Hlavný čínsky producent ropy – Sinopec reagoval na neuspokojivé výsledky zo včerajšieho rokovania z Dohy tým, že oznámil dočasné uzavretie štyroch ropných polí, ktoré boli vo výrobe dlhšie ako 50 rokov.
Druhý najväčší producent v Číne a najväčšia rafinéria v Ázii – Sinopec (China Petroleum & Chemical) dočasne uzavrie štyri výrobné projekty ropy, keďže Saudská Arábia, Venezuela, Rusko a Katar uviedli, že realizujú stratégiu zmrazenia produkcie voči januárovým úrovniam.
Z pohľadu hlavnej čínskej ropnej spoločnosti, zmrazenie produkcie k januárovým úrovniam ešte bude vyžadovať súhlas od ostatných producentov.
Medzi štyri miesta, kde je plánovaná odstávka, patria ropné polia Shengli v provincii Šan-tung, ktorá podľa vyjadrení spoločnosti Sinopec patrí medzi najchudobnejšie oblasti.
Keďže priemerné výrobné náklady v Číne sú v rozmedzí 40 až 60 dolárov za barel, štátom podporovaní producenti trpia veľkými stratami, vrátane firiem PetroChina (najväčší producent) a CNOOC.
Firma na svojich internetových stránkach uviedla: “Pri súčasných cenách ropy, by táto odstávka mohla ušetriť náklady vo výške 130 miliónov jüanov (155 miliónov hongkongských dolárov) a znížiť straty o 200 miliónov jüanov.”
Súvisiace: Producenti ropy Vám dokonca zaplatia, ak si kúpite ich ropu
V roku 2015 zisky spoločnosti Sinopec poklesli o viac ako 50 percent a ťažba ropy by mala podľa očakávaní v tomto roku ďalej klesať, zhruba o dve percentá.
Analytici však očakávajú ešte väčší pokles.
Analytik Neil Beveridge, ktorý patrí do hongkongskej divízie spoločnosti Sanford C. Bernstein pre agentúru Bloomberg poznamenal: “Sinopec sa snažila udržať produkciu aj vo svojich starnúcich ropných poliach, avšak v prostredí súčasných cien ropy to nie je možné.”
Beveridge odhaduje, že Sinopec potrebuje ropu, aby jej cena zostala nad úrovňou $ 50 za barel a jej domáca produkcia by mala v tomto roku poklesnúť o 5-10 percent.
V prípade veľkých ropných spoločností Číny, by prepad cien mohol viesť k reformám, ktoré povedú k stratám prieskumných licencií u súkromným spoločností.
Zdroj: Bloomberg, Fortune
Facebook komentár