Hlboké ekonomické a obchodné vzťahy medzi Ruskom a Európou majú vplyv vplyv na obmiedzenie možností pre reakciu ku kríze na Ukrajine.
Rozmiestnenie ruských vojsk v Kryme si zaslúžilo odsúdenie z Washingtonu a Európy a taktiež sa spolu hovoria o možných sankciách, ak diplomacia zlyhá.
Spojené štáty zaviedli obchodný a investičný pakt na rozhovory s Ruskom, zatiaľ čo štátny tajomník John Kerry hovoril o izolácií Moskvy cez zákaz udeľovania víz a zmrazenia majetku.
Ale európski lídri, ktorí by sa mali v štvrtok stretnúť aby diskutovali o kríze sú viac obozretní, namiesto toho zdôrazňujú potrebu diplomacie a medzinárodnej spolupráce.
( Súvisiace: Kríza na Ukrajine: Prečo je dôležitá pre svetovú ekonomiku )
To je prekvapujúce, keď si uvedomíte, do akej miery sú ekonomiky Európskej únie a Ruska vzájomne prepojené.
Eurozóna sa stále vynára z vlastnej krízy, čiže európski lídri určite budú ťažko rozmýšlať nad všetkými opatreniami, ktoré by mohli dať oživenie tohto bloku v ohrozenie.
Analytici z Teneo Intelligence poznamenali: “Pre túto chvíľu najpravdepodobnejším výsledkom je hlavne komunikácia EÚ s dôrazom na reálnu možnosť sankcií a prípadneho zastavenia jednaní ohľadom projektov dlhodobejšej spolupráce.”
Rusko je tretím najväčším obchodným partnerom EÚ po USA a Číne. Obchod s tovarom v roku 2012 dosiahol rekordných 336 miliárd eur (462 miliárd USD), čo je viac ako 10-násobný objem obchodu medzi Ruskom a USA
S exportom je hodnota vzťahu EÚ a Rusko na úrovni 520 miliárd amerických dolárov.
Rusko je najväčším dodávateľom energetických surovín pre EÚ. Ceny ropy a zemného plynu v pondelok prudko vzrástli zo strachu z prerušenia dodávok cez Ukrajinu, ktoré tvoria zhruba polovicu ruských tokov.
Vývoz z EÚ je zatiaľ z veľkej časti tvorený strojmi a dopravnými zariadeniami, chemikáliami, liekami a poľnohospodárskymi produktami.
Nikde nieje závislosť na ruskej energii v Európe viac akútna ako v Nemecku.
( Súvisiace: “Utajení oligarchovia” ktorí budú formovať budúcnosť Ukrajiny )
Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder je predsedom výboru akcionárov Nord Stream – spoločného podniku medzi ruským plynárenským gigantom Gazprom a štyroch veľkých energetických spoločností – dvoch z Nemecka a dvoch ďalších z Holandska a Francúzska.
Nord Stream investovala 7,5 miliardy eur (10,3 miliardy amerických dolárov) na vybudovanie plynovodov cez Baltické more, čím Rusko bude môcť obísť Ukrajinu.
A britská energetická spoločnosť BP je druhým najväčším akcionárom v ruskom poprednom producente ropy – Rosnefť.
Neil Cut – hlavný ekonóm pre rozvíjajúce sa trhy v Capital Economics uviedol: “Ak budú Rusku udelené nejaké sankcie je pravdepodobné, že skôr budú zamerané na kľúčových predstaviteľov, než na širšiu ekonomiku,” … “Európa je príliš závislá na ruskej energií k tomu, aby mohla vykonať plnohodnotné obchodné obmedzenia.”
Ale vzťah siaha nad rámec energetického sektora.
Európski výrobcovia automobilov, pivovary, banky a maloobchodníci by takisto trpeli z novej studenej vojny.
( Súvisiace: Ako Putinova invázia na Ukrajinu stála už Centrálnu banku Ruska $ 10 miliárd )
EÚ je tiež najväčším investorom v Rusku – podľa Európskej komisie, ktorá odhaduje, že 75% všetkých priamych zahraničných investícií v bývalej komunistickej krajine pochádza z členských štátov EÚ.
A bohatí Rusi taktiež v stále väčšom počte zameriavajú svoju pozornosť do západnej Európy, kde môžu využiť nízkych daňových sadzieb v krajinách, ako je Cyprus, ako by chceli investovať do sektora luxusných nehnuteľností alebo vzdelávať svoje deti.
Podľa realitnej maklérske spoločnosti Knight Frank Rusi v Londýne tvorili 9% všetkých predajov nehnuteľností, ktoré stoja viac cez 1 milión libier za obdobie 12 mesiacov končiace v júni 2013, čo je druhá najväčšia skupina zahraničných kupcov.
Britské súkromne školy taktiež ťažia z ruského bohatstva.
Údaje z Rady nezávislých škôl ukazujú, že počet ruských detí zapísaných do bristkých škol v januári roka 2013 medziročne vzrástli o 27%, čím tvoria tretiu najväčšia skupinu po obyvateľoch z Číny a Nemecka.
Zdroj: NPR.org
Facebook komentár