Vodca kartelu OPEC – Saudská Arábia si chce požičať peniaze.
Toto ropné kráľovstvo sa potýka s veľkou dieru vo svojom rozpočte, ktorú spôsobil prepad cien ropy a prudký nárast vojenských výdavkov. To prinútilo ich vládu, aby začali vyčerpávať svoje rezervy a niektorí analytici uvádzajú, že si dokonca od zahraničných investorov môžu vziať pôžičku.
Saudská Arábia už v tomto roku minula cez takmer 62 miliárd dolárov zo svojich devízových rezerv a od miestnych bánk si v júli požičala 4 miliardy dolárov a tým vykonala svoju prvú emisiu dlhopisov od roku 2007.
Súvisiace: Zistite ako je Saudská Arábia závislá na peniazoch z ropy
Očakáva sa, že v roku 2015 dosiahne rozpočtový deficit. To je mimoriadny výsledok, keďže väčšinou dosahuje prebytky vo výške 20% HDP. Capital Economics odhaduje, že vládne príjmy v roku 2015 klesnú o 82 miliárd dolárov, čo zodpovedá 8% HDP. MMF im predpovedá dosahovanie rozpočtových deficitov až do roku 2020.
Za tento neporiadok je z veľkej časti zodpovedný prepad cien ropy, ktoré (od júna minulého roka) klesli od 107 dolárov za jeden barel na 44 dolárov. Polovica z ekonomického výkonu krajiny a 80% vládnych príjmov je dosahovaných v ropnom priemysle.
Napriek tomu Saudská Arábia si je v tomto tak aj sama na vine. Jej agresívny boj na obranu podielu OPEC na svetovom trhu s ropou viedol k masívnemu prebytku ponuky.
Táto krajina odmieta znížiť produkciu v nádeji, že z hry vyradí ostatných výrobcov, ako sú spoločnosti ropných bridlíc v USA.
V súčasnej dobe však jej výdavky na obranu dosahujú naozaj vysoké úrovne. Zasiahla do vojny v susednom Jemene a bola taktiež zapojenou do náletov proti skupine ISIS v Sýrii. Jej vojenský rozpočet v minulom roku vzrástol o 17%, na približne 10% HDP.
Kráľ Salman tiež po svojom nástupe na trón (v januári) nešetrili štedrými bonusmi pre zamestnancov vo verejnom sektore. Toto gesto zvýšilo jeho popularitu, ale taktiež to pomohlo k zníženiu finančných zásob tejto krajiny.
Fahad al-Mubarak, ktorý je guvernér saudskoarabskej menovej agentúry podľa miestnych médií minulý mesiac poznamenal:”V nasledujúcich mesiacoch uvidíme zvýšenú aktivitu v oblasti pôžičiek.”
Centrálna banka krajiny otázky okolo objemov vydaných dlhopisov nechcela vôbec komentovať.
Súvisiace: Saudská Arábia nemá taký vplyv na trh s ropou ako sa jej pripisuje
Analytici naznačujú, že Saudská Arábia by mohla do konca tohto roka vydať (mesačne) dlhopisy o hodnote zhruba 5 miliárd dolárov a samozrejme niektoré z nich by boli určené pre zahraničných investorov.
Napriek tomu, mohlo by to mohlo viesť k ďalšiemu vyčerpávaniu rezerv, keďže pôžičky by v kratkom období mohli čeliť rastu celosvetových úrokových sadzieb.
Aj keď sú jej devízové rezervy vyčerpávané, stále na konci júna dosahovali úroveň 660 miliárd dolárov.
Zdroj: BBC, Bloomberg
Facebook komentár