“Ľudia si v dnešnom svete príliš nerobia starosti kde a do čoho vkladajú svoje peniaze.”

František povedal tieto slová, ale nie je ťažké si predstaviť si, kde Bernie Sanders uvedie niečo podobné.

Sanders, ktorý je židovským demokratickým prezidentským kandidátom z Brooklynu na konci minulého týždňa prišiel do Vatikánu, aby sa pripojili k tlaku na väčší rozsah tzv. “morálnej ekonomiky”.

Vo svojom prejave na konci minulého týždňa Sanders uviedol, že ho mrzí, že “skutočne morálna ekonomika je mimo náš dosah.” František to označil za “najväčšiu demonštráciu proti takémuto odovzdaniu sa sveta zúfalstvu a cynizmu.”

Súvisiace: Miliardár z oblasti luxusu: „Rastúca nerovnosť povedie k vojnám medzi triedami“

Takže čo presne “morálna ekonomika” je?

František v jeho prejave vymenoval päť kľúčových bodov.

1. Nerovnosť je príliš vysoká

František poznamenal, že svet žije v “ekonomike, ktorá výlučne” doslova vedie k zabíjaniu ľudí, keďže veľa ľudí nemá prístrešie a ani čo jesť, aj keď jedlo po celom svete je na mnohých miestach vyhadzované. On zašiel až tak ďaleko, že “dotovaná” ekonomika nefunguje a vyzval svetových vodcov, aby sa vyhýbali podobným stratégiám tohto prerozdeľovania bohatstva.

2. Musíme ukončiť kultúru “vyhazovania”

František poukazuje na to, ako sú ľudia po celom svete nastavení v snahe o neustálu kúpu nových vecí. “Kultúra prosperity nás otupuje a na základe toho zabúdame na to, čo je pre život naozaj dôležité. Namiesto toho sa naháňame za kúpou po hmotných veciach, z ktorých mnohé budú vyhodené. Uviedol, že sa jedná ako o kultúrny, tak aj morálny problém.

3. Treba vybudovať etický finančný systém

Biblia varuje pred uctievaním idolov, ako je príklad zlatého teľaťa, ale František poznamenal, že svet “vytvoril nové idoly,” ktoré sú ešte nemilosrdnejšie, ako peniaze. Vo svojom známom evanjeliu “Gadium” na konci roka 2013 napísal: “Ako je možné, že sa nenapíše článok, keď umrie starší bezdomovec, ale článok sa napíše, keď akciový trh stráca dva body?” Uviedol, že peniaze musia slúžiť, nie vládnuť nad ľuďmi.

4. Zastavte ničenie životného prostredia

Okrem toho, že upozorňuje na nerovnosť, František stále viac kritizuje svetových lídrov pre umožnenie ničenia životného prostredia. Povedal: “Krajina, ktorá je našim domovom, začína vyzerať skôr ako rozsiahla hromada špiny.” František verí, že technológie povedú k zmene našich spôsobov.

5. Ukončiť korupciu a “sebecké daňové úniky”

Na konci roka 2013 (dlho pred únikom informácií okolo “Panama Papers) František vyzval k ukončeniu “rozšírenej korupcie a sebeckých daňových únikov, ktoré dospeli do celosvetových rozmerov.”

Súvisiace: Smelý plán ako zachrániť svet pre Billa Gatesa a pápeža Františka

Ako tieto problémy napraviť?

Františkove a Sandersove vyjadrenia boli označené za “radikálne.”

Sanders nedávno povedal: “Ľudia hovoria, že Bernie Sanders je radikálnym? No… Skúste si teda prečítať aj pápežove vyjadrenia.”

Obaja z nich však boli taktiež kritizovaní za nedostatočné konkrétne riešenia.

Sanders sa tieto tvrdenia vo svojom prejave vo Vatikáne snažil vyvrátiť.

Nakoniec dodal: “Ako sme dosť bohatý, mali by sme zvýšiť svoje investície do zručností, infraštruktúry a technologického know-how pre splnenie našich potrieb a ochrániť našu planétu. Našou úlohou je predovšetkým byť ľuďmi s morálkou.”

Zdroj: CNN, TheGuardian

Facebook komentár