Ropny_boom_bridlic_USA_bude_OPECu_ublizovat_az_do_roku_2018

Boom z ropných bridlíc v USA bude neustále spôsobovať problémy OPECu, s trvaním až do budúceho roka.

Vo svojej prvej predpovedi pre rok 2018, Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) počas dnešného dňa uviedla: “Očakávame, že krajiny mimo kartelu vykonajú zvýšeniu produkcie o zhruba 1,5 milióna barelov denne, čo je viac než rast globálneho dopytu.

IEA ďalej uviedla: “Len v USA bude realizovaná zhruba polovica, tejto zvyšujúcej sa ponuky.”

To znamená, že dosahované presycovanie trhu, ktoré má neustály pevný vplyv na ceny ropy bude pravdepodobne pretrvávať aj napriek disciplinovanému úsiliu väčšiny producentov zoskupenia OPEC, pre potlačenie vlastnej produkcie.

V Paríži založená agentúra poznamenala: “Náš prvý výhľad na rok 2018 smeruje k vytriezveniu, najmä pre tých výrobcov, ktorí sa snažia o obmedzenie produkcie.”

Po zverejnenej správe, cena futures kontraktu na americkú surovú ropu klesla o 1% a obchodovala sa na úrovni 45,97 dolárov za barel.

OPEC a niektorí producenti mimo OPECu, sa pod vedením Ruska, počas minulého mesiaca dohodli na predĺžení obmedzení zásobovania, po dobu deviatich mesiacov až do konca marca 2018. Tieto škrty v produkcií boli zavedené na začiatku roka 2017, v snahe oživenia cien.

Kľúčoví hráči, ako je Saudská Arábia a Rusko sa k stabilizácii trhu zaviazali urobiť “čokoľvek”, keďže ich ekonomiky sú neustále závislé od tejto energetickej suroviny.

Ale tieto snahy boli otupené masívnym boomom v produkcii zo strany prevádzkovateľov ropných bridlíc v USA, ktorí sa stali oveľa efektívnejšími. IEA očakáva, že produkcia ropy v USA počas roka 2018 vzrastie o 780 000 barelov ropy na deň.

Súvisiace:
OPEC USA: Prosíme, nepumpujte toľko ropy!
Koniec ropného kartelu OPEC sa blíži

Agentúra IEA uviedla: “Aj keď sa vykoná čokoľvek, aktuálne kroky nebudú mať tak rýchly vplyv, ako sa očakávalo.”

Dodali: “Nielen, že producenti z USA svoje výdavky ostrejšie navyšujú, než sa pôvodne myslelo,” …. “Tempo produkcie ako aj počet nových plošín a činnosti v oblasti vŕtania, všetky očakávania prekonali.”

OPEC by sa na svojom najbližšom zasadnutí v novembri mohol rozhodnúť o opätovné rozšírenie škrtov.

IEA pre rok 2018 taktiež očakáva nárast dodávok z Brazílie, Kanady, Veľkej Británie, Kazachstanu, Ghany a Konga.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Fortune

Facebook komentár