Prezident Xi Jinping v ekonomiky Číny má oči uprené na jeden cieľ, presun od ekonomiky založenej na investíciách, k hospodárstve založenom na spotrebe.
K tomu samozrejme musíte mať spotrebiteľov.
Bohužiaľ pre tieto plány, od 12. júna spotrebitelia čelia obrovskému prepadu akciovému trhu.
David Cui, ktorý je analytikom Bank of America v nedávnej správe pre klientov poznamenal: “Výsledkom tohto nestáleho trhu je presun bohatstva od ľudí na ulici, k bohatým, vrátane mnohých významných akcionárov, ktorí v poslednej dobe (pred prepadom) začali opúšťať trh ako prví,” … “Očakávame, že tento presun pravdepodobne vo významnej miere zasiahne spotrebu.”
Súvisiace: Čínsky akciový trh prepadá, tak ako trhy na Wall Street v roku 1929
Drobní investori v uplynulom roku, ako šialení presúvali svoje zameranie do akciových búrz Šen-čenu a Šanghaja, pričom vďaka vypožičaným peniazom svoje investície vo veľkej miere navyšovali. Až do júna sa toto hazardovanie náramne vyplácalo, pretože čínsky akciový index Shanghai Composite získal viac ako 150%.
Shanghai Composite vymazal takmer všetky zisky od začiatku roka.
Čínska vláda odporúčala tieto investície hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým je, že chcela aby zisky čínskych akciových trhov následne presunuli do ekonomiky.
Ďalším dôvodom je to, že vláda plánovala reštrukturalizovať svoju spomalenú, dlhom zaťaženú sféru podnikov, ako súčasť svojho ekonomicko-reformného programu (“Nový normál”). Počas tohto bolestivého procesu mal práve predaj akcií pomôcť spoločnostiam udržať financovanie.
Jao Wei v nedávnej poznámke zo Société Générale uviedol: “Ideálne by bolo udržať stabilný býčí trh po obdobie niekoľkých rokov, keďže by sa tým pokryla fáza reštrukturalizácie,” … “Naopak, najhorším možným scenárom by bol krach na burze predtým, než sa reštrukturalizácia vôbec spustí.”
Súvisiace: Už aj čínski poľnohospodári investujú väčšinu svojich úspor do akciového trhu
Pred krachom, rastúci akciový trh mal byť taktiež alternatívou k investíciám, voči kedysi prekvitajúcemu sektoru nehnuteľností, ktorý vláda rovnako plánuje reštrukturalizovať.
To je miesto, kde boli bohatí. Keď drobní investori začali prichádzať zo všetkými svoji financiami na akciový trh, s požehnaním vlády, bohatí začali predávať.
Cui v skoršej poznámke uviedol: “Predajná aktivita sa už od minulého roka začala jednoznačne zvyšovať.”
Ciu dodal: “Pred rokom 2014, hlavní akcionári (akcie typu A) spoločností každým rokom predávali akcie o objeme okolo 100 miliárd čínskych juanov,” … “Avšak táto suma sa v roku 2014 takmer zdvojnásobila na 190 miliárd juanov (v druhej polovici roka odpredaj v hodnote 162 miliárd juanov). Medzi mesiacmi január až máj roka 2015 čisté odpredaje dosiahli úroveň 360 miliárd juanov.”
Tak bohatí bohatli a drobní investori im k tomu jednoznačne dopomohli. Šesťdesiat percent z čínskych akcií typu A je v držbe materských spoločností, 25% je v držbe drobných investorov. Po tom nasledujú ďalší veľkí držitelia, ktorými sú podielové fondy, keďže držia 6% akcií.
A zatiaľ čo akcie predstavujú iba 15% z aktív domácností, prišli reprezentovať ďaleko viac.
Môžete to vidieť v kolektívnej, dramatickej reakcii na haváriu akciového trhu. Občania obviňovali zahraničné vlády, usilujúce o zničenie Číny a uisťujú sami seba, že vláda príde zachrániť trh, avšak niektorí dokonca páchali aj samovraždy.
Súvisiace: 10 dôvodov, prečo sa môže čínskej produkcii zvyšok sveta len prizerať
Medzitým, vláda sa snažila vykonať zastavenie krvácania. Pozastavila spoločnostiam snahy o verejné emitovanie akcií (IPO), hlavným akcionárom zamedzila predaje akcií po dobu šiestich mesiacov a pripravila injekcie v hodnote niekoľkých miliárd s cieľom zastaviť prepad trhov.
Ale je vidno, že nič nefunguje. Vysokí čínski politickí predstavitelia tento neporiadok nemali v pláne a to by mohlo znamenať, že ľudia začnú strácať vieru v ich trh a vládu samotnú.
A viera sa len tak ľahko nevie znova vytvoriť.
Zdroj: Bank Of America, Bloomberg
Facebook komentár