V jednej chvíli sme mysleli, že sme jediní, ktorí veria, že v konečnom dôsledku uvidíme konfiškáciu zlata občanov v jednej alebo viacerých krajinách. Potom sme videli zabavenie depozitov na Cypre v súlade s “bail-in” politikou. Hoci to bolo bankové opatrenia v súlade s bežnou likvidáciou spoločnosti, bolo neskôr schválené väčšinou štátov. Najväčší dopad bol videný na investoroch po celom svete, ktorí si nikdy nemysleli, že takáto udalosť by sa stala.

Následne sme videli niekoľko rešpektovaných komentátorov a vedcov tvrdiť, že by sme koncept konfiškácie zlata nemali odmietnuť príliš rýchlo. To prišlo minimálne od skupiny vedcov z Casey výskumu. Potom však Lawrence Williams z Mineweb, jedna z najlepších stránok o zlate, sa zmienil, že ak by Čína zhabala zlato svojich občanov, držala by rezervy na úrovni blížiacej sa úrovni rezerv USA. Väčšine komentátorov je jasné, že Čína sa snaží maximalizovať svoje rezervy zlata a podporuje svojich občanov, aby si sami kupovali zlato. “Oslobodila“ svoj dovozný systém zlata a podporila celoštátny rozvoj svojho distribučného systému zlata. Výsledkom je, že jej občania a vláda sú, čo sa týka zlata, najnenásytnejší národ na svete a v nakupovaní zlata predbehli aj Indiu. To je obzvlášť dôležité k téme, ako sa Čína pripravuje na konvertibilitu jenu predtým, ako sa stane jednou z globálnych rezervných mien.

Žiadne opakovanie konfiškácie zlata z roku 1993?

Samozrejme existuje mnoho pozorovateľov, ktorí  znižujú pravdepodobnosť konfiškácie zlata a uvádzajú, že dôvody, ktoré urýchlili konfiškáciu zlata v USA roku 1933 sú dnes nepoužiteľné. A majú pravdu. Deflácia v tej dobe a banková kríza, ktorá ju urýchlila, bola celkom internou záležitosťou USA. Dnes kvantitatívne uvoľňovanie spravilo rovnakú vec vo vnútri štátov. Podobné politiky  boli nasledované aj v Eurozóne v snahe neručiť ani za svoje členské štáty, ani za svoj bankový systém rúcajúci sa v úverovej kríze. Elektronická tlačiareň rozšírila zásobu peňazí rovnakým spôsobom ako vtedy devalvácia dolára voči zlatu. Kriticky, dôvera v euro alebo dolár nedopadla tak zle, ako to bolo v rokoch 1933 – 1935 a mladé euro prežilo dobre tiež.

Mineweb tiež tlmočil článok od Tylera Durdena na webstránke Zero Hedge, kde téma konfiškácie zlata bola nedávno znovu navštívená. Pridajte k tomu vrátenie sa k téme konfiškácie zlata v roku 1933 v USA na Charleston Voice, ktorý poukazuje na jej opakovanie.

Dnes budú dôvody pre konfiškáciu zlata veľmi odlišné. Zaoberajme sa na moment tým, že prečo Čína a jej obyvatelia investujú tak výrazne do zlata. Číňania podporujú štát viac než ktorýkoľvek iný národ, ktorý poznáme. Očakávali by sme, že taká konfiškácia je efektívna pri získavaní zlata z rúk ľudí do “oficiálnych“ rezerv. Tak prečo by národ chcel zlato na nie vnútorné účely?

Práca vypracovaná Svetovou radou pre zlato z OMFIF (k dispozícii na internetovej stránke Gold.org) dáva veľmi jasný podklad, ako bude vyzerať úloha zlata v budúcom multi-menovom peňažnom systéme. Takže poďme sa pozrieť na potenciálne prostredie pre zlato v budúcnosti a prečo.

Ak si vypočujete záznam prejavu prezidenta Roosevelta (adresa Audio mp3), uvidíte, že vláda bojovala predovšetkým proti strate dôvery v bankový systém. Chcela tiež dostať kontrolu zlata z rúk verejnosti do bankového systému/vlády. Jedným z kľúčových bodov ako získať dôveru bolo prezidentove tvrdenie, že nové peniaze boli vydané proti “dobrým aktívam“. Kľúčom k dnešnej hodnote peňazí zostáva dôvera. Ak by stratil dôveru dolár, alebo dokonca finančný trh, potom by vypukla nová kríza a to nielen v monetárnom systéme USA, ale tiež v globálnom monetárnom systéme.

Prečo?

Je to v budúcnosti pravdepodobné? Prečo Čína nakupuje ešte viac zlata ako India?

Jedným z ponaučení pre “tých mocných“ bolo, že je chyba čakať, kým sa kríza prejaví ešte pred tým, ako niečo spravia. Napríklad niektorí díleri zlata veria, že zlato bude skonfiškované akonáhle padne dolár (ako keď padla dôvera v roku 1933). Lenže nie je žiadna federálna vláda, ktorá riadi svet. Rôzne národy v globálnom menovom systéme musia riešiť globálnu menovú krízu, ktorá zasahuje jednotlivé národné meny v globálnom kontexte. Takže indická rupia nenájde žiadny národ, alebo monetárny systém, ktorý by vyriešil jej medzinárodnú menovú dôveryhodnosť. Budú musieť presvedčiť ostatné štáty, že ich mena má potrebné “dobré aktíva“ na udržanie dôveryhodnosti ich meny. Ako uviedla správa OMFIF, zlato bude v tomto ohľade zohrávať kľúčovú úlohu.

Ako sa Čína blíži k uvedeniu Jenu na svetovú scénu, môžete si byť istí, že ich menoví špecialisti extrapolovali všetky možné scenáre, ktoré budú sprevádzať voľnú konvertibilitu Jenu. A z nich budú plánovať svoje budúce kroky pri boji z nestabilitou meny. Sú si plne vedomí, že ich záujmy budú v rozpore so záujmami USA, a že Jen narazí na dolár a prinajmenšom podlomí jeho globálnu silu, a že rozvinuté krajiny by tak či onak jednali proti Jenu. Hromadenie zlata Číňanmi pridá značnú vierohodnosti Jenu, medzinárodne, ako aj menám rozvinutých krajín.

Číňania sú ľudia, ktorí budú počúvať a podporovať kroky svojej vlády v budúcnosti.  Od kultúrnej revolúcie z roku 1965 boli dobre vyškolení, aby tak urobili, a môžu teraz v ich krajine cítiť výhody, že tak robia.

Ak by sa čínska vláda rozhodla zabaviť zlato svojich obyvateľov, dá jasne najavo, že to robí v národnom záujme – tak ako to spravil prezident Roosevelt v roku 1933. A ako tomu bolo v roku 1933, vidíme, že čínska vláda kompenzuje svojím ľuďom spôsobom, ktorý ich v tom čase uspokojí – možno aj otázky ohľadom zabaveného zlata.

Vy čitateľ sa budete musieť zamyslieť, či aj vaša vláda bude v tom čase hľadať ochranu svojej meny v zlate tiež.Ak Číňania pôjdu touto cestou, je nepravdepodobné, že takmer každá národná mena bude schopná sa vyhnúť tejto ceste tiež. Pre zdôraznenie tohto bodu, je pravdepodobné, že – v súlade s mnohými swapovými dohodami uzavretými v posledných rokoch Čínou so svojimi obchodnými partnermi – bude doba, kedy čínski vývozcovia a dovozcovia budú účtovať alebo očakávať účet v čínskom jene a nie v americkom dolári! Bude to znamenať, že USA budú musieť predať doláre a kúpiť jen, aby mohli obchodovať s Čínou? Budú sa iné národy vyhýbať americkému doláru a jednať s Čínou priamo v jene?

Ak sa niektorá z týchto udalostí stane, potom sa americký dolár dostane pod tlak a možno bude potrebovať svoje vlastné zlato ako podporu pri konečných rokovaniach. Iste i mnoho ďalších menej významných krajín bude musieť čeliť podobným tlakom.

Preložil: Marek Karandušovský

Zdroj: GoldForecaster

Facebook komentár