Vo svojom pravidelnom týždennom prejave v rádiu poprial prezident Obama k 75. výročiu sociálneho zabezpečenia. Z môjho pohľadu nie je k čomu blahoželať. Aj napriek tomu, že prezident rozprával vášnivo o povinnosti dodržať sľub sociálneho zabezpečenia pri živote, program zruinuje štátnu pokladňu do 10 rokov.
Čísla jednoducho hovoria za všetko. Sociálne zabezpečenie v US je najväčšie svojho charakteru na svete, tvorí 40 % vládnych výdajov. Viac než 58 miliónov Američanov – teda každý piaty – dostáva pravidelný mesačný šek zo sociálneho zabezpečenia. Hoci už tieto čísla sú skľučujúce, demografické zmeny čoskoro nechajú túto príšeru narásť do ohromných rozmerov.
Podľa vládneho úradu pre zúčtovacie operácie, programy na nárokovateľné výdaje na úroky pravdepodobne dosiahnu 93 % celkových vládnych príjmov do roku 2020. Zamyslite sa nad tým: za menej ako 10 rokov narastie program sociálneho zabezpečenia (Medicare a Medicaid) do takých rozmerov, že z každého dolára vybraného štátom zostane iba 7 centov na iné výdaje.
A čo presne pod termín „iné výdaje?“ Dajme tomu: armáda, FBI, diaľnice, pomoc pri živelných pohromách, NASA, pošta a mnohé iné. Pokiaľ si vláda nenájde nový zdroj príjmov a pokiaľ program sociálneho zabezpečenia zostane bez zmeny, ostatne vládne programy budú musieť podstúpiť zoštíhľovaciu kúru o 88 % do roku 2020. Podane v skratke: tretia koľaj americkej politiky nás privedie všetkých do záhuby.
Uzákonením v roku 1935 sa sociálne zabezpečenie dožíva v tomto roku 75. výročia (mladší súrodenec Medicare má len 45). Na porovnanie, naša skvelá republika má 200 rokov. Inými slovami, po väčšinu času našej histórie nemuseli Američania spoliehať na podporu zo strany sociálneho zabezpečenia alebo Medicare v časoch staroby.
Tieto programy narástli neskutočným tempom behom krátkeho času, ak sa na vec pozrieme z historického pohľadu. Dokonca i po zarátaní inflácie, dane na sociálne zabezpečenie vzrástli od 1935 štrnásť násobne a dane na Medicare štvornásobne od zavedenia v roku 1965. Aj napriek masívnym nárastom v zdanení sa celková bilancia programov iba zhoršila. Je dôležité si nemýliť veľkosť programu s jeho životnosťou.
Namiesto bojovania s problémom a znižovania výdajov, prispievajú obe strany k rozširovaniu problému. Medicare Cast D – podpísaný prezidentom George W. Bushom pred siedmimi rokmi – zvýšil nekryté záväzky štátu o 18 biliónov. Zatiaľ, čo fiškálny dopad Obamovej reformy zdravotníctva sa stále prejednáva, jedno je isté, celkové výdaje pôjdu hore a nie dole. Tí Američania, ktorí kritizujú Európanov za prílišné výdaje na sociálne programy by sa mali riadne pozrieť do zrkadla.
Keby sa predsa len našiel nejaký politik a pokúsil by sa zreformovať tento upadajúci systém, ako by zareagoval národ? Už teraz si vieme predstaviť tváre tých prestarnutých príjemcov podpory zo sociálneho zabezpečenia. Celoštátne média by ich ukazovali znovu a znovu. Každý náznak toho, čo by mohli dôchodcovia pretrpieť odloží debatu na smetisko dejín. Nič na tom, že jeden zbankrotovaný program môže ponúknuť ďaleko menej ako novy, zreformovaný.
Pôvodným cieľom sociálneho zabezpečenia bolo poskytnúť základný príjem seniorom počas veľkej hospodárskej krízy. Ale zatiaľ čo pôvodný zámer môže byť zmysluplný, program sa podľa očakávania vymkol z kontroly. V nedávnom článku Wall Street Journal popisuje malý biznismen Michael Fleischer jeho neochotu prijímať nových zamestnancov kvôli súčasnému zaťaženiu na zdravotné poistenie, sociálne zabezpečenie, poistenie v nezamestnanosti a ďalšie možné výdaje v budúcnosti. Niet divu, že táto smutná situácia sa opakuje firma za firmou naprieč celými USA.
Sme zaťažený ohromným a neustále rastúcim daňovým bremenom, ktoré eliminuje pracovné príležitosti. Svojimi rozmermi pojedá každý dolár z federálnych príjmov. Nakoniec nezostane nič na programy, ako napríklad národná obrana. Veľa šťastia a zdravia, sociálne zabezpečenie…
Zdroj: Euro Pacific Capital
Preložil: Ivan Prikopa
Facebook komentár