Všetci vieme o senzoroch, ktoré zhasínajú svetlá, ak miestnosť nie je obsadená, alebo vypínajú klimatizáciu, keď jej nie je potrebnou.
Ale v dnešnom období tzv. moderného pracoviska, senzory sú schopné sledovať oveľa viac, vrátane funkcií rozpoznávania ohľadom toho, ako dlho zamestnanci sú bez vzájomnej komunikácie a vedia rozpoznať aj to, kedy sú zamestnanci mimo kanceláriu.
Rebecca Greenfieldová, ktorá má na starosti oblasť pracoviska pre agentúru Bloomberg sa v nedávnom rozhovore rozprávala o kancelárskych senzoroch a aj o tom, ako z kancelárie zároveň mizne súkromie. Nižšie je upravený prepis rozhovoru.
Kai Ryssdal: Takže potrebujem, aby ste mi povedala niečo o OccupEye. Čo je to?
Rebecca Greenfield: OccupEye je pre tieto zariadenia nešťastným názov. Ale zhruba pred rokom, novinári britského denníka The Telegraph prišli do svojej kancelárie a tieto čierne skrinky boli naištalovanými pod každým zo svojich stolov a mali slúžiť na sledovanie v prípadoch, či sa reportéri nachádzajú pri svojom stole, alebo sú mimo. A novinárov to pochopiteľne vydesilo, pretože sa obávali, že sa ich šéfovia snažia v podstate vo veľkej miere kontrolovať … menej ako o deň neskôr, HR manažéri tieto zariadenia odstránili.
Ryssdal: Jedná sa tak trochu o monitorovanie skupiny ľudí, nie? Mám na mysli, “Nemáš súkromie, tak to prekonajte.” A aktuálne je to na pracovisku vidno aj hmatateľným spôsobom.
Greenfield: Áno. Hoci sa spomínaní zamestnanci úspešne zbavil týchto senzorov, po celom pracovisku ich sledujú ďalšie zariadenia.
Ryssdal: Povedz mi niečo o spoločnosti s názvom Enlighted.
Greenfield: Robia typy senzorov pre osvetlenie a ovládacie prvky okolo energetickej účinnosti. A ich senzory sú veľmi nenápadné. Takže budete po administratívnej budove prechádzať a vôbec si nevšimnete, že tam sú. Takže som bol v dizajnovej firme Gensler a vo svojej kancelárii majú zhruba 1 000 týchto snímačov, ale sú o veľkosti centa a sú vložené len do osvetlenia, takže si ich ani nevšimnete.
Súvisiace: Švédsky start-up začal implantáciu mikročipov do zamestnancov
Ryssdal: Firma tvrdí, že tieto senzory môžu sledovať, ako dlho sa zamestnanci vzájomne nerozprávali?
Greenfield: V tomto segmente je ďalšia spoločnosť s názvom Humanyze. Sídlia v Bostone, a ich senzory sú o niečo výraznejšie. Jedná sa o tzv. odznaky, ktoré nosíte okolo [vášho] krku. Je to niečo ako ID odznak. A táto vec s názvom “latency” vyhodnocuje, ako často ľudia so svojimi spolupracovníkmi komunikujú. Čo však pre mňa je už naozaj príliš.
Ale tvrdia, že dáta sú anonymné, a nemali by zaznamenávať presne to, čo hovoria, alebo aspoň, že to nezdieľajú so zamestnávateľom … The Boston Consulting Group ich používajú na to, aby videli, ako by ich dizajn mohol povzbudiť interakcie zamestnancov. Oni totiž chcú, aby ich zamestnanci spoločne komunikovali. Majú radi všetky tieto teórie o tom, ako je to lepšie pre kreativitu a inovácie. Takže si myslia, že môžu tieto senzory im pomôžu lepšie navrhovať ich priestory.
Ryssdal: Je potrebné si dať na to pozor a je dôležité si to uvedomiť, – “Z právneho hľadiska amerických firiem, sú v rámci svojich práv pod negatívnymi pravidlami.” To dokonca znamená, že v období modernej kancelárie nemáte žiadne právo na súkromie.
Greenfield: V podstate mi však niekto povedal, že môžu sledovať pracovníkom po celú cestu, až do toalety. Nemajú žiadne práva. To je však potreba vedieť aj o svojej digitálnej komunikácií. V podstate čokoľvek, čo využívate v rámci firemnej komunikácie, keďže sa jedná o zariadenia vášho zamestnávateľa.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MarketPlace
Facebook komentár