Pri súčasnej veľkosti investícii, riziko môže vyzerať rôzne a mať aj rôzne veľkosti. Ak vytvárame akciové portfólio, väčšina investorov odhaduje riziko iba na základe investovania do špecifických akcií.
Múdrejší investori taktiež zohľadňujú faktor sektorového rizika, riziko cyklov a recesné riziko. Opatrnejší investori zmierňujú tieto riziká tým, že preferujú investovanie do dlhopisov pred akciami. No aj napriek tomu musia rátať s rizikom defaultu, úrokovým rizikom, rizikom zo štátneho dlhu a taktiež aj s politickým rizikom.
Ako vieme, monetárna politika centrálnych bánk je hybnou silou ekonomického výstupu po celom svete, čím si zaslúži vysokú pozornosť jedno riziko s tým spojené:
Menové riziko. Žiadna investícia, či už ide o akcie, dlhopisy, real estate, alebo predaj limonády, sa nemôže zhodnotiť ak mena, v ktorej je ohodnotená padá. Prekvapuje ma, že väčšina amerických investorov stále neberie menu do úvahy a zameriava sa hlavne na investície ohodnotené v Americkom dolári.
Veľa pozorovateľov trhu sa zhoduje v názore, že špirálovitá dlhová kríza sa môže vyvinúť do veľkej menovej krízy, ktorá úplne pozmení hodnoty výmenných kurzov. Namiesto snahy spraviť z dolára niečo viac, sa môže Americký dolár ocitnúť v strede búrky – hlavne v momente, kedy sa jeho hodnotný status rezervnej meny stane pochybným.
Dolár, ktorý sa mnohým zdá “bezpečným útočiskom”, sa môže ľahko stať pascou pre tých investorov, ktorí podcenili menovú diverzifikáciu.
V duchu podeliť sa s vami o obľúbené meny, teda okrem dolára, si Axel Merk (riaditeľ spoločnosti Merk Investments, ktorá je známa v oblasti obchodovania s menami) a Peter Schiff (Riaditeľ spoločnosti Euro Pacific Capital) sadli spolu aby vám priniesli novú správu s názvom “Päť obľúbených mien Petra Schiffta a Axela Merka v nasledujúcich piatich rokoch). Túto správu v anglickom jazyku si môžete zadarmo stiahnuť na webe www.newcurrencyreport.com.
Už niekoľko rokov títo dvaja páni zdôrazňujú význam menového rizika, pričom obaja učia investorov o význame menovej diverzifikácie. Sú si vedomí rozdielov v silných a slabých stránkach svetových mien.
V správe sa dočítate o ich pohľade na potenciálne meny ako napríklad Švajčiarsky frank, Nórska koruna a Austrálsky dolár, ktoré môžeme nazvať “bezpečným útočišťom”. Detailne diskutujú o potenciálnom kolapse alebo možnom oživení vyčerpaného Eura. Taktiež sa venujú aj ohodnotení budúcich nádejach akou je napríklad Čínska mena, pričom sa domnievajú, že bude hrať dominantnú rolu v globálnej ekonomike 21. storočia.
Odkedy sa o menu starajú vlády, najväčším problémom sú podľa nich ich vládne reformy.
Majú už Švédi dosť svojho bohatého štátu? Vymení Hong Kong Americký dolár za Čínsky yuan alebo bude Hong Kongský dolár plávať sám?
Zavedie ľavica represívne dane v Austrálii alebo Novom Zélande, a ak áno, ako sa to odrazí na ich ekonomikách? Nikto neviem s istotou povedať ako to celé dopadne, no ako investori, musíme sa pozerať na údaje ako sú – a snažiť sa ich pochopiť aj na základe iných pohľadov.
Axel a Peter sa však zhodli na rovnakom závere o celej makroekonomike.
Fundamentálne súhlasia s absurditou status quo, ktoré USA ponúka svojím veriteľom po celom svete ako výmenu za reálne produkty. Potom čo sa usadí prach z toho, čo môže znamenať nové svetové menové rozloženie, veria v novú nádej, že monetárna politika povedie svet k obnoveniu zlata ako hlavného medzinárodného rezervného aktíva. Obaja sú toho názoru, že aktívum by malo byť investované a nie “držané pod matracom”, Axel a Peter budú preto investovať do mien so silnými národnými súvahami, rozvážnymi centrálnymi bankármi a silnejšími ekonomikami. Zhodli sa na minimálne piatich krajinách a argumentoch pre a proti a práve o nich si môžete prečítať v ich správe.
Zdroj: Euro Pacific Capital
Facebook komentár