Po 42-ročnej kariére na Wall Street sa Fred Dickson smeje, keď sa ho ľudia pýtajú, prečo je táto práca tak stresujúca.

Poznamenáva: “Je to súčasť povahy zvierat.”

Keď Pickson začal na Wall Street v roku 1973, Američania čakali v dlhých radoch na nákup zemného plynu a ropné embargo poslalo svetovú ekonomiku do recesie.

Ako by to nebolo dosť zlé, akcie na nasledujúci rok potom prepadli, keď prezident Richard Nixon rezignoval kvôli afére Watergate.

Súvisiace: “Vlk z Wall Street” je ďalším ukazovateľom Hollywoodu. POZOR na prepad !

Ďalej poznamenáva: “Veľký počet firiem z Wall Street sa počas tohto veľmi významnom poklese zrútil.” V tej dobe bol u banky Goldman Sachs. “Aj keď som nečakal, že sa zrúti, bolo to dosť nepríjemné.”

Cez tvrdý začiatok sa Dicksonovi podarilo prežiť a jemu sa taktiež darilo u Goldman a Lehman Brothers a neskôr v maklérskej firmy v Portlande. On si vybojoval svoje miesto ako investičný analytik, ktorý pomáhal klientom zistiť, ako sa orientovať na trhu. Občas sa mu podarilo zarobiť miliardy dolárov.
V tomto roku odchádza do dôchodku.

Ďalej dodáva: New York ako “finančný emocionálne epicentrum” Ameriky a svete popisuje slovami: “Wall Street môže byť narkotikum,” Taktiež používa termín “emocionálnosť”, pretože ľudia na Wall Street cítia potrebu reagovať v nanosekunde, často bez veľkého premýšľania.

Wall Street taktiež pestuje pocit vlastnej dôležitosti v ľuďoch, ktorí tam pracujú.

Dickson v jeho kariére bol prepustený a to preto, čo nazýva “Nezvyčajným osobným prístupom.”
Poznamenal: “Trpel som drobným klamom vznešenosti a tento klam ma dobehol. A to vždy.”

Bolo mi v tej dobe 41 rokov. Rovnako ako väčšina zamestnancov finančného sektora uprostred ich kariéry som si myslel, že robím skvelú prácu a robím ju veľmi dobre so skvelým výkonom, ale nechával som, aby mi arogancia ovládla deň a moje rozhodovanie.

“Ľudia nemajú hovoriť o ich vyhodení, ale veľa som sa z toho naučil. Som sa dozvedel, že budete musieť neustále rasť každým deň, ale ” priznáva, že je výhodnejšie to robiť pokorou, ktorá väčšinou prichádza z odstupom času.

Súvisiace: Vyzerá to na Wall Street, ako vo filme Vlk z Wall Street?

Dickson sa z toho celkom rýchlo poučil. Získal prestížne miesto v investičnej banke Lehman Brothers. Potom prišiel krach dňa 19.október 1987.

Uvádza: “To bol deň, kedy americký akciový index Dow Jones v piatich obchodných hodín klesol o 22% a nikto nemal tušenie, čo sa deje.”

Federálny rezervný systém v čele s Alanom Greenspanom prišiel na pomoc.

Ale Dicksonov najviac stresujúcim dňom v jeho kariére bol 15.septembra 2008, deň kedy banka Lehman Brothers vyhlásila bankrot.

Dodáva: “Naozaj sme nechápali, že korporácie ako General Electric (symbol: GE) boli vykonávali denné financovanie formou komerčným cenných papierov a museli vytvárať trh a týmto trhom bola banka Lehman.“

V tej doby Dickson bol v Oregone, ale následky boli cítiť všade.

Dickson opustil New York City v roku 2001 sa pripojiť k brokerskej spoločnosti DA Davidson v Portlandel, v štáte Oregon. Headhunters (hľadači talentov) mu často volali s ponukami k tomu, aby sa vrátil na Manhattan a zarábal štyrikrát až päťkrát viac, to čo dostával v Oregone. Tieto ponuky však odmietol.

Pohľad na finančný svet mimo New Yorku mu poskytol väčší pohľad do toho, čo mnohí Američania myslia, Wall Street. Keď začal v roku 1970 pracovať v tomto priemysle, investori mali v sebe „primeranú” úroveň dôvery vo Wall Street. Ale to už nie aktuálne.

Dickson si myslí, že to je hlavným dôvodom, prečo investori v súčasnosti držia u seba rekordné množstvo peňazí.

Súvisiace:

Jednou z najväčších zmien, že to videl v priebehu rokov je vzostup technológií a informácií o firmách a akciách.

Ďalej vtipkuje: “70- a 80-ročné babičky sú prepojené k internetu a sledujú, ako sa vyvíja ich portfólio – a to často,” … “Máme za sebou dlhú cestu od doby, kedy firmy zverejňovali len tlačové rozhovory a ľudia volali svojim maklérom, aby zistili, čo sa deje na trhoch, alebo ako boli výsledky firiem.”

V poslednej dobe bol veľakrát požiadaný o jeho názory na vysokofrekvenčné obchodovanie. Michael Lewis vo svojej nedávnej knihe “Flashboys,” išiel až tak ďaleko, keďže tvrdí, že trhy sú zmanipulované.

Súvisiace: Týchto 15 filmov z prostredia Wall street musíte vidieť

Dickson povedal, že väčšina individuálnych investorov, ktorí vykonávajú vysokofrekvenčné obchodovanie majú “veľmi malý vplyv”.

Ďalej spomína, že, keď sa chcel prvýkrát dostal do obchodu, objednávky boli odoslané tzv. “odborníkov”, ktorí pre Vás údajne dohodli ceny. Títo ľudia v podstate robili to, čo vysokorýchlostné počítače. A za ich prácu si brali oveľa väčšie poplatky.

Dickson vysvetľuje: V tých dňoch „špecialisti“ brali 12 centov, alebo dokonca štvrtinu ceny akcií. Boli k tomu oprávnený, pretože oni boli údajne zodpovedný za stabilizáciu trhu. V dnešných dňoch vysokofrekvenční obchodníci berú poplatok vo výške 0,00125 centov na akciu.

Celkovo teda možno povedať, že Dickson si myslí, že akciový trh je oveľa efektívnejší a zároveň pomáha jeho všetkým  účastníkom.

On je rád, že ľudia majú väčší záujem o svoje investície, aj keď to znamená, že v poslednom desaťročí dostal oveľa viac otázok od ľudí, ktorí čítajú veci na blogoch, ktoré nie vždy ponúkajú vhodnú radu.

Nakoniec dodáva: “Ľudia sú viac zodpovední za svoje finančné budúcnosti, než kedy v minulosti.”Zd

Zroj: GlobalAdvisor

Facebook komentár