť si, že sa tomu zvyšok sveta bude len nečinne prizerať a trpieť, zatiaľ čo Američania budú ďalej nakupovať rezidencie, televízory s plochou obrazovkou a riadené strely.
Dá sa to vidieť všade, kam sa pozriete.
( Súvisiace: Čína spúšťa celosvetovú menu,krytú zlatom – Američania si teraz musia nájsť dôvod na vojnu proti nej )
Rusko sa nedávno z Čínou dohodlo na predaji ropy za jej menu – jüan. Spoločnosti od McDonalds po Morgan Stanley z Fortune 500 vydali dlhopisy denominované v čínskom jüane. Aj Londýnska burza má v súčasnosti prosperujúce jüanové podnikanie v oblasti dlhopisov.
Zlatý príbeh v Azerbajdžane je len jedným z celej plejády. No zdôrazňuje túto rastúcu tému konca dominancie amerického dolára – jedného z najdôležitejších trendov v dnešnom svete.
Preložil: Lukáš Jevčík
Zdroj: MineWeb
Facebook komentár