Opatrenia čínskej vlády proti počiatočným ponukám digitálnej meny (ICO) môžu byť oveľa vážnejšie, ako sa doteraz zdalo. Potenciálnym výsledkom súčasnej situácie môže byť to, že akékoľvek obchodovanie s kryptomenami bude v Číne nelegálne.
Niektorí zúčastnení si však myslia, že čínska vláda bude postupovať miernejšie v prípade digitálnych mien ako Bitcoin a Ethereum.
Čínska ľudová banka (PBoC) v pondelok zakázala ponuky ICO, ktoré predstavujú spôsob získavania financií vydávaním nových digitálnych mien. Táto stratégia sa stala veľmi populárnou, pričom v roku 2017 sa pomocou nej vyzbieralo viac ako 1,5 miliardy dolárov.
Súvisiace: Graf: Zisk virtuálnej meny Bitcoin a akciových bublín
Znenie vyhlášky PBoC tiež naznačuje, že obchodovanie a používanie všetkých kryptomien, vrátane Bitcoinu, by mohlo byť v Číne protizákonné.
PBoC uviedla, že virtuálne meny, ktoré “nie sú vydané peňažnými inštitúciami… nemajú právne postavenie rovnocenné s peniazmi a nemôžu a nemali by byť využívané ako mena na finančnom trhu.”
Čínska banka dodala, že „žiadna obchodná platforma založená na (digitálnych) žetónoch by sa nemala zúčastňovať obchodovania s legálnymi menami“. Zašla dokonca až tak ďaleko, že všetkým takýmto platformám zakázala „poskytovať oceňovanie, informácie a sprostredkovateľské služby“.
Adam Efrima, ktorý je riaditeľom čínskej obchodnej platformy eToro, označil toto rozhodnutie za “veľkú vec” a povedal: “Je to oveľa závažnejšie ako si mnohí uvedomujú.”
Efrima, ktorý upozornil na možné ďalekosiahle dopady rozhodnutia PBoC, ďalej povedal: “Nemyslím si, že čínska vláda je zaujatá proti systému blockchain a rozvoju operácií v tomto smere. Myslím, že súčasný rozruch má odradiť podvodníkov.”
Efrima dodáva: „Výmenné a obchodné aktivity súvisiace s digitálnymi menami sú oficiálne zakázané. Ak interpretujete zákon doslova, potom sa nemôžete zapájať do akéhokoľvek obchodovania s kryptomenami – či už sa jedná o výmenu za iné kryptomeny, alebo výmenu kryptomien za oficiálnu menu.“
Wong Joon Ian je reportérom magazínu Quartz špecializujúcim sa na kryptomeny. Podľa jeho správ väčšina čínskych búrz oznámila zákazníkom, že obchodovanie s Bitcoinmi bude pokračovať napriek vládnemu rozhodnutiu ohľadom ICO.
cnLedger je účtom na Twitteri, ktorý v Číne poskytuje novinky zo sveta kryptomien. Vo svojom príspevku spochybnil interpretáciu vyhlášky. Tvrdí, že zákaz využívania metódy ICO nie je zákazom používania kryptomien.
5/ To clarify, in the notice PBoC used two different notions: Crypto-Currency (BTC, ETH) and Tokens. ICO ban =/= Crypto-Currency ban.
— cnLedger (@cnLedger) September 4, 2017
Charles Hayter, ktorý pôsobí ako generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti CryptoCompare, povedal: “Interpretácia podobných vyhlášok je spravidla individuálna a vo veci vládne veľa neistoty, až kým úrady neposkytnú potrebné vysvetlenie.”
Adam Efrima poznamenal: „Jasne vidíme, že mnoho čínskych obchodníkov zapojených do finančného trhu sa naozaj zľaklo.“ Očakáva, že čínske samosprávy budú nasledovať príklad centrálnej banky a začnú vydávať miestne vyhlášky a nariadenia zamerané na kryptomeny.
Efrima sa vyjadril aj ku následkom, ktoré môže mať tento diskutabilný zákon na svetový trh spojený s počiatočnými ponukami digitálnej meny: „Dopady môžu byť obrovské. Všetky kvalitné projekty v Číne sa dnes snažia získať financovanie svojich cieľov. Mnohé z nich sa spoliehajú práve na ICO. Odhadujem, že v konečnom dôsledku bude situácia veľmi, veľmi zlá.“
Hodnota kryptomeny Ethereum zaznamenala v pondelok 15% pokles voči doláru.
Súvisiace: Miliardár a investor: Bitcoin a Ethereum sú “pyramídovou schémou”
Efrima tvrdí: „Z dlhodobého hľadiska to nemusí byť také zlé. Počet projektov sa postupne zníži, čoho následkom sa zredukuje aj počet podvodov. To by mohlo viesť k nárastu hodnoty kryptomeny Ethereum.“
Aj Južná Kórea v pondelok oznámila zavádzanie opatrení proti využívaniu digitálnych mien. Portál Business Korea oznámil, že vláda ku tomuto rozhodnutiu dospela v nedeľu. Predstavitelia krajiny vyhlásili, že „digitálne meny nemožno považovať za peniaze a menu, ani za finančné produkty“. Zároveň varovali pred sprísnenými trestami za využívanie ponúk ICO.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Reuters, WSJ
Facebook komentár