Začiatkom roku 1999 sme predpovedali systémový ekonomický kolaps, ktorý by mal vypuknúť v krajinách západného bloku s demokratickým zriadením a ekonomiky na ne napojené (Prvý svet) a bude mať vplyv na všetky ostatné ekonomiky. Pripravili sme zoznam niektorých krajín označovaných ako „domino“, ktorých pádom by sa spustil kolaps nazývaný  ako Veľké rozmotávanie  ( Paul Krugram použil tento pojem ako prirovnanie popisujúce rozpad ekonomiky), ktorý bude trvať zhruba 10 rokov. V tej dobe sme predpokladali, že pád prvých dvoch domín, krach na trhu nehnuteľností a následný krach na burze v USA, začne približne v roku 2005.

Unáhlili sme sa v tejto predpovedi, až do roku 2007 nenastal ani jeden z predpovedaných krachov. Nesprávne načasované boli aj ostané pády domín. Zatiaľ čo uskutočnené udalosti boli predpovedané správne , načasovanie bolo často nesprávne.  V každom prípade bola táto predpoveď predčasná.

Taktiež sme predpovedali , že tak ako sa zvyšuje rotácia rozmotávajúceho sa klbka niti tak isto môžu udalosti Veľkého rozmotávania nastať rýchlejšie ak sa situácia zhorši. Navyše závažnosť udalosti bude súčasne zvyšovaná s nárastom rýchlosti ich naplnenia.

Avšak, žiadna z vyššie uvedených predpovedí nebola výsledkom cigánskeho veštenia ani nevyžadovala zapojenie najväčších mozgov sveta. Predpovede sú väčšinou založené na predpokladoch, že sa história opakuje,  svetoví lídri robia rovnaké chyby v každej dobe a ľudská povaha sa nikdy nezmení. Každý kto je ochotný vynaložiť úsilie na štúdium histórie a je pripravený myslieť proti prúdu si môže vytvoriť zmysluplný pohľad na nastavajúce udalosti.

Samozrejme v roku 1999 bola samotná myšlienka, že svet mieri k vážnej ekonomickej katastrofe považovaná za absurdnú. Nešťastným faktom je, že sa väčšina ľudí zaujímajú len o súčasnosť. Pravdivá hodnota tohto tvrdenia je potvrdená skutočnosťou, že veľká väčšina ľudí, ktorá si uvedomovala prvú polovicu Veľkého rozuzlovania si stále nevie predstaviť druhú, viac katastrofálnu, polovicu.  Samozrejme sa to budú vlády celého sveta snažiť napraviť.

Aj napriek sa zdá, že počet ľudí, ktorých oči sú otvorené zdá sa rastie a mnoho z nich sa pýta ako bude kolaps vyzerať a ako sa rozvíja. Aké môžu byť príznaky?

Primárne udalosti sú celkom predvídateľné, patria medzi ne predovšetkým kolaps na trhoch dlhopisov a akcií taktiež je možná náhla deflácia (najmä aktív), nasledovaná dramatickou infláciou prípadne hyperinfláciou  ( predovšetkým na trhu komodít), nasledovalo by zrútenie hlavných mien, predovšetkým eura a amerického dolára.

Predvídateľnosť sekundárnych udalostí nie je tak jednoduchá, avšak môžeme počítať so zvýšenou nezamestnanosťou, kontrolami meny, ťažkými depresiami atď.

Ale po ceste tu bude veľa prekvapivých opatrení prijatých vládami, ktoré môžu byť bezprecedentné tak ako aj nezákonne. Prečo? Pretože, také opatrenia sú potrebné ak si vláda uvedomí, že stráca ľudí ako svojich prisluhovačov. Tu sú niektoré z nich:
Cestovné obmedzenia. Na začiatok obmedzenia na cesty do zahraničia, vrátane pozastavenia/ zrušenia pasov ( v malej miere začína v EÚ a USA). Neskôr budú cestovné obmedzenia rozšírené vnútri krajiny (diaľničné kontrolné body, atď. )

  • Konfiškácie majetku. EÚ zaviedla zabavenie bankových účtov, ktoré môžeme považovať za medzinárodnú formu vládnej krádeže. Neznamená to automaticky to, že naše aktíva budú zabavené, znamená to však, že bariéry konfiškácie boli odstránené. Nie je teda žiaden dôvod sa domnievať, že je majetok v bezpečí pred vládou, ktorá schvaľuje krádež prostredníctvom „bail-ins“.(termín zaviedol časopis „The Ekonomist“ a popisuje situáciu keď sú veritelia nútený vládou niesť ťarchu dlhu tým, že musia časť dlhu odpísať. )
     
  • Nedostatok potravín. Potravinársky priemysel pracuje s veľmi nízkymi ziskovými maržami a prežíva len vďaka rýchlej splatnosti faktúr. S dramatickým nástupom inflácie sa dostanú dodávatelia veľkoobchodníci a maloobchodníci na vedľajšiu koľaj. Percento podnikov, ktoré nevyhoveli bude závisieť od dĺžky a závažností inflačného trendu.
     
  • Nepokoje obyvateľov. Dramatický nárast počtu domácich a obchodných exekúcii bude mať za následok stratu strechy nad hlavou pre všetkých tých, ktorých dlh prevyšuje ich schopnosť dlh splácať, aj pre tých, ktorý sa v tejto dobe zdajú byť zabezpečený. Podľa čísel bude nová trieda bezdomovec tvorená prevažne bývalou strednou triedou
     
  • Výtržnosti. Pravdepodobný dôsledok vyššie uvedených udalostí. Ak však nepokoje nenastanú, vlády ich budú vytvárať z dôvodu väčšej kontroly davu.
     
  • Výnimočný stav (Stanné právo). USA sú na takúto situáciu pripravené, podpísaním NDAA (National Defense Authorization ), ktoré podľa mnohých robí z USA bojové pole. NDAA umožňuje bez súdnych procesov zadržanie osoby na dobu neurčitú , za predpokladu, že je obyvateľ považovaný za nepriateľa. Podobné legislatívu môžeme očakávať aj v iných krajinách, ktoré vnímajú stanné právo ako riešenie občianskych nepokojov. 

Vyššie uvedený zoznam je len krátka vzorka toho k čomu by eventuálne mohlo dôjsť. Samozrejme ako sa.

Ale hodnota v projektovaní, čo môžu padajúce vlády urobiť pre svojich občanov je len cvičenie špekulácie. Rozmýšľaním nad pravdepodobnosťou vyššie uvedených udalostí, môže jedinec dospieť k názoru, že by bolo rozumné vypnúť divadlo v televízii a začať uvažovať o možnostiach, ak by niektoré z vyššie uvedených udalostí nastali. ( A opäť tieto odhady nie sú len obyčajná fantázia , sú to akcie typicky prijímané vládami.)

A čo je najdôležitejšie, ak čitateľ dôjde k záveru, že existuje významné percento pravdepodobnosti vyššie uvedených udalostí, mal by byť dobre poučený na to aby posúdil či sa jedná o vývoj, s ktorým by vedel žiť. Ak nie, mohol by sa zamyslieť nad tým koľko času mu ostáva do naplnenia týchto udalostí a čo spraviť aby sa vyhol ich vplyvu.

Zatiaľ čo sa pre krajiny prvého sveta stáva komentár,  „Celý svet sa rúti do pekla,“ úplne bežný,  toto nie je ten prípad. Hoci sú niektoré krajiny v rozklade, niektoré sú naopak v štádiu rastu. Je len na čitateľovi aby sa rozhodol, či sa stane obeťou prichádzajúcich udalostí alebo ich využije ako príležitosť realizovať sa.

Preložil: Jozef Zoričák

Zdroj: Casey Research

Facebook komentár