Nedávno banka JPMorgan oznámila, že opustí jej podnikanie študentských pôžičiek. Banka vidí zmenšovanie rastu aj ziskových príležitostí v sektore študentských pôžičiek, zatiaľ čo vláda pokračuje v účinnej kontrole prostredníctvom agentúry Sallie Mae. Súkromné banky opúšťali toto odvetvie v celých húfoch už od roku 2010, kedy vláda znížila jej podporu pre bankový sektor v tejto oblasti.
Dlh študentských pôžičiek sa od roku 2007 zdvojnásobil. V súčasnej dobe je niekde nesplatený dlh študentov na úrovni okolo 1 bilióna amerických dolárov. Podľa prieskumu uskutočneného spoločnosťou ProgressNow, vysokoškolákovi priemerne trvá 20 rokov, než splatí svoje pôžičky po tom, čo opustil školu. Vzhľadom na veľkosť trhu a veľkosť rozmerov úrovne záväzkov, budú voľné trhové úrokové sadzby oveľa vyššie ako 6,8%, keď v júni boli na úrovni 3,4%.
Dlh študentov sa stal horúcou témou, avšak ekonomický analytik John Canalla z LPL Financial hovorí, že problém je prehnaný. Osobný vplyv je obrovský, ale je systémové riziko minimálne. “Jednoducho sa v ňom nevyužíva toľko pákového efektu a derivátov, ktoré sú viazané na trh študentských pôžičiek, ktoré boli predtým viazané na trh s bývaním,” … “Z tohto hľadiska – bilión dolárov dlhov vo forme študentských pôžičky nie je tá najhoršia vec na svete.”
( Súvisiace: Študentské dlhy stúpli o 36% v porovnaní s minulým rokom! )
Tam môže byť minimálne systémové riziko, ale nie je pochýb o tom, že študenta dlh predstavuje problém pre jednotlivca. Dve tretiny žiakov opúšťa školu s dlhom. Priemerná mesačná splátka je 500 dolárov. Podľa BLS priemerný ročný plat pre učiteľa je na úrovni 52 000 dolárov. Ročne minúť 6 000 dolárov by nemalo byť problémom pre vysokoškoláka, ktorý má možnosť získať dobre platené pracovné miesta, ale vyhliadka na to, že po škole by mal odkladať viac ako 10% svojho platu na dlh študentských pôžičiek je pre mnohých trýznivá.
Prvých desať rokov po škole je to, čo Canalla označuje ako “hlavný čas” pre výdavky na nové domy, automobily a ďalšie životné potreby. “Z ekonomického hľadiska to môžeme zvládať. Otázkou je “či ekonomika môže rásť dostatočne rýchlo, aby dávala dostať týchto ľudí späť do pracovného procesu po tom, čo opustia vysokú školu?”
Ak nebude k dispozícii dostatok ekonomických podnetov, k zamestnaniu dlhom zaťažených vysokoškolákov, nemusí to viesť k finančnej katastrofe, ale dôsledky pre americkú spoločnosť budú neradostné.
Zdroj: Studenomics
Facebook komentár