Krajiny východnej Európy – Poľsko a Rumunsko sa  v posledných desiatich rokoch stali jedným zo svetových “vychádzajúcich hviezd”, podľa nového rebríčka, ktorý meria hospodarský a sociálny pokrok krajín, zatiaľ čo kríza mala vplyv na iné krajiny eurozóny, ktoré v tomto zozname klesli smerom nadol.

Štúdia spoločnosti PwC (PricewaterhouseCoopers), ktorá merala pokrok krajín v rokoch 2000 a 2012 sa pozerala na rad rôznych faktorov potrebných pre rozvoj, ako je zdravotná starostlivosť a vzdelávanie, komunikačné technológie, politické, právne a regulačné opatrenia a udržateľnosť životného prostredia.

( Súvisiace: Investičná príležitosť – Trh kancelárskych nehnuteľností v Poľsku )

Poradie 30 krajín je vedené Švédskom, Švajčiarskom a Singapurom, ale niektoré východoeurópske krajiny vykazujú obzvlášť silné vzostupy a bol nazvané “vychádzajúcim hviezdami” od PwC.

Štúdia uviedla, že Poľsko v roku 2012 vzrástlo o šesť miest, v porovnaní s jeho poradím v roku 2000. Rumunsko od roku 2000 vzrástlo o 13. miest.

V posledných niekoľkých rokoch sa Poľsko stalo najrýchlejšie rastúcou ekonomikou v Európskej únii a v roku 2009 bola jediná krajina EÚ, ktorej sa podarilo zabrániť recesii.

Zatiaľ čo jej hrubý domáci produkt (HDP) v rokoch 2004-2008 vzrástol ročne o 4,5 percenta ročne, zatiaľ čo v rokoch 2009 a 2013 spomalilo na 1,8 percenta.

( Súvisiace: TOP 10 najťažšie pracujúcich krajín )

Poľsko má silné inštitúcie a jej životná úroveň sa postupne dostáva smerom k európskej norme, ale stále čelí rozdielom v príjmoch a rastúcej nezamestnanosti (podľa Svetovej banky).

Po globálnej finančnej kríze Rumunsko, ktoré taktiež vstúpili do EÚ v roku 2007 podniklo rad toľkých potrebných reforiem.

Jeho HDP v rokoch 2004 až 2008 vzrástol o 3 percentá a 3,1 percenta v období rokov 2009-2013. Avšak stále sa stretáva s problémami, ako je napríklad dosiahnutie stabilného ekonomického rastu a zvyšovaniu životnej úrovne.

PwC vo svojej správe uviedla: “Ak chcete prejsť na klubu moderných ekonomík, nestačí len robiť dosahovať tradičné ekonomické ukazovatele, ako je rast HDP a inflácia. Obe vlády a investori by mali venovať pozornosť a širšiu škálu opatrení.”

Medzitým kríza ekonomiky eurozóny – Talianska, Španielska, Portugalska a Grécka – prispela k výraznému poklesu ich poradia od začiatku globálnej finančnej krízy v roku 2007.

( Súvisiace: Tak už aj v EÚ máme Detroit!!! Volá sa Aninoasa a je z Rumunska )

Jednalo sa o periférne krajiny eurozóny  ktoré boli najviac zasiahnuté dlhovou krízou, pretože ich veľké štátne dlhy podlomili ich celkovú situáciu.

Taliansko, Španielsko a Portugalsko – všetky patrili do spodnej päťky rebríčka roka 2012, po boku svojich východo-európskych partnerov, zatiaľ čo Grécko vypadlo zo zoznamu top tridsiatich krajín.

S ohľadom na viac severných európskych ekonomík, Nemecko, Holandsko a Fínsko sa v roku 2012 zaradil do Top 10 krajín PwC. Nemecko a Fínsko vzrástlo od roku 2000 o dve priečky, zatiaľ čo Holandsko kleslo o dve miesta.

Zdroj: CBS, Reuters

Facebook komentár