Aliko Dangote je najbohatším mužom, o ktorom ste nikdy nepočuli.

56-ročný rodák z Kano v Nigérii je  obchodný magnát s čistým imaním vo výške viac ako 16 miliárd amerických dolárov.

Na Afriku dobré časy ešte len čakajú, a preto vedie Dangote tento kontinent do budovania infraštruktúry a hľadania zdrojov.

Ako osoba s víziou a motiváciou, je vhodný aj pre nastávajúci rast a všetky príležitosti, ktoré tento rast ponúka.

Vzhľadom na druhé desaťročie afrického storočia je Dangote stále veľmi naklonený potenciálu, ktorý Afrika má–hlavne vo výrobe – a práve preto udrživa väčšinu svojho bohatstva práve tu.

Je hlavou jednej z najväčších a najrozmanitejších konglomerátov Afriky – Dangote Group – súkromnej spoločnosti s pobočkami po celej západnej a južnej Afrike. Dcérske spoločnosti Dangonte Group riadia:

Cement
Oceľ
Telekomunikácie
Energie
Hnojivá
Logistiku
Cukor
Múku
Soľ
Nápoje
Bankovníctvo

No zatiaľ čo Dangote Group zostáva v súkromnom vlastníctve, existujú štyri verejne obchodované dcérske spoločnosti Dangonte, do ktorých môžete investovať už dnes. Medzi ne patria:

Dangote Cement Plc
Národná Salt Co Nigeria
Dangote Flour Mills
Dangote Sugar Refinery

Pretože skupina Dangote má intenzívne lokálne zameranie na miestne trhy s potrebou produktov s pridanou hodnotou, sú tieto investície takmer 100% zamerané len na Afriku.

Existuje dobrý dôvod pre tento typ zamerania: africké spotrebiteľské výdavky sa zvyšujú s rastúcim príjmom.


African Development Bank Group predpokladá, že spotrebiteľské výdavky v Afrike dosiahnu 678 miliárd dolárov do roku 2020, zatiaľ čo miera chudoby spadne zo 48% na 20% do toho istého roku.

Z jedného konca k druhému, s výnimkou automobilov, ak africký spotrebiteľ potrebuje niečo kúpiť, tak to Dangote Group určite vyrába, transportujealebo predáva. Výrobky a služby Dangote Group tvoria chrbticu afrického ekonomického explozívneho rastu a nič nenasvedčuje tomu, že rast bude poľavovať.

Dangote Cement je v súčasnosti najväčšou spoločnosťou v rámci konglomerátu. Je to taktiež najväčšou spoločnosťou na otvorenej burze v nigérijskom meste Lagos a realizujú sa plány ponúknuť jej akcie aj na londýnskej burze. Dangote Cement má trhovú kapitalizáciú vo výške 15 miliárd amerických dolárov a magazín Forbes ju označilza jeden z piatich najväčších spoločností kótovaných na burze v západnej Afrike. Dangote Cement reprezentuje takmer 80% zo všetkých podnikov Dangote Group.

Celkom isto sa dá povedať, že kdekoľvek v Afrike je projekt na stavbu budovy, je v nej aspoň nejaký ten cement od Aliko Dangote.

V rozhovore pre Bloomberg, zo Svetového ekonomického fóra o Afrike v Kapskom Meste v Južnej Afrike, Dangote stručne načrtol svoju stratégiu hľadania ziskovosť investícii zo subsaharskej Afriky, upozorňujúc na jeho lokálne zameranie.

Povedal: “musíte investovať v subsaharskej Afrike. Infraštruktúra, industrializácia … na čo si len spomeniete. Zisk stojí za to riziko.”

Dangote trvá na tom, že región je jedným z najlepších na svete, pokiaľ ide o návratnosť investícií a je ľahké pochopiť prečo.

Podľa Business Insidera Svetovej banky je jedenásť z dvadsiatich najrýchlejšie rastúcich ekonomík na svete práve v Afrike. S jedinou výnimkou Etiópie sú to všetky štáty v subsaharskej Afrike. Fyzický dôkaz nastávajúceho rastu je nepopierateľný.

Vezmite si napríklad mesto Luanda. Je to hlavné mesto Angoly a vidieť v ňom nárast v stavebníctve ako ekonomické oživovanie získava na sile. Mnoho čínskych firiem sem prišlo pomôcť plne využiť ropný potenciál Angoly a tento nový vývoj je viditeľný v celom meste – bývalej portugalskej koloniálnie.

To je jeden príklad z príbehu, ktorý sa odohráva podobným spôsobom v celej južnej Afrike. Rwanda je krajina, ktorá len  nedávno (pred dvadsiatimi rokmi) bola v zovretí genocídneho šialenstva, ktoré zabilo viac ako jeden milión ľudí.

Ale dnes, s pomocou Citigroup a BNP Paribas, vydala Rwanda svoj prvý desaťročný dlhopis v amerických dolároch. Kurz bol skromných 400 miliónov dolárov, no ponuka bola prekročená a prilákala viac ako 3,5 miliárddolárov od investorov.

Úroková sadzba 6,625% s tým mohla mať niečo do činenia. Výnosy amerických dlhopisov, ako je tento,  sú len hmlistou spomienkou a väčšina západných krajín by mala tažkosti sa k tejto sadzbe priblížiť.

To je jasný signál, že subsaharská Afrika dodáva tovar pre investorov.

Je pravda, že ešte stále existuje veľa prekážok, ktoré je nutné prekonať. Ekonomický rast nie je nevyhnutne najlepším ukazovateľom vyhliadok. Ešte stále je obrovská nerovnosť v príjmoch a HIV / AIDS prenasleduje krajinu.

A áno,v niektorých miestach sú naozaj obavy o dodržiavanie ľudských práv.

No sme ešte len na začiatku afrického storočia.

Demokracia sa udomácňuje po celom kontinente. Príjmy rastú, stredná trieda je na vzostupe. A Afričania, rovnako ako Dangote, poskytujú africké riešenie afrických problémov – a sú úspešní v jednaniach.

Západní investori urobia múdro, ak posúdia príležitosti v Afrike s opatrnosťou, ale je jasné, že tam sú obrovské možnosti ako zarobiť peniaze.

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: WSJ

Facebook komentár