Trieda, venujte tomuto pozornosť: vysokoškolské vzdelanie je už v celom Nemecku zadarmo, keďže sa Dolné Sasko stalo poslednou oblasťou v tejto krajine, ktoré zrušilo školné pre študentov, vrátane tých zo zámoria.

Toto rozhodnutie oznámené na začiatku minulého mesiaca pravdepodobne dostane Nemecko do rebríčka najobľúbenejších destinácií pre ďalšie vzdelávanie. V súčasnosti je podľa stránky topuniversitites.com na štvrtom mieste, po tom, čo prvé tri priečky obsadilo USA, Veľká Británia a Austrália.

Ale to, že je nejaké vzdelanie zadarmo, nemusí nutne znamenať väčšiu obľúbenosť univerzít.

Súvisiace: 6 lekcií o peniazoch, ktoré by ste mali ovládať pred odchodom na vysokú školu

Náklady v porovnaní s kvalitou

Austrália bola v priemere zaradená na najdrahšie miesta univerzít, keďže štúdiu medzinárodných študentov celkovo ročne stojí 42 093 amerických dolárov, vrátane poplatkov a životných nákladov (podľa banky HSBC).

USA je tretím najdrahším variantom po Austrálii a Singapure, kde sa celkové ročné náklady pre zahraničných študentov dostali na úroveň 36 564 dolárov, nasledovaný Veľkou Britániou s nákladmi na úrovni 35 045 dolárov.

V minulom roku táto banka odhadovala ročné náklady spojené s poplatkami na štúdium v Nemecku na úrovni 6 285 amerických dolárov. Ak sa pozrieme na minuloročné čísla, bolo tam započítaných menej poplatkov (bez ročných nákladov na bývanie), čím náklady na medzinárodného študenta  v Nemecku prišli na 5650 amerických dolárov.

Z hľadiska kvality vzdelávania, USA a Veľká Británia sa zaradili na prvé a druhé miesta, zatiaľ čo Austrália je na treťom mieste.

India má veľmi nízke náklady štúdium, keďže vysokoškolské poplatky sú na úrovni 581 dolárov, ale celkové náklady sa dostanú na 5642 dolárov. Ak ide o kvalitu vzdelávania, zaradila sa na ôsme najlepšie miesto.

Zatiaľ čo ročné náklady pre zahraničných študentov na štúdium, v ankete banky HSBC boli robené u 4 500 rodičov, v 15 krajinách, Austrália dosiahla vrchnú priečku týchto nákladov, ale najnákladnejšie univerzity  sa nachádzajú v USA a vo Veľkej Británii.

Simon Williams, vedúci divízie správy majetku u banky  HSBC poznamenal: “Aj keď, zdá sa, že “západ je na tom najlepšie”, pokiaľ ide o kvalitu vzdelávania detí, realita je však taká, že náklady sú vysoké. Viac ako tretina (38 percent) rodičov ohodnotili Britániu do prvej trojky, čo sa táka kvality vzdelávania, ale ročné náklady vrátane univerzitných poplatkov a životných nákladov sú vyššie ako 35 000 amerických dolárov.”

Súvisiace: 9 vecí, ktoré váš životopis potrebuje, ak chcete pracovať v Apple alebo v Google

Školné u popredných svetových univerzít

Massachusetts Institute of Technology (MIT) bola menovaná najväčšou svetovou univerzitou podľa QS World Universities Rankings a je taktiež jednou z najdrahších univerzít na svete. Bakalárske školné pre domácich aj zahraničných študentov dosahuje neuveriteľných 45 016 dolárov pre obdobie 2014/2015.

Vrátane nákladov na bývanie, knihy a osobné výdavky sa toto číslo zvyšuje na 61 030 dolárov.

Avšak zhruba 90 percent všetkých študentov získava určitú finančnú podporu, keďže v minulom roku podľa MIT ich Univerzita poskytla finančnú pomoc vo výške viac ako 87 miliónov dolárov pre 4500 vysokoškolských študentov.

Williams ďalej poznamenal: “USA a Čína hodnotia svoje vzdelávacie systémy veľmi podobne. Približne 73 percent čínskych rodičov si myslí, že USA ponúka vysoké kvalitné vzdelanie. Avšak to isté si myslia aj rodičia v USA, ktoré posielajú svoje deti na vysoké školy v Číne, ale je to iba efektívne z hľadiska nákladov, keďže celkové ročné náklady sú nižšie, ako 11 000 dolárov.”

University of Cambridge je v celosvetovom rebríčku na druhom mieste, kde zahraniční študenti platia 38 108 dolárov, čo je menej ako platia na Harvard a Stanforde, ktoré sa zaradili štvrtú a siedmu priečku, respektíve poplatky sú na úrovni okolo 44 000 dolárov.

Súvisiace: 12 najlepších a najkreatívnejších životopisov…

Na piatom mieste je Oxford University, kde medzinárodné poplatky dosahujú takmer 35 000 amerických dolárov.

Študentom vo Veľkej Británii na Oxford Cambridge sa účtuje maximálna cena (podľa nariadenia vlády pre bakalárske programy) na úrovni 9000 libier ročne (14 389 amerických dolárov).

Zdroj: BBC, Yahoo

Facebook komentár