Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.“ Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… Team portálu www.FinancnyTrh.com
Rovnako ako Čína kupuje “lacnú” ropa v čo najväčšej možnej miere, tak Rusko, podľa posledných údajov zo Svetovej Rady re Zlato (WGC) vykonalo nákup zlata o obrovskom rozsahu.
Týmto objemom prevýšilo ostatné nákupy v 3. štvrťroku – Rusko do ich rezerv pridalo ohromujúci 55 ton. Putin sa týmto krokom snaží využiť nižšie ceny zlata, čím chce podoprieť klenby ruskej centrálnej banky s drahými kovmi, pretože sa pripravuje na možnosti smerujúce k ekonomickej vojne so Západom.
Súvisiace: Rusko chce “plné radarové pokrytie Arktídy” do konca roka proti “nežiaducim hosťom”
Rusko v 3. štvrťroku kúpilo viac zlata, ako všetky ostatné krajiny dokopy …
The Telegraph uvádza:
Vláda Vladimíra Putina rozumne hromadí obrovské množstvo zlata, ktoré sa v poslednom desaťročí strojnásobilo na približne 1 150 ton. Tieto rezervy by mohli poskytnúť Kremľu vitálnu palebnú silu, keď by sa pokúsili kompenzovať prudký pokles ruského rubľa.
Ruská mena sa dostala pod silný tlak, z dôvodu amerických a európskych sankcií a klesajúcej ceny ropy, čo začalo mať jednoznačný vplyv na jej ekonomiku. Tržby z predaja ropy a zemného plynu tvoria 45 percentný podiel v rozpočtových príjmoch ruskej vlády.
Celkovo centrálne banky v treťom štvrťroku po celom svete kúpili 93 ton tohto drahého kovu, čo je 15. štvrťrok za sebou, kedy boli čistými nákupcami. Vo svojej správe Svetová rada pre zlato uviedla, že to bolo najmä z dôvodu kombinácií geopolitického napätia a pokusov krajín diverzifikovať svoje rezervy od amerického dolára.
Súvisiace: Dôvody prečo Forbes menoval Putina za najvplyvnejšiu osobu sveta
Podľa Svetovej rady pre zlato by do konca tohto roka mohli centrálne banky získať až 500 ton zlata v priebehu posledného obdobia nákupov.
Nakoniec poznamenala: “Centrálne banky od roku 2009 začali dôsledne navyšovať ich rezervy zlata.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardian, FinancialSense
Facebook komentár