Staré, zhnité jedlo je súčasťou silnejúca problému v hodnote 400 miliárd amerických dolárov.
Jedná sa teda o objem potravín, ktoré sú každým rokom spotrebiteľmi považované za nadbytočné. S touto informáciou prišla britská nezisková organizácia Waste & Resources Action Programme.
Prevažná väčšina potravín je zbytočnou najmä v Ázii, ktorá je nasledovaná Európou a až potom nasleduje Severná Amerika.
Správa vychádza z odhadov Organizácie Spojených národov, ktorá očakáva, že spotrebitelia každým rokom vyhodia potraviny o objeme 280 miliónov ton.
Týmto plytvaním potravinami by mohli zaplniť štadión MetLife v štáte New Jersey povrch, presnejšie až 560-krát.
Britská organizácia žiada vlády a spoločnosti, aby dostatočne vedeli upozorniť na to, že by spotrebitelia mohli ušetriť potraviny v hodnote desiatok, alebo dokonca stoviek miliárd dolárov, teda ak by boli spotrebitelia viac opatrní.
Áno! Nemáme žiadne banány – To sa môže skutočne stať!
Pozor! Kalifornské pomaranče hnijú v dokoch
Ako štyri spoločnosti kontrolujú takmer všetko mäso ktoré jete
Organizácia v tlačovej správe poznamenala: “Praktické zmeny, ako je napríklad zníženie priemernej teploty chladničiek, alebo navrhovanie lepších obalov, by mohli viesť k značnému rozdielu v prevencii.”
WRAP odhaduje, že jedna štvrtina z potravinového odpadu v rozvojovom svete, by mohla byť odstránená, práve lepšími chladiacimi zariadeniami.
Ale tento problém presahuje nedbalosť spotrebiteľov. Zelenina taktiež hnije na poliach a potraviny sa môžu poškodiť pri spracovaní a distribúcií.
OSN odhaduje, že každým rokom sa na úrovni poľnohospodárstva vyplýtva 415 miliónov ton potravín a 600 miliónov ton sa pokazí po zbere, teda predtým, než sa dostanú k spotrebiteľom.
Zdroj: BBC, Reuters
Facebook komentár