Nemalo by byť žiadnym prekvapením, že v dôsledku Veľkej finančnej krízy, rovnako ako v reálnom živote, tak aj vo Washingtone DC sa najbohatší politici stávajú ešte bohatšími: v skutočnosti, najmenej 72 politikom sa zdvojnásobil majetok za posledných 5 rokov.
Tak isto by nemalo byť žiadnym prekvapením, že v dôsledku VFK sa priemerný blahobyt republikánov (ktorý klesol) a demokratov (ktorý stúpol) sa približuje, čo potvrdzuje, že pokiaľ ide o ekonomické rozdiely dvoch Amerických veľkých strán, tam už nie je akýkoľvek rozdiel.
Aspoň také sú závery nedávnej štúdie WaPo pri pohľade na to, ako sa zákonodarcovia v Amerike obohacujú z právnych predpisov, ktoré sami ustanovujú. Inými slovami, zatiaľ, čo americké zákony môžu byť navrhnuté pre svojich ľudí, tí, ktorí skutočne benefitujú z fiškálnej (a samozrejme menovej) politiky tejto krajiny tvoria malú skupinu: tí ľudia, ktorí naďalej prenášajú bohatstvo z toho mála čo zostalo zo strednej vrstvy a vkladajú ho do svojich, väčšinou offshore účtov.
ďalšie zistenia WaPo:
„Na rozdiel od mnohých populárnych predstáv, zákonodarcovia nebohatnú tým, že sú iba v Kongrese. Bohatí ľudia, ktorí chodia do Kongresu, bohatnú počas toho ako sú tam.“ Sme si celkom istí, že tu nie je žiadna “populárna predstava“ že niekto chodí do Kongresu zbohatnúť. Kongres a iste Senát, sú iba vozidla umožňujúce osobám s mocou a peniazmi si jednoducho udržiavať status quo a brať to málo čo zostane ostatným. Bohužiaľ, táto krádež presahuje politické hranice a ideologické farby. Stručne povedané: každý to robí, aj keď sa Amerika sama klame, je možnosť. Žiadna.
Najbohatšia tretina zákonodarcov bola do značnej miery imúnna voči Veľkej recesií. Odniesli si síce menšie údery, no mohli sledovať ako sa ich investície rýchlo obnovili a stúpali do nových výšin. Ale viac ako 20 percent členov súčasného Kongresu – 121 zákonodarcov – bolo na tom horšie ako pred 6 rokmi a 24 členov sledovalo pád bohatstva do negatívnych čísel.
Väčšina členov zákonodarstva prežila krízu lepšie ako priemerný Američan, ktorý sledoval ako sa čista hodnota domácnosti prepadla o 37 percent medzi rokmi 2007 a 2010. Priemer odhadu bohatstva členov súčasného Kongresu vzrástol o 5 percent v rovnakom období, podľa ich výpisu aktív a pasív. Najbohatšia tretina jedincov získala 14 percent.
Príspevok tiež zistil, že niektoré kongresové finančne záujmy sa pretínajú s verejnými akciami prijatými zákonodarstvom: 73 zákonodarcov sponzorovalo alebo pomáhalo sponzorovať legislatívu u ktorej benefitovali odvetvia prepojene na rodiny alebo na samotných zákonodarcov.
Medzi ďalšie zistenia je možno toto kľúčové: „ Odhadovaný majetok republikánov bol o 44 percent vyšší ako u demokratov v roku 2004, ale tento rozdiel viditeľne zmizol.“ Inými slovami, pokiaľ ide o bohatstvo, vďaka kríze, ktorá spravila niektorých republikánov chudobnejšími a niektorých demokratov bohatšími, má Amerika teraz iba jednu stranu: tých, ktorých nereprezentujú ľud, ale robia všetko preto aby chránili svoje vlastne bohatstvo.
Republikáni vs. Demokrati
Ekonomické rozdiely medzi dvoma tábormi počas rokov viditeľne zmizli. Priemer čistého imania Demokratov a Republikánov v čase:
Ako bolo napísané vyššie, bohatí bohatnú.
Zákonodarcovia s lepším finančným zázemím ustali krízu oveľa lepšie ako ich menej majetní kolegovia. Počas krízy si dokonca polepšili a dosiahli nove vrcholy. Graf ukazuje zmenu majetku u každej skupiny:
Viac:
- V rokoch 2004 až 2010, 72 zákonodarcov zrejme zdvojnásobilo svoj odhadovaný blahobyt. Najmenej 150 zákonodarcov priznalo, že ich príjem z externých pracovných pozícií a investícií prekročilo ich kongresový plat, ktorý činí 174 000 dolárov.
Vonkajší príjem
- V roku 2010 aspoň 150 zákonodarcov priznalo vyšší vonkajší príjem mimo kongresu ako ich plat ako zákonodarcov.
Reprezentanti mali v roku 2010 priemerný majetok 746 000 dolárov, senátori 2,6 milióna.
Senát vs. Snemovňa
Členovia senátu majú 3 násobne vyššiu hodnotu majetku oproti svojim kolegom z Capitol Hill a ich bohatstvo sa zväčšilo o 70 percent od roku 2004. Naproti tomu členovia snemovne reprezentantov si polepšili na hodnote majetku o 15 percent. Priemer majetkov:
- Od roku 2004, zákonodarcovia ohlásili viac ako 3500 vonkajších pracovných miest pre ich manželky, ktoré im prinášajú viac ako 1000 dolárov ročne. Zákonodarcovia nie sú povinní hlásiť koľko majú manželky vyplatené alebo čo urobili s peniazmi.
- Majetok zákonodarcov je popísaný mnohými spôsobmi: 127 predovšetkým v oblasti nehnuteľností, 117 v inštitucionálnych prostriedkov, 75 v mene manželiek, 51 v hotovosti, 36 v špecifických akciách a dlhopisoch, 32 rýchlo obratovom obchodovaní, 30 v obchodnom vlastníctve a 20 v poľnohospodárstve. Viac ako 40 vykázalo aktíva 25 tisíc dolárov alebo menej.
Tí, ktorí chcú zistiť, ako americká reprezentatívna vláda naďalej pomaly a bolestivo umiera (pre väčšinu ak nie všetkých), môžete sa dočítať tu.
Preložil: Matej Beňo
Zdroj: ZeroHedge
Facebook komentár