Spojené štáty sú už nepatria medzi Top 10. svetových krajín, pokiaľ ide o ekonomickej slobody, podľa novo zverejneného indexu.
Najväčšia ekonomika sveta klesla o dva priečky na 12. pozíciu v indexu ekonomickej slobody roka 2014 podľa skupiny Heritage Foundation a Wall Street Journal vydanej počas dnešného dňa, čo je siedmy po sebe idúce pokles.
( Súvisiace: Čína je všeobecne vnímaná, že prekoná USA ako svetovú superveľmoc )
Index hodnotí krajiny v štyroch širokých oblastiach: právneho štátu; regulačnej činnosti; obmedzení vlád a otvorenosti trhov.
V správe výsledkov index sa uvádza: “Celkový smer veľkosti a rozsahu vlády Spojených štátov v oblasti hospodárskej politiky v posledných rokoch poukazuje na značný rast, čo viac ohozuje ekonomickú slobodu a priamo prispieva k pádu Ameriky zpomedzi top 10 najslobodnejších ekonomík sveta.”
V správe sa dodáva: “Absencia zmysluplných fiškálnych reforiem oslabuje súvahu vlády a vedie k explozívnemu rastu vládneho dlhu. Zvýšenie rodinkárstva, ktoré sprevádza rast vlády, čo podkopáva situáciu právneho štátu, čo zasa následne podrýva ekonomickú slobodu Ameriky.”
Okrem toho, nákladné predpisy v oblastiach, ako sú financie, zdravotníctvo a životné prostredie obmedzili ekonomickú slobodu v krajine, ktorá je na svojej druhej najnižšej úrovni v 20-ročnej histórii indexu.
“To podkopalo neistotu firemných rozhodovaní, ktoré spomalila tvorbu pracovných miest a zasiahlo to hospodárske oživenie a rast.”
( Súvisiace: Ste talentovaný? Najviac sa o Vás postarajú vo Švajčiarsku )
Najslobodnejšou ekonomikou sveta je …
Kým ekonomická sloboda v USA sa zhoršuje, globálny trend je pozitívny, so získavaním veľkej sily, ktorú stratil počas uplynulých piatich rokoch.
Priemerné skóre sveta je na úrovni 60,3 boda, čo je sedem desatín bodu nad priemerom roka 2013 a najvyšší priemer v dvoch desaťročnej histórii tohto indexu.
Ázijské finančné centrum – Hong Kong si dvadsiatym rokom po sebe udržala jej titul nejslobodnejšej ekonomika sveta.
( Súvisiace: Mapa krajín, ktoré vytvárajú najlepšie podmienky pre svojich zamestnancov )
Ed Feulner, zakladateľ a predseda ázijských štúdií skupinyThe Heritage Foundation povedal: “Vytvorenie novej spoločnosti, úroveň zdanenia, schopnosť najnižšiu pätina povstať, je v Hong Kongu lepšia než kdekoľvek inde.”
Zdroj: EconomicTimes
Facebook komentár