Kým Čína je v tomto roku kľúčovým zdrojom dopytu po zlate, čo pomáha vyrovnávať predaje z fondov obchodovaných na burze (ETF) a spomalením indickej spotreby, môže import drahých kovov v tejto krajine počas roka 2014 začať spomaľovať. S týmto vyjadrením prišiel analytik zo sektora komodít – v spoločnosti ANZ.
Victor Thianpiriya z ANZ v správe napísal: “V očakávaniach na rok 2014 je na mieste opatrnosť, keďže rast dovozu z roku 2013 by sa nemusel opakovať. Rast reálnych úrokových sadzieb a menšie kapitálové výnosy zo zlata by v strednodobom horizonte mohli znižovať jeho vhodnosť ako uchovávateľa hodnoty bohatstva.”
( Súvisiace: Marc Faber: USA môžu “umelo znížiť ceny” a konfiškovať svoje zlato )
Ceny zlata sa za posledných 12 mesiacov prepadli zhruba o 28 percent – štvrtý najväčší pokles za obdobie jedného roka od roku 1970, čo vedie k znižovaniu atraktívnosti drahých kovov.
Ako výsledok, ANZ očakáva, že dovoz čínskej spotreby by sa mohol v roku 2014 znížiť o 10 percent na 900 miliónov ton, z predchádzajúcej prognózy na úrovni 1050 ton, počas tohto roka. Avšak, znamenalo by to v druhú najvyššiu úroveň dovozu tejto krajiny v zázname a mohla by prekonať Indiu, už druhým rokom po sebe.
Očakáva sa, že Čína tento rok predbehne Indiu, ako najväčšieho svetového spotrebiteľa zlata, keďže indická vláda sa snaží tvrdo zakročiť proti veľkým objemom dovozeného zlata, spolu so oslabovaním indickej rupie, čo všetko potlačuje dopyt v tejto juhoázijskej krajine.
( Súvisiace: Veľký čínsky nákupca investičného zlata )
Thianpiriya tiež konštatoval, že pokles cien v júni tohto roka pod 1 200 dolárov spustil prechádzajúci nárast dosiahnutý v prvej polovici roka.
Ďalej povedal: “Tí, ktorí nestihli túto rally uvideli svoju druhú šancu. Investičný dopyt v prvých troch štvrťrokoch roka 2013 dosiahol 780 miliónov ton, čo je viac, ako investičný dopyt po celý rok 2012. Avšak tento rast, je väčšinou, ako dočasná odpoveď k prudkému poklesu cien.”
Maloobchodný investičný dopyt po zlate – vrátane šperkov a fyzických barov – z Číny tvorí 90 percent dopytu zlata.
Čína je najväčším svetovým producentom žltého kovu, ale závisí na dovoze až 70. percentami svojej spotreby zlata.
( Súvisiace: Zlato aktuálne ukončilo najhorší novembrový výsledok od roku 1978 )
Menší, ako očakávaná dopyt z Číny je faktorom revízie cien zlata smerom nadol od rôznych veľkých bánk sveta a ich očakávaní na rok 2014.
Na budúci rok očakávajú priemernú cenu zlata na úrovni 1 269 dolárov, v porovnaní s predchádzajúcou prognózou vo výške 1 436 dolárov za jednu uncu tohto drahého kovu.
Zdroj: Metal.com
Facebook komentár