Bohatí Číňania sa stávajú bohatšími naozaj šialeným tempom.
Podľa správy banky UBS a spoločnosti PricewaterhouseCoopers bol v tejto krajine v prvom štvrťroku roka 2015 takmer každým týždňom vytvorený nový miliardár.
Francis Liu, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti UBS Wealth Management poznamneal: “Vytváranie bohatstva je pre Číňanov na vzostupe, čo je podporené silným hospodárskym rastom a silným výkonom kapitálových trhoch a to všetko sa udialo v priebehu posledných 15 rokov.”
Je vidno obrovský rast najmä v sektoroch nehnuteľnosti, technológií, zdravotnej starostlivosti a ďalšieho spotrebného priemyslu.
V roku 2014 bolo v Číne podľa UBS zhruba 200 miliardárov, oproti 570 v USA.
Čínski miliardári svoje nové bohatstvo používajú aj pre verejnosť. Staršia generácia sa všeobecne zameriava na oblasti svojej filantropie, ako je vzdelanie a zdravotná starostlivosť, zatiaľ čo mladší miliardári a podnikatelia sa zamerivajú na sociálne otázky, ako je napríklad podporovanie znevýhodnených komunít.
Boom miliardárov: Aký je priemerný miliardár
Najviac miliardárov žije v roku 2014 v týchto 20 mestách
Jack Ma (na obrázku vyššie), ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti Alibaba a miliardárom, v minulom roku predstavil svoju charitatívnu iniciatívu, ktorá sa bude venovať celému radu oblastí, od ochrany životného prostredia po kultúru.
Rastúci počet bohatých Číňanov zmení Áziu na najväčšiu “liaheň” nových miliardárov. Bohatí Ázijčania sú mladšími, ako ich rovesníci v iných častiach sveta a mnohí miliardármi, ktorí sa nimi stali vlastným pričinením až z 25% vyrastali v chudobe, v porovnaní s 8% v USA.
Liu poznamenal: “Sme veľmi optimistickí, že v najbližších 5 až 10 rokov počet ázijských miliardárov prekoná USA, keďže v tejto časti sveta je vidno vvyoko rastové príležitosti.”
Do budúcnosti bude plánovanie majetkov kľúčové, keďže dvom tretinám svetových miliardárov je viac ako 60 rokov a budú mať záujem najmä o to, aby sa zachovalo ich bohatstvo pre budúce generácie.
Zdroj: UBS Wealth Management
Facebook komentár