Po snahách nakúpiť stíhačky Suchoj SU-35 od 90. rokov, Čína konečne dostane 24 z nich spolu so 4 ponorkami z Moskvy, ako píše Forbes.

Rusi sa konečne osmelili ku dohode (ktorá  bola orezaná z objednávky na 48 kusov), označujúcej prvý veľký nákup vojenskej výbavy medzi týmito dvomi národmi za posledné vyše desaťročie.

Z Forbes:

Rusom bolo povedané, aby viac dôverovali Číne, že nemôže kopírovať ich motory, a taktiež potrebujú objednávky na stroje SU – 35 keďže Ruské ministerstvo obrany objednáva ďalšie nákupy vylepšeného Suchoj SU – 35s namiesto SU – 35.

Obchody vyvolali obavy u niektorých regionálnych defenzívnych hráčov – najmä Indii.

Nová akvizícia vyzerá byť len začiatkom pre vojenskú spoluprácu s plánmi na kontrakty munície a bômb v budúcnosti.

BBC News hlási:

„Stíhačky SU – 35 môžu efektívne zredukovať tlak na činsku vzdušnú obranu predtým, ako ich vlastné stíhačky budú bojaschopné,“ cituje People’s Daily.

Povedal, že od týchto dvoch krajín sa očakáva, že budú spolupracovať na vývoji nových vojenských technológii – vrátane protilietadlového raketového systému S – 400, leteckých motorov 117S, o vojenské nákladné lietadlá IL-476 a o tankovacie lietadlá IL-78.

Rusi však nedodávajú zbrane len do Číny. Vyzerá to tak, že Moskva hrá na každú stranu, čo sa týka vyzbrojovania svojich susedov. Ako napísal UPI, tento týždeň sa koná obrovská letecká výstava v Malajzii za cieľom získať nových ázijských zákazníkov, pričom momentálne predstavujú ázijské národy 43% celkového ruského vojnového predaja.

Z UPI:

Rosoboronexport predstavuje na tohtoročnej akcii systém interaktívnej výstavy, ktorá umožňuje zobrazenie pokročilých obranných produktov, ako viacúčelový Suchoj SU – 35, bojové cvičné lietadlá YAK – 130, bojovú helikoptéru Mi – 28NE, bojovú transportnú helikoptéru Mi – 35M, prieskumný a bojový vrtuľník KA – 52, nákladnú helikoptéru Mi – 26T, fregatu Gepard 3.9, a Projekt 14310 Mirazh a Projekt 12200 Sobol hliadkové člny.

Rosoboronexport upriamuje pozornosť aj na svoje najnovšie protivzdušné a protiraketové systémy. Medzi ne patria Antey – 2500, Buk – M2E, Tor – M2E, Igla – S raketový systém a protilietadlový systém Pancir – S1.

Ako spravodajcovia z BBC poukazujú, Rusko a Čína sa snažia vytvoriť protiváhu ku americkej dominancii v zbrojárskej oblasti.

Ruské prúdové lietadlá sa pripoja ku čínskej flotile, ktorá zahŕňa ich vlastné J –  20 stíhačky, 5. Generácia lietadiel, o ktorej si niektorí myslia, že bola vyvinutá z technológie ukradnutej z padnutej americkej stíhačky.

Preložil: Michael Tarabik

Zdroj: en.rian.ru

Facebook komentár