Akcie amerických technologických spoločností dosiahli v júni ich najhorší výkon za posledných sedem mesiacov, ale stále patria medzi najvýkonnejšie spoločnosti, pokiaľ ide o silu značky (Brand Power).
Najnovšie poradie, Kantara Millward Browna od spoločnosti WPP ukazuje, že elity najcennejších značiek sveta patria väčšinou do technologického sektora a sú z veľkej časti americké.
Top 10 najcennejších značiek sveta
Už druhý rok za sebou sa spoločnosť Google stala najcennejšou značkou o rozsahu 245,6 miliárd amerických dolárov, nasledovaná gigantom Apple s hodnotou značky na úrovni 234,7 miliárd dolárov a Microsoftom na úrovni na 143,2 miliárd dolárov. Amazon.com vyskočila na štvrté miesto, keďže jeho hodnota prudko stúpla o 41% na 139,3 miliárd dolárov, zatiaľ čo Facebook sa udržala na piatom mieste, druhým rokom za sebou, s hodnotou značky na úrovni 129,8 miliárd dolárov a AT&T klesla o dve priečky na šieste miesto, s hodnotou značky 115,1 miliárd dolárov.
Súvisiace: Ako 5 technologických gigantov zarába svoje miliardy?
Spoločnosť elektronických platieb – Visa je na siedmom mieste s ohodnotením značky na úrovni 111 miliárd dolárov a čínska internetová spoločnosť Tencent Holdings je prvou značkou mimo USA ktorá sa do zoznamu Top 10 najcennejších značiek sveta dostala prvýkrát od roku 2013, s hodnotou 102,1 miliardy dolárov (8. miesto). Priekopník zo Silicon Valley – IBM sa dostal na deviate miesto (102,1 miliárd dolárov), zatiaľ čo fast-foodová obria spoločnosť McDonald’s klesla na 10. miesto s hodnotou 97,7 miliárd dolárov.
Na rozdiel od iných prieskumov, ktoré merajú hodnotu značky na základe niekoľkých jednoduchých kritérií, ako je trhová kapitalizácia, táto výskumná spoločnosť využíva niekoľko metrík pre zostavenie jej zoznamu, vrátane schopnosti spoločnosti presvedčiť spotrebiteľa pre zvolenie si svojho produktu a ochoty zaplatiť zaň aj prémiu.
V roku 2017 sa súhrnná hodnota 100 najcennejších značiek, oproti rovnakému obdobiu roku navýšila o 8% na 3,6 bilióna dolárov a akcie v období od apríla 2006 do apríla 2017 narástli na hodnote o 124,9%, čo ďaleko prevyšujúce výkon všeobecných akciových indexov S&P 500 a MSCI World Index.
Tento rebríček ukazuje silu Ameriky a ekonomického vplyvu amerických spoločností, keďže tvoria väčšinu z Top 100 miest (54), kde podiel ich značiek predstavuje 71% z celkovej hodnoty zoznamu.
Technologické firmy, vrátane poskytovateľov telekomunikačných služieb a podnikov z oblasti e-commerce, zoznamu jednoznačne dominujú, keďže kontrolujú 37 značiek ktoré zodpovedajú za 54% z celkovej hodnoty zoznamu. V skutočnosti, Apple a Google sú dvomi najdrahšími menami na svete a majú porovnateľnú hodnotu, ako švédska ekonomiky, zatiaľ čo sedem nováčikov tohto roku pochádza z oblasti technológií – YouTube, Hewlett Packard Enterprise, Salesforce.com, Netflix, SNAP, Xfinity a Sprint.
K dispozícii je vidno aj generačný posun. Top značky sú stále mladšie, kde priemerný vek Top 10 spoločností poklesol na 42 rokov, z 88 rokov v roku 2006.
Súvisiace: Koniec monopolu Apple a Google v smartphonomoch je v nedohľadne
Iba tri značky prežili vplyv času. V roku 2006 sa do zoznamu Top 10 najcennejších značiek sveta zaradil Microsoft, General Electric, China Mobile, Marlboro, Walmart, Google, IBM, Citigroup a Toyota Motor.
Kantar Millward Brown vo svojej správe poznamenala: “Vývoj rebríčka Top 10 značiek sveta od BrandZ, za posledných 12 rokov odráža dominanciu technológií a rušivého vplyvu svetovej finančnej krízy, technologických inovácií a meniacich sa spotrebiteľských postojov.”
V skutočnosti sa tento zoznam bude pravdepodobne meniť aj v najbližších rokoch, keďže hodnoty značiek ako je Tesla a ($ 5,88 miliardy) a Morgan Stanley ($ 8,92 miliardy) sa dostávajú stále na vyššie pozície.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, NYTimes
Facebook komentár