Podľa najnovšej správy najbohatšie 1 percento teraz ovláda 39 percent svetového bohatstva, a ich podiel bude pravdepodobné rásť aj v najbližších rokoch.
Celkové svetové súkromné držané bohatstvo v minulom roku vzrástlo o 7,8 percenta na 135 biliónov amerických dolárov, podľa Global Boston Consulting Group a jej správy Global Wealth. Horné 1 percento ovláda 52,8 biliónov dolárov a tento majetok o hodnote 5 miliónov dolárov alebo viac kontroluje takmer štvrtinu svetového bohatstva.
Táto koncentrácia sa v najbližších rokoch pravdepodobne zvýši, ako bohatstvo majetných rastie rýchlejšie, ako celkový objem svetového bohatstva. Počet milionárov vo svete vzrástol ročne o 10 percent a dosiahol 13,8 milióna. Štúdia predpovedá, že globálne bohatstvo po dobu nasledujúcich piatich rokov bude rásť okolo 4,8 percenta ročne, hoci majetok milionárov zaznamená takmer dvojnásobné tempo.
Tí, ktorých majetok je hodnote 5 miliónov dolárov alebo viac zaznamenajú rast ich bohatstva o 8 percent, kým hodnote ľudí s majetkom viac ako 100 miliónov dolárov zaznamená zvýšenie ich bohatstva o 9,2 percenta. Ľudia s majetkom 100 miliónov zaznamená zvýšenie ich podielu na svetovom bohatstve na 6,8 percenta v roku 2017 zo súčasných 5,5 percenta.
Čo je hnacou silou bohatstvo bohatý? Záleží na krajine. V rozvinutom svete – USA a Európe sú to hlavne akcie. A akcie v USA počas posledného roka zaznamenali razantný rast, čo bolo predovšetkým v prospech top 5 percent, ktorý vlastní 60 percent zo všetkých individuálne držaných akcií.
Na rozvíjajúcich sa trhoch je hlavným tvorcom bohatstva hospodársky rast a úspory. Napriek tomu množstvo bohatstva v držbe akcií a offshore* bohatstva (* definovaný ako aktíva spravované v krajine, kde investor nemá povolený pobyt, alebo daňový domicil), ktoré sú opäť hlavne v držaní bohatých, v rozvojových krajinách taktiež rastie. Množstvo bohatstva v akciách v Ázii (s výnimkou Japonska) v roku 2012 vzrástol o 21,9 percenta.
Zdroj: HuffingtonPost.com
Facebook komentár