Podpisy všetkých 3 mužov sa objavujú na prvých dokumentoch Applu 1. apríla 1976. Taktiež sa objavili aj na dokumente podpísanom o 12 dní neskôr, ktorým bolo Waynovi odobratých jeho 10% podielov.
Wayne, menej známy zo spoluzakladateľov Applu, sa vzdal svojej čiastky za 800 dolárov. Dnes činí 10% hodnoty tejto firmy okolo 62 miliárd dolárov.
Samozrejme, trhová hodnota dnes 81-ročného Wayna by nedosahovala takých závratných hodnôt. Jeho podiely by boli znížené, keď boli získaní akcionári. Ale je na mieste tvrdiť, že by Wayne mohol byť multimilionárom – a podstatne bohatší ako je teraz.
Súvisiace: 11 vecí, ktoré ste možno nevedeli o spoločnosti Apple
„To, čo väčšina ľudí vie, je, že som tam na začiatku bol, ale odišiel som; väčšina ale nevie, že som na to mal dobré dôvody,“ povedal Wayne v interview. „Nikdy som tento svoj krok neoľutoval.“
Ron Wayne a Steve Jobs sa stretli, keď obaja pracovali pre Atari, vtedajšieho priekopníka medzi tvorcami videohier. Wayne bol počítačový programátor, ktorý mal v Appli mať „hlavnú zodpovednosť za mechanické inžiniestvo a dokumentáciu“, podľa zakladajúcich dokumentov Applu (http://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2011/fine-books-manuscripts-n08811/lot.241. html).
Ale Wayne nebol privedený do spoločnosti kvôli svojím inžinierskym schopnostiam. Podľa neho tam mal zaujať hlavne úlohu „dospeláka v miestnosti“. Z jeho pohľadu, 10% firmy mu bolo venovaných za dizajn originálneho loga Apple a za zmiernovanie sporov medzi Wozniakom a prudkým Jobsom.
„Boli ako víchrica. Stál som v tieni gigantov. Ak by som ostal v Appli, pravdepodobne by som skončil ako najbohatší muž na cintoríne,“ povedal Wayne.
Súvisiace: Dom kde Steve Jobs vytvoril svoj 1. počítač sa môže stať historickým miestom
Waynova vášeň bola v hernom odvetví, vo vyrábaní videohier a hracích automatov. Preto tvrdí, že by nebol v Apple nikdy šťastný.
Po odchode z Apple, Wayne sa stal členom viacerých menších spoločností, kde mu bolo umožnené vybudovať produkty od nuly až do konca. Sám tvrdí, že je nešťastný, ak nemá úplnú kontrolu nad produktom – niečo, čo by mu Steve Jobs určite neumožnil.
„Keď si Steve raz niečo zaumienil, posledné miesto, kde by ste chceli stáť, by bolo medzi ním a jeho cieľom, inak by ste skončili s otlačkami jeho topánok na hlave. Bol najmilším človekom na svete? Nie. To ale nie je podstatné. Podstatné je, čo dosiahol vo svojom živote?“
Aj keď Wayne obdivuje Jobsa za jeho dosiahnuté úspechy, väčšina jeho chvály pozdvihuje Wozniaka, ktorého nazval „najvľúdnejším človekom, akého som kedy stretol.“ Wayne povedal, že Wozniakove vrtošivý postoj bol pre neho inšpiráciou na pôvodné logo spoločnosti, s jablkom padajúcim na hlavu Isaaca Newtona.
Wayne tvrdí, že mal šťastný život, vybral si robotu ktorá ho bavila, aj keď za menej peňazí. Nie je síce bohatý, ale nie je ani v situácii, že by nemal čo dať do úst.
Aby mohol ísť do dôchodku v „komfortnejšej situácii“, Wayne dal vydražiť vačšinu zo svojich originálnych dokumentov z Apple – vrátane jeho kópií zakladajúcich dokumentov Applu, potvrdeniu o jeho originálnom logu pre Apple a originálu manuálu pre počítač Apple I – a to mu zarobilo desiatky tisícov dolárov.
Wayne tvdí: „Bol by som radšej bohatý? Samozrejme, chcel by som veľa peňazí,“ … „Ale vystačil som si. Keby som chcel iba peniaze, mohol som byť bohatý a nešťastný.“
Preložil: Michal Mráz
Zdroj: Yahoo, MSN
Facebook komentár