Ako stráca zlato svoj lesk, tak sa môžu tieto najdrahšie kamene stať jeho atraktívnou alternatívou.
Diamanty boli po stáročia symbolom bohatstva pre vydajachtivé nevesty a zberateľov, ale mohli by sa z týchto najdrahších kameňov stať najlepší priatelia investorov?
Zlato bolo tradičnou preferovanou komoditou pre mnohých investorov, ale teraz, keď je na ústupe zo svojich najvyšších pozícií sú diamanty atraktívnym kandidátom, ak hľadáte vhodnú alternatívu voči zlatu. V posledných piatich rokoch jeden až päť karátové diamanty poskytovali ročný výnos 12% a tento rok by sa globálna cena diamantov mala zvýšiť o 10%. Ceny najlepších kusov diamantov by mohli poskočiť aj o 50%, podľa odhadov spoločnosti Diamond Manufacturers. Avšak predsa len takéto tvrdenia spoločností obchodujúcich s diamantmi treba brať so značnou rezervou.
Ceny diamantov sa zdvihli pod tlakom narastajúceho dopytu od rozvíjajúcej sa strednej triedy v Číne a Indii, nedostatku veľkých ťažobných nálezísk a dominantným postavením spoločnosti De Beers, ktorá predáva diamanty.
Ak máte slabosť na diamanty ako straka na trblietavé veci, tak existujú tri spôsoby ako investovať do diamantov: môžete si kúpiť diamanty, uskladniť ich a neskôr predať, môžete si kúpiť akcie v spoločnosti zaoberajúcou sa ťažbou diamantov alebo môžete získať expozíciu cez diamantové fondy.
Uchopiť fyzickú hodnotu diamantov znamená, že ich môžete premeniť na šperky a mať z nich najväčší možný estetický dojem, dokiaľ sa ich nerozhodnete predať. Kúpte si váš diamant od renomovaného obchodníka s diamantami skôr ako klenotník, ktorí im pridá maloobchodnú prirážku vo výške viac ako 300% v porovnaní s cenami na veľkoobchodnom trhu. Vashi Dominguez, výkonný riaditeľ spoločnosti Diamond Manufacturers, doporučuje minúť 5 000 libier za kvalitný kameň a držať ho najmenej po dobu piatich rokov.
„Každý diamant by mal mať certifikáciu od laboratória, ktoré potvrdí jeho akosť – GIA je najznámejšie a jedno z najrešpektovanejších laboratórií. Holandský ekvivalent HRD tiež stojí za zmienku. Iné certifikáty sú už menej dôveryhodné, keď chcete predávať“, hovorí Adam Laird, investičný manažér nezávislého finančného poradcu firmy Hargreaves Lansdown.
Obchod s diamantami je neregulovaný a postihnutý nedostatkom transparentnosti. Existuje síce Rapaport Diamond Trade Index, ale ten slúži iba ako návod, ktorým sa však väčšina investorov neriadi.
„Štyri C“ pomôžu určiť hodnotu diamantu – rez, farba, čírosť a karát (cut, colour, clarity, carat). Každý diamant je ale jedinečný ako snehová vločka alebo odtlačok prsta, čo znamená, že musí byť ocenený individuálne. Veľa úsilia je potrebného nato, aby sa stal z neobrúseného diamantu drahokam a práve spracovanie (resp. rez) diamantu je to, čo mu dáva jeho iskru. Bezfarebné diamanty (akosť D, E a F) sú zriedkavé a práve vďaka tomu aj najdrahšie. Diamanty akosti H sa naopak stávajú po čase žltými a preto je najlepšie sa im vyhnúť. Veľkosť, prinajmenšom vo svete diamantov, je veľmi dôležitá. Cena päťkarátových diamantov vzrástla od roku 1999 do 2011 o 170%, zatiaľ čo cena trojkarátových diamantov vzrástla v tom istom období o 145%.
Aj keď zohľadníte všetky tieto parametre pri určení ceny diamantu nemusí to znamenať, že správne odhadnete cenu diamantov. Investície do diamantov sú veľmi zložité najmä kvôli správnemu určeniu ceny diamantov a aj skúsení odborníci sa nezhodnú na kvalite a cene jednotlivých diamantov. Je preto veľmi jednoduché predstaviť si, ako ľahko nadobudnú obchodníci výhodu nad investormi.
Ak kupujete diamanty vo Veľkej Británii, tak musíte rátať s tým, že diamanty sú predmetom dane z pridanej hodnoty, takže stratíte 20% z ich ceny a to ešte musíte rátať s nákladmi na ich skladovanie a poistenie (môžete si ich ale pridať ako špecifickú položku k vášmu poisteniu domácnosti).
Ak chcete diamanty predať môžete tak urobiť cez aukciu alebo požiadať klenotníctvo, aby našli kupca pre váš diamant (musíte ale rátať s províziou 10-15% pre klenotníctvo). Ak je najdôležitejší čas, tak najrýchlejšou cestou ako predať diamanty, je predať ich naspäť obchodníkovi, aj keď nie za najlepšiu cenu.
Ak preferujete investície do špecializovaných diamantových fondov, tak britskí investori sú limitovaní podnikovou investičnou schémou nazvanou Pink Iguana. Potrebujete minimálne 10 000 libier, ktoré zahŕňajú špekulatívne investície do vysokorizikových nekótovaných firiem.
Jedna z najjednoduchších a najľahších ciest ako investovať do diamantov je podporiť firmy ťažobného priemyslu. Aktívne spravovaný komoditný fond je pomerne dostupný a diverzifikuje určité riziká spojené s fluktuáciou cien.
„Odporúčame získať prístup k diamantom cez fond JPM Natural Resources. Tento fond investuje do spoločností ťažiacich zlato, vzácne a základné kovy a popritom aj do energetických spoločností. Avšak, pretože existuje len veľmi málo životaschopných diamantových spoločností, tieto tvoria len 3,8% z celého fondu“, vraví Patrick Connolly, nezávislý finančný poradca firmy Chase de Vere.
Môžete tiež priamo investovať do akcií ťažobných spoločností. Petra Diamonds a Gem Diamonds sú jedny z mála diamantových spoločností kótovaných na burze. Jedna z najväčších diamantových spoločností De Beers je od konca roku 2011 v majoritnom vlastníctve firmy Anglo American registrovanej v Londýne. Ďalšie pozoruhodné firmy sú ruská ťažobná spoločnosť Alrosa a kanadská spoločnosť Dominion Diamond Corporation. Avšak, buďte opatrní, podiely v týchto spoločnostiach sú vysoko rizikové a ich cena sa nebude vždy pohybovať v súlade s cenou diamantov.
„S ohľadom na investície sú diamanty veľmi špecifická oblasť,“ vraví Laird. „Odporučil by som, aby investori mali maximálne 5% zo svojho portfólia v diamantoch, avšak pre menších investorov je to ťažko uskutočniteľné vzhľadom na vysoké náklady. Je to skôr oblasť pre investorov s dlhším časovým horizontom.“
Trblietavé štatistiky: fakty
1. Viac ako 99% diamantov pochádza v súčasnosti z nekonfliktných oblastí a sú obchodované pod mandátom Organizácie Spojených národov (OSN).
2. Existuje myšlienka, že za menej ako 20 rokov budú dodávky diamantov iba v hlavných prevádzkových baniach. Celkové rezervy v troch najväčších nevyťažených baniach sú menšie ako jeden rok súčasnej svetovej spotreby.
3. Diamantový projekt Gahcho Kue v Kanade je najväčšou svetovou diamantovou baňou s odhadovanou rezervou 49 miliónov karátov. Ak bude schválený, potrvá približne 5 rokov, kým naštartuje produkciu diamantov (začiatok produkcie sa odhaduje na rok 2018)
4. Gahcho Kue bude fungovať po dobu 11 rokov a bude produkovať 4,1 milióna karátov ročne (približne 3% súčasnej svetovej produkcie)
Preložil: Luboš Slávik
Zdroj: TheFiscalTimes
Facebook komentár