Málo známe ruské mesto Soči sa pripravuje hostiť najdrahšie olympijské hry v histórií, s cenovku vo výške zhruba 50 miliárd dolárov.
Táto suma, ktorý zahŕňa významnú prestavbu infraštruktúry Soči je ohromujúcou, keďže prevyšuje sumu 40 miliárd dolárov, ktoré Čína zamýšla minúť na letné olympíjske hry Pekingu. A to je viac než trojnásobok nákladov hier v Londýne počas roka 2012.
Keď túto ponuku Rusko získalo v roku 2007, uviedlo, že zimné olympijské hry by ich mali stáť 12 miliárd dolárov. Táto čiastka sa razantne zvýšila z dôvodu obrovského úsilia o vybudovanie nových športových štadiónov, ciest a hotelov. Mnohé z týchto nových zariadení sa taktiež využijú, keď bude Sochi hostiť majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2018.
( Súvisiace: Robiť judo s Vladimírom Putinom je zrejme dobrý spôsob ako sa stať miliardárom )
Jeden z najväčších projektov bola výstavba vysokorýchlostnej železničnej trati spájajúcu s letoviskom Čierneho mora. Vyššie náklady na infraštruktúru potrebné k vytvorenia olympijskeho miesta znamenali, že projekt bol drahý od začiatku. Oneskorenie iba navyšovali celkový účet.
U olympijských projektov nie je nezvyčajné, že náklady sa zvyšujú smerom nahor. V priemere tieto mega projekty prekročia rozpočet o 179%, v závislosti na informáciách od Allison-a Stewart-a, z univerzity Oxford.
Napriek tomu, ambiciózny samostatný stavebný program nevysvetľuje, prečo náklady na hier v Soči sa zoštvornásobili.
Stewart ďalej uviedol: “Sú z veľkej časti kvli navýšeniu nákladov na výstavbu, ale s týmito navýšeniami sa mohlo počítať už skôr.”
Od samého začiatku sa Soči zdala zvláštnou voľbou. Prímorské mestečko má vo svojich najchladnejších mesiacov priemernú teplotu okolo 10 stupňov Celzia (50 Fahrenheita). K tomu všetkému bude potreba veľkej hordy snehu, ktoré sa zásobujú už od minulého roka.
( Súvisiace: Saudští Arabové nabídli mafiánský styl „ochrany proti teroristickým útokům“ na olympiádě v ruské Soči )
Niektorí odborníci sa domnievajú, že výška tohto účtu mohla byť z určitej časti ovplyvnená aj rastom inflácie. Sochi v hosteniu hier porazila iné mestá v Rakúsku, Kórei a Španielsku.
Patrick Rishi – spolupracovník profesora ekonómie na Webster University povedal, že to mohlo byť klasickým prvkom ruského “razantného podcenenia” nákladov.
Mnoho z konečných nákladov je neznámych. Bezpečnostné obavy sa v Soči prudko zvýšili (odkedy získala tento titul) a jej úsilie o zaistenie bezpečnej udalosti by mohla tlačiť náklady ešte vyššie, po sérii nedávnych útokov v susedných regiónoch.
A potom sú tam obvinenia z rozsiahlej korupcie.
Boris Nemcov, bývalý vicepremiér Ruska a hlasný kritik prezidenta Vladimira Putina poukázal ne toto zvyšovanie nákladov už počas minulého roka.
Publikoval správu popisujúcu, že realizácia týchto hier je jedným z najväčších “poburujúcich podvodov” v nedávnej ruskej histórií a uviedol, že až 60% z celkových nákladov – alebo 30 miliárd dolárov – bolo spreneverených.
( Viac na: Z Ruska bolo zo zimných olympijských hier v Soči údajne ukradnutých cez $ 30 miliárd )
V práve ďalej uviedol: “Tento výsledok zodpovedá normálnemu podielu provízií v Rusku.”
Nemcov povedal, že veľa peňazí bol odklonených k obohateniu “oligarchov a podnikov v blízkosti Putina.“
Zdroj: Sydney Morning Herald
Facebook komentár