Milionári by podľa očakávaní novej štúdie mali do roku 2019 kontrolovať takmer polovicu svetového osobného bohatstva, čo naznačuje, že medzera medzi vrstvami sa bude aj naďalej rozširovať.
Správa “Global Wealth” od spoločnosti Boston Consulting Group (BCG) uvádza, že počet milionárov vo svete v roku 2014 vzrástol na 17 miliónov, a to z 15 miliónov v roku 2013. Svetoví milionári v súčasnosti ovládajú 41 percent z celosvetového súkromného bohatstva, ktoré je na úrovni 164 biliónov dolárov, čo je nárast z 40 percent v roku 2013. Správa ďalej uvádza, že by podľa očakávaní milionári do roku 2019 mali kontrolovať až 46 percent svetového bohatstva.
Súvisiace: V USA je aktuálne rekordný počet milionárov
Bohatstvo bohatých rastie z veľkej časti z dôvodu rastúcich akciových trhov a nárastu cien aktív po celom svete. Podľa BCG, až 73 percent ziskov v celosvetovom súkromnom bohatstve počas minulého roka prišlo z výkonnosti trhu existujúcich aktív, čiže novo vytvorené bohatstvo alebo podniky boli až na ďalších miestach s omnoho menším podielom.
Anna Zakrzewski, ktorá je partnerkou BCG poznamenala: “Bohatší sú stále viac a viac bohatými,” … “Majú oveľa väčší podiel svojho majetku investovanom v akciových trhov a minulý rok bol naozaj dobrým rokom pre výkon na trhu.”
USA má zďaleka stále najväčší počet milionárov. Ich časť populácie v minulom roku vzrástla o 4,7 percenta na 6,9 miliónov. (BCG definuje milionára, kde domácnosť má 1 milión dolárov v hotovosti, akciách, cenných papierov, dôchodkových fondov a ostatných finančných aktívach. Ich hodnotu bohatstva nezahŕňa nehnuteľný majetok, vlastníctvo v podnikoch a ostatných aktívach).
Čína sa v populácií milionárov umiestnila na druhom mieste, ale v roku 2014 mala najväčší počet nových milionárov. Jej populácia milionárov vzrástla na 3,6 milióna z 2,4 milióna v roku 2014, čo znamená, že druhá najväčšia ekonomika sveta v minulom roku pridala viac ako polovicu svetových (2 miliónov) nových milionárov.
V rebríčku, ako tretie skončilo Japonsko, s 1,1 miliónom milionárov, čo je nárast o 4,7 percenta od roku 2013.
Švajčiarsko malo najvyššiu koncentráciu milionárov, alebo počet milionárov na hlavu. Až 13,5 percenta švajčiarskej populácie sú milionármi. Bahrajn sa umiestnil na druhom mieste, s 12,3 percentami, nasledovaný Katarom s 11,6 percenta.
Súvisiace: Toto som sa naučil prácou pre milionárov, ktorí sa sami vypracovali
Správa taktiež zdôraznila rastúcu priepasť medzi bohatými a super bohatými, ako miliardármi a tými, ktorí majú majetok v hodnote stoviek miliónov dolárov a obyčajnými milionármi.
Počet ultra-bohatých domácností, ktorí sú definované s majetkom vo výške 100 miliónov dolárov by mali podľa očakávaní po celom svete vzrásť o 19 percent a o 12 percent v Severnej Amerike.
V kontraste, počet “obyčajných milionárov”, alebo tých s majetkom od 1 až po 20 miliónom dolárov by mal podľa očakávaní porásť iba o 6,9 percenta.
Zdroj: Boston Consulting Group
Facebook komentár