Najvyšší ruský predstavitelia politiky vydali varovanie ohľadom Moldavska a výsledkom ich volieb, keďže túto bývalú sovietsku republiku obsadili strany, ktoré sú proeurópske.
Prevahu teda má proeurópska koalícia, ktorá má dohromady vyše 44 percent hlasov. V parlamentných voľbách v Moldavsku, ale vyhrala proruská socialistická strana s 21,6 percentami hlasov.
Rusko sa obáva, že moldavská vláda bude chcieť užšie vzťahy s Európou, čo by ďalej oslabilo jeho moc v regióne. Varovania prišli počas tohto týždňa a vyplývajú z toho, aký Rusko v marci zaujalo ku Krymu postoj, keďže výsledky ich referenda ukázali úplnú podporu pre podobné smerovanie.
Podobné: Krajiny s veľkým podielom ruskej populácie – MAPA
V susednej Ukrajine bolo taktiež vidno boj s pre-ruskými separatistami a existujú pochopiteľné obavy, že by sa práve toto napätie mohlo rozšíriť do Moldavska. Republika leží vo východnej Európe medzi Rumunskom a Ukrajinou.
Ruský podpredseda vlády Dmitrij Rogozin na twittery po voľbách v Moldavsku uviedol, aby “vážne zvážili, či je to správna cesta, ktorá túto krajinu posunie vpred.”
Taktiež bol veľmi smutný z nedostačujúcich výsledkov pre-ruskej strany Patria, ktorá bola počas volieb obvinená z nedovoleného užívania cudzích finančných prostriedkov. Moldavský Najvyšší súd to potvrdil len niekoľko dní pred hlasovaním.
Kremeľ teda pred voľbami neskrýval podporoval moldavských socialistov, keďže Putin ich lídrov prijal v Kremli a mnohým z vyše pol milióna občanov Moldavska, ktorí načierno pracujú v Rusku, dal tzv. „migračnú amnestiu“, aby mohli odcestovať domov na voľby bez strachu, že ich už späť do Ruska nepustia.
Súvisiace:
Jazykový imperializmus, alebo Svet podľa Putina + Mapa
“Utajení oligarchovia” ktorí budú formovať budúcnosť Ukrajiny
Igor Dodon, favorit ruského prezidenta Vladimíra Putina poznamenal: „Nevstúpime do koalície s proeurópskymi stranami. Dohovárať sa budeme len s tými, ktorí pristúpia na zrušenie dohody s Európou a na postup smerom k colnej únii.“
Experti predpovedajú, že koaličné rozhovory budú ťažké a zrejme zdĺhavé, nielen pre vzájomnú neznášanlivosť lídrov proeurópskych strán, ale aj pre ich rozdielne geopolitické predstavy. Kým liberáli si želajú vstup nielen do EÚ, ale aj do NATO, demokrati trvajú na zachovaní štatútu neutrality.
Ukrajina teda už podpísala dohodu o pridružení EÚ spolu s Gruzínskom a je teda otázne, či aj Moldavsko dotiahne svoje zámery dokonca a začne tvoriť užšie väzby so Západom.
Myslíme si, že Rusi vyčkávajú a ich čas ešte len príde, stále držia svoje možnosti otvorené. Ukrajina má stále veľkú cenu, a Moldavska bude použité niečo ako tromf pri vyjednávaní.”
Zdroj: AP, NYTimes
Facebook komentár