Niektoré krajiny, vrátane Fínska, Holandska a podľa najnovšieho aj Kanady, sa rozhodli experimentovať s nápadom dať ľuďom pravidelný mesačný príjem bez ohľadu na pracovný status.
V pondelok, líder novozélandskej robotníckej strany Andrew Little oznámil, že krajina bude zvažovať implementáciu verzie systému, formálne známeho ako „základný príjem“.
Súvisiace: Holandské mesto dá obyvateľom voľný základný príjem – bez podmienok
Strana bude neskôr, počas tohto mesiaca diskutovať o uskutočniteľnosti základného príjmu na Konferencii o Budúcnosti Práce.
Systém pôvodne navrhnutý v 60-tych rokoch, a krátko vyskúšaný v krajinách ako Spojené Štáty Americké a Kanada, sa v posledných rokoch stretol s návalom popularity.
So zvyšujúcou sa nerovnosťou v príjmoch a bohatstve, ktorá postihuje mnohé industrializované krajiny, mnohí považujú základný príjem za radikálne riešenie, ktoré by konečne mohlo vyrovnať sily na ihrisku.
Little v pondelok povedal, že novozélandská situácia zahrňuje problém štrukturálnej nezamestnanosti. Ľudia sa vo zvyšujúcej miere rozhodujú pre zmenu zamestnania, či už kvôli zodpovednosti za rodinu, alebo iných osobných preferencií.
Pre Stuff povedal: „Otázka je, či máte systém podporného príjmu ktorý znamená, že vždy keď prestanete pracovať, musíte prejsť cez množstvo byrokracie, vyplňovať množstvo formulárov pričom sa súčasne pokúšate nájsť si nové zamestnanie.“
Teoreticky, by pravidelná renta plynúca zo základného príjmu poskytla ľuďom flexibilitu pracovať ako sa im zapáči bez toho, aby boli prinútení odísť z práce nacelkom.
Keď sa dala šanca základnému príjmu, ľudia v štúdii z roku 2013, podporovaní finančnou záchrannou sieťou, v skutočnosti pracovali o 17 % viacej hodín a dostali 38 % vyššie zárobky. Kritici systému hovoria, že zvýšenie daní na zaplatenie základného príjmu zapríčiní celkové zvýšenie cien bývania a tak prípadne zneguje výhody systému.
Súvisiace: Spoločnosť zo Silicion Valley chce ľuďom dávať peniaze
Nový mesačný základný príjem vo Fínsku bude niečo málo pod $900. V rozličných mestách Holandska sa priblíži $1000, aj keď žiadna z krajín ešte nezačala s rozdávaním šekov. Ontario v Kanade nedávno oznámilo plán pre základný príjem, ale diskusia o presnej sume alebo množstve ľudí zahrnutých v experimente ich ešte len čaká.
Novozélandský plán je v ešte skoršom štádiu, ale podľa Littla je diskusia nevyhnutná. Univerzálny základný príjem sa zdá ako najrealizovateľnejšie riešenie pre rastúcu potrebu flexibilných pracovných podmienok v krajine, lebo ľudia dostanú peniaze bez ohľadu na čokoľvek.
Nápad je určite kontroverzný, ale s rýchlo rastúcim počtom krajín zvažujúcich základný príjem, budú jedného dňa považované za zvláštne tie národy, ktoré reagovali oneskorene.
Preložila: Katarína Dobrotinová
Zdroj: TheIndependent
Facebook komentár