Vietnam_sa_zameriava_na_obmedzenie_reklamy_na_socialnych_madiách_2017

Vietnam tlačí nadnárodné spoločnosti, aby zastaviť svoju reklamu na sociálnych sieťach ako YouTube, Facebooku (a ďalších miestach), v rámci svojho agresívneho snaženia, kde si chcú od spoločností digitálnych médií vynútiť cenzúru politického obsahu.

Podniky, vrátane značiek Ford, Unilever a Yamaha Motor boli súčasťou zákrok komunistických vládcov, ohľadom internetových príspevkov zo strany zahraničných disidentov a ďalších kritikov.

Oficiálna kampaň je skúškou toho, ako ďaleko tak môžu autokratické vlády využívajú hrozbu pre ušlé zisky, aby prinútili veľké mediálne podniky rozšíriť potlačenia tzv. on-line nesúhlasu (opozície).

Súvisiace: Ako Google a Facebook ovládajú svet digitálnej reklamy?

Pavida Pananondová, ktorá je docentkou na Thammasat Business School v Bangkoku poznamenala: “Je nepravdepodobné, že by “táto taktika strachu” pracovala v dlhodobom horizonte, ale od podnikov môže vyžadovať aby mali väčšiu kontrolu nad tým, kde sa bude ich reklama objavovať,” … “Jedná sa o legitímnu obchodnú požiadavku, ktorú inzerenti môžu očakávať, v rámci digitálnych mediálnych gigantov.”

Hanoi zvýšil svoj tlak tlak tým, že vyzýva všetky firmy, ktoré majú svoje činnosti v krajine, aby prestali z uverejnením reklám na Google, YouTube, Facebooku a ďalších stránok sociálnych médií, až dovtedy kým nebudú schopné odstraňovať “toxické”, “nenávistné” a “škodlivé” materiály, vrátane falošných správ, falošných obvinení, urážlivých správ okolo významných ich významných predstaviteľov.

Vietnamské divízie spoločností Unilever, Ford a Yamaha Motor s týmto “reklamným bojkotom” súhlasili. Podľa agentúry Reuters sa tak udialo na stretnutí s niekoľkými členmi ministerstva. Samsung a Procter & Gamble sa v oblasti internetovej reklamy stali taktiež terčom vlády.

Ford uviedol: “Očakávame, že by to nemalo mať dlhé trvanie a aj naďalej budeme vyhodnocovať otázku, ohľadom aktívnych diskusií spoločnosti Google s vládou, o najvhodnejšom riešení.” Yamaha Motor uviedla, že nemala inú možnosť, keďže o túto krajinu má záujem.

Ostatné nadnárodné spoločnosti sa ihneď nevedeli vyjadriť k žiadostiam o komentár.

Nguyen Thanh Lam, ktorý je generálny riaditeľom úradu vysielania a elektronických informácií vo Vietname, pre denník Financial Times povedal: Spoločnosti Google a Facebook by mali “túto záležitosť začať brať omnoho vážnejšie.” Zároveň uviedol, že britská vláda obvinila YouTube z umiestňovania reklamy, vedľa nevhodnému obsahu. „Nehovoríme o jednom izolovanom incidente, ale stáva sa to niečim, čo by mohlo poškodiť povesť týchto dvoch titánov.”

Spoločnosť YouTube poznamenala, že dodržiava “jasnú politiku”, kde vlády môžu požiadať o cenzúru a obmedzenie obsahu, len ak prejde “dôkladným preskúmaním.” Facebook ihneď neodpovedal na žiadosť o komentár.

Vietnamská vláda poznamenala, že táto digitálna mediálna spoločnosť používa algoritmy, ktoré niekedy umiestňujú reklamu vedľa materiálu, ktorý vo veľkej miere porušuje vypracovaný zákon – jedná sa o materiál, ktorý je považovaným za nebezpečný či už pre vládu, bezpečnosť alebo národnú jednotu. Popredné vietnamskej firmy, vrátane štátom kontrolovaných spoločností Vinamilk a Vietnam Airlines už reklamu na Youtube zastavili.

Súvisiace:
Google nenápadne zmenil pravidlá o ochrane súkromia
Nová aplikácia pomáha ľuďom sledovať internetovú cenzúru

Nguyen Khoa Hong Thanh, ktorý je riaditeľom digitálnej reklamnej agentúry Isobar Vietnam, ktorá je súčasťou siete Dentsu Aegis poznamenal: “YouTube a Facebook predstavovali zhruba 70 percent digitálnych reklamných výdavkov v krajine. Naši klienti tak stratili možnosť osloviť svoju cieľovú skupinu efektívnym spôsobom.”

Je pravdepodobné, že táto krajina juhovýchodnej Ázie bude vyvolávať viac takých stretov, najmä z dôvodu svojej kombinácii autokratickej vlády a rýchlo rastúcich rozsiahlych spotrebiteľských trhov, kde chcú preniknúť nadnárodné spoločnosti. Vietnam má viac ako 90 miliónov obyvateľov a rastúci hrubý domácim produktu, ktorý aktuálne dosahuje ročné tempo o rozsahu 6 percent, aj keď pretrvávajú niektoré obavy ohľadom zdravia ekonomických základov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: FinancialTimes, Reuters

Facebook komentár