Napriek radosti z rekordne nízkych úrokových sadzieb v Európe, náklady na nákup domov sa od krajiny ku krajine veľmi líšia s pomerom priemerného hrubého ročného platu v rozmedzí 2,1 až 12,1-násobku.

Podľa najnovšej správy spoločnosti Deloitte a správy Property Index sa Izrael stal najmenej dostupnou krajinou pre svojich občanov, keďže k tomu, aby si jednotlivec mohol kúpiť nehnuteľnosť o rozlohe 70 m2, musí zaplatiť 12,1-násobok priemerných ročných hrubých miezd. Správa taktiež poukázala na to, že ceny nehnuteľností sa od roku 2007 zvýšili o zhruba 80 percent.

Aj napriek tomu, že má jednu z najnižších priemerných cien v týchto pomeroch, o cene zhruba 1000 eur (1 360 amerických dolárov) za meter štvorcový, priemerný ruský občan musí zaplatiť 10,4-násobok ročného platu k tomu, aby si mohol kúpiť nehnuteľnosť o podobnej veľkosti.

Súvisiace: Investičná príležitosť – Trh kancelárskych nehnuteľností v Poľsku

Medzitým, kupci z Británie budú v priemere potrebovať 8,5-násobok ročných hrubých miezd roka 2013. Kým skupina poskytujúca finančné služby, zdôrazňuje, že rozvoj aktivity sa zvýšil, poukazuje na to, že Veľká Británia je stále podzásobená a to je “jeden z hlavných faktorov rýchleho zvýšenia cien “.

Avšak Londýn je aj naďalej najdrahším mestom v Európe s cenami, ktoré dosahujú úroveň viac ako 10 000 eur (13 630 dolárov) za meter štvorcový. Na druhom mieste s najdrahšími nehnuteľnosťami je však Paríž s cenou na úrovni 11 100 dolárov za m2.

Najlacnejšie

Dánsko, Nemecko a Portugalsko tvoria trio najdostupnejších krajín.

Kupci v Dánsku potrebujú ekvivalent vo výške 2,1-násobku ročných hrubých miezd a zhruba 3-násobok platov v Nemecku a Portugalsku.

Dopyt po rezidenčných nehnuteľnostiach a ceny zaznamenali v roku 2013 mierny vzostup, keďže situácia tejto ekonomiky sa obnovuje, ale nový vývoj na trhu nehnuteľností je stále dosť slabý. Ďalším veľkým prínosom pre nákupcov nehnuteľností – nie však domáci majiteľov – v Portugalsku zaznamenal pokračujúci pokles cien, keďže banky vo svojich súvahách majú aj naďalej veľké množstvo nehnuteľností, ktoré potrebujú predať.

Súvisiace: Hľadáte výhody? Ceny nehnuteľností v Paríži prepadli

Nemecký trh rezidenčných nehnuteľností zostáva stabilný a táto krajina zaznamenala jeden z najvyšších rastov cien počas roka 2013, na úrovni 4,4 percenta.

Deloitte dodáva: “Napokon, zatiaľ čo dánsky trh môže byť cenovo najdostupnejším pre kupcov nehnuteľností, je však stále krehký,” … “Ceny v najväčších mestách môžu rásť, ale stagnujú alebo dokonca klesajú vo vidieckych oblastiach.”

Zdroj: PropertySecrets

Facebook komentár