Facebook opäť šokoval svet nečakanou akvizíciou.
Oznámil, že zaplatí 2 miliardy amerických dolárov za firmu Oculus Rift, ktorá pôsobí v oblasti hernej virtuálnej reality. Prístroj spoločnosti Oculus poskytuje dokonalý zážitok.
Na rozdiel od iných nedávnych akvizícií v oblasti technológií, tento krok s prvého pohľadu nedáva zmysel.
Keď Facebook kúpil Instagram za 1 miliardu dolárov sa to zdalo, ako perfektná a opodstatnená kúpa. Facebook je o zdieľaní fotografií. Instagram pôsobí vrámci podnikania spoločnosti Facebooku, ako primárna sociálna sieť pre zdieľanie fotografií.
Keď Google zaplatil 3,2 miliardy dolárov za Nest, taktiež to dávalo zmysel. Google pracuje na automatizácií domácností.
Pri Facebook kúpil WhatsApp za 19 miliárd dolárov, chcela získať viac užívateľov posielania správ – 1 miliardu užívateľov denne. WhatsApp sa stala rýchlo rastúcou sociálnou sieťou a ako taká predstavovala hrozbu pre Facebook, ktorá poskytuje svoju vlastnú službu posielania správ.
( Súvisiace: Spoločnosť Google sa snaží prevziať celý Váš digitálny život )
Ale Oculus Rift? Nie je sociálnou platformou. Nie je pre Facebook hrozbou v blízkej budúcnosti, a pravdepodobne v dlhodobom horizonte ani nebude.
Tak prečo Facebook chce kúpiť takú firmu? K dispozícii sú dva reálne dôvody k tejto dohode.
Prvé a najjednoduchšie vysvetlenie je práve to, čo povedal CEO Facebooku – Mark Zuckerberg po oznámení tejto kúpy. Verí, že virtuálna realita by mohla byť budúcou hlavnou oblasťou výpočtovej platformy. Prvou bol stolný počítač, potom prišiel svet mobilov a verí, že virtuálna realita bude ďalšia méta.
Zuckerberg pri ozname dohody ďalej uviedol: “Platforma spoločnosti Oculus bude poskytovať mnoho ďalších zážitkov,” … “Predstavte si, že to bude omnoho viac prepájať študentov a učiteľov po celom svete, alebo budete môcť viesť konzultáciu s lekárom face-to-face. Len jednoduchým nasadením okuliarov vo vašej domácnosti To je naozaj nová komunikačná platforma.”
( Súvisiace: Facebook už je obrovský, tu je plán ako bude ešte väčší )
Niektorí ľudia sú skeptickí vo víziu Zuckerberga. Všeobecne platí, že ľudia nemajú radi nosenie okuliarov alebo okuliarov vo svojich domovoch. Je to jeden z dôvodov prečo sa 3-D televízorom tak nedarí.
Ale ak Zuckerbergova vízia sa nenaplní a Oculus nebude ďalšou hlavnou komunikačnou platformou, až taký veľký problém to nebude.
Samozrejme 2 miliardy dolárov by sa mohlo zdať ako veľký problém, ale podmienky dohody sú pre Facebook vhodne nastavené. V hotovosti minie iba 400 miliónov dolárov a ku kúpe využije 23,1 milióna svojich akcií. K dispozícii je ďalších 300 miliónov dolárov v roku vo forme bonusov.
To je druhý dôvod, prečo Zuckerberg nákupil Oculus: Zuckerberg sa pozerá na jeho cenu akcií, ktoré sú pomerne vysoko a v súčasnoti si myslí: “Skvelé! Môžem míňať peniaze na nákup spoločnosti “cool” produktov a služieb!”
Facebook mal na konci minulého roka 11,45 miliardy dolárov vo forme hotovosti. Už 4 miliardy dolárov v hotovosti minul na nákup firmy WhatsApp. Ďalších 400 miliónov dolárov v hotovosti na spoločnosť, ktorá by mohla byť priekopníkom ďalšej hlavnej výpočtovej platformy(ktorá je zatiaľ nejasnou).
Pokiaľ ide o výdavky vo forme akcií, sú v podstate súčasne monopolom Zuckerbergových peňazí. Výkon akcií spoločnosti Facebook a vplyvu firmy Oculus nebude prinajmenšom posudzovaný po dobu troch rokov. Pre túto chvíľu, je to všetko o úspechu hlavných oblastí podnikania, Instagram, a ďašieho možného rozsahu od platformy WhatsApp.
( Súvisiace: Táto mapa jasne zobrazuje vládnutie svetu sociálnej siete Facebook )
Okrem toho investori technologických spoločností odmeňujú agresívne investovanie do budúcnosti. Akcie spoločnosti Facebook dosiahli svoje maximá, keď bola oznámená fúzia so spoločnosťou WhatsApp. (Všeobecne však platí, že ak iné spoločnosti vykonajú nákup nejakej firmy, ich akcie následne idú nadol, keďže ich peniaze sa na nejaké obdobie strácajú.)
Naproti tomu akcie spoločnosti Apple sú celkom bez života, ako funguje za zatvorenými dverami, s minimom informácií.
Ak Zuckerbergov nápad na ktorý minul v hotovosti iba 400 miliónov dolárov. Ak sa z firmy Oculus vykľuje dobrá herná platforma, ako je Xbox, ale nie hlavná technologická platforma, to nebude znamenať koniec sveta.
Ak Zuckerberg má pravdu, kúpil ďalšieho výrobcu iPhonov za minimum hotovosti – iba 400 miliónov dolárov.
Zdroj: Investing
Facebook komentár