Svetová populácia sa v roku 2055 vyšplhá na 8,7 miliardy ľudí a potom do roku 2100 klesne na 8 miliárd. Na tieto výsledky poukazuje nový výskum Deutsche Bank. Ich projekcia je v drastickom kontraste s predchádzajúcimi prognózami Organizácie spojených národov (OSN), ktorá do roku 2100 očakáva zvyšovanie svetovej populáciu aj naďalej.
“Svet sa blíži k jeho zásadnému zlomu v jeho demografickej trajektórií a my si myslíme, že vrchol populácie bude dosiahnutý pravdepodobne skôr a bude ostrejší než bežné projekcie naznačujú,” – uviedol analytik z Deutsche Bank – Sanjeev Sanyal.
( Súvisiace: 10 najlepšie platených zamestnaní budúcnosti )
Najnovšie čísla z OSN uviedli, že svetovú populáciu je aktuálne na úrovni 7,2 miliardy. Zatiaľ čo OSN predpovedá, že svetová populácia v roku 2100 dosiahne 10,9 miliardy, Deutsche Bank verí, že Nás bude len 8 miliárd.
Sanyal povedal, že zatiaľ čo rozvinuté krajiny už dávno dosahujú nízku pôrodnosť, rozvojové krajiny ako Čína, Rusko, Južná Kórea a Brazília v súčasnosti zaznamenávajú najväčší pokles plodnosti. Ďalej uviedol, že chudobnejšie krajiny potrebujú vyššiu celkovú plodnosť (TFR) – priemerný počet narodených detí na jednu ženu počas ich života – s cieľom udržať stabilnú populáciu, v dôsledku vyšších úrovní dojčenskej úmrtnosti.
Ten odhaduje, že ženy v menej rozvinutých krajinách budú musieť mať v priemere 2,3 dieťaťa, aby sme mohli dosahovať vývoj stabilnej populáciu v dlhodobom horizonte. Naopak najviac sa často hovorí, že na jednu ženu je treba v priemere mať 2,1 detiťaťa, čo by mohlo byť na udržanie populácie danej krajiny.
( Súvisiace: Náklady na sociálnu starostlivosť sa rapídne zvyšujú )
Sanyal ďalej povedal, že miery plodnosti sú hlboko pod reprodukčnou úrovňou v mnohých vyspelých krajinách, Nemecko a Japonsko majú TFRs na úrovni 1,4. Ale nízku úroveň je taktiež vidno aj krajinách, ako je Južná Kórea, kde TFR spadla z čísla 5 v roku 1950 na 1,3 dnes, a Brazília, kde TFR klesla z úrovne 6,2 v roku 1950 na 1,8 v súčasnosti.
“S ohľadom na vyššie uvedené trendy, máme pocit, že celková miera plodnosti vo svete bude klesať viac už od roku roku 2025 – inými slovami, náš druh sa už nebude rozširovať. Čo je zásadným zlomom v histórii.”
Najmä, keď sa očakáva veľký pokles čínskej pracovnej sily, a to bez ohľadu na odstránenie politiky jedného dieťaťa.
( Súvisiace: Najväčšie ekonomiky sveta podľa desaťročí až do roku 2030 )
Ako počet obyvateľov Číny klesá, Deutsche Bank uviedla, že krajiny ako Indonézia, Filipíny a India sa stanú kľúčovými hráčmi v celosvetovej pracovnej sile, zatiaľ čo Spojené štáty budú aj naďalej (do rokov 2050-59) prispievať k rastúcej pracovnej populácie.
Zdroj: GlobalPost
Facebook komentár